درحال حاضر رقابت داغی بين سازندگان تجهيزات الکترونيکی جهان از جمله شرکت سونی، سامسونگ، در زمينه نمايشگرهای ديود ارگانيک انتشار نور OLED درجريان است.

 

به گزارش ایرنا ، شرکت ژاپنی ماتسوشیتا اعلام کرد فناوری OLED را در کارخانه نمایشگر خود در ژاپن در دست تهیه دارد و عمدتا نمایشگرهای کریستال مایع را که در تلویزیون های صفحه تخت رایج است تولید می کند.

ماتسوشیتا شرکت تولید کننده نشان تجاری پاناسونیک مبلغ 300 میلیارد ین (8/2 میلیارد دلار) در این کارخانه که قرار است تا سال 2010 راه اندازی شود سرمایه گذاری کرده است. روزنامه نیکی گزارش داد خط آزماشیی سال آینده و تولید انبوه صفحه های 40 اینچی تا سال 2011 راه اندازی خواهد شد.

آکیرا کادوتا سخنگوی ماتسوشیتا تحقیقات در زمینه توسعه OLED را در این شرکت تایید کرد.

در فناوری OLED از موادی که از خود نور منتشر می کنند و نیازی به لامپ پشتیبان ندارند استفاده شده است. نمایشگرهای OLED درمقایسه با فناوری کنونی نازکترند و انرژی کمتری مصرف می کنند و کیفیت نمایشگر ویدیویی بالایی دارند.

شرکت سونی از دسامبر سال 2007 تلویزیون 11 اینچی OLED را عرضه کرده است. سامسونگ نیز در نمایشگاه تجهیزات الکترونیکی که اوایل امسال در لاس وگاس آمریکا برگزار شد یک تلویزیون 31 اینچی OLED به نمایش گذاشت.

اخیرا دولت ژاپن حمایت خود را از توسعه مشترک نمایشگرهای OLED در شرکتهای سونی، شارپ، ماتسوشیتا، و سایر شرکتهای داخلی اعلام کرده است. طرح تولید نمایشگرهای 40 اینچی OLED بعد از سال 2015 در این برنامه پیش بینی شده است.

درحال حاضر فناوری OLED پرهزینه تر از صفحات نمایشگر پلاسما و ال سی دی است. OLEDدر اندازه های کوچکتر در تلفن های همراه و سایر تجهیزات همراه رواج می یابد.