كارشناسان معتقدند كه اگر شما در منزلتان از سنگهای گرانيتی استفاده كنيد بايد آنها را برای سنجش ميزان تششعات سرطان زای آنها مورد آزمايش قرار دهيد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نیویورك تایمز، تولید كنندگان اینگونه سنگها معتقدند كه تشعشعات آنها خطرناك نخواهد بود.
بر اساس اعلام "آژانس محافظت محیط زیست"، "رادون" یكی از گازهای رادیواكتیو طبیعی عامل سرطان است كه رنگ، مزه و بو ندارد و وجود آن در خانه یا محل كار می‌تواند خطری برای سلامتی باشد. "رادون" مهمترین عامل ابتلا به سرطان ریه در میان غیر سیگاریها و دومین عامل این سرطان در آمریكاست كه سالانه جان 20 هزار نفر را در این كشور می‌گیرد.
محبوبیت و تقاضا برای سازه‌های گرانیتی در دهه گذشته با ارائه و تولید انواع مختلف آن افزایش یافته است.
این آژانس اعلام كرده كه سنگهای گرانیتی باعث ایجاد میزانی بیش از حد معمول این گاز در هوا می شوند كه با توجه به وجود 4 پیكوكوری از این گاز در هوای اینگونه مكانها، خطر آن مانند خطر دود كردن یك پاكت سیگار در روز است.
این روزنامه اضافه كرد كه این گونه مسایل طی یك دهه گذشته توسط تولید كنندگان محصولات رقیب اینگونه سنگها مطرح شده است. انستیتو سنگهای مرمر آمریكا اینگونه ادعاها را بی اساس خوانده است چرا كه میزان پتاسیم، توریوم و اورانیوم این سنگها در سطح تولید تششعات نیست.
این در حالی است كه بازرسان بهداشتی در ماههای اخیر گزارشات نگران كننده‌ای را در مورد سطح "رادون" موجود در ساختمانها اعلام كرده بودند اما در واقع كارشناسان رادیوگرافی و متخصصان بهداشتی معتقدند كه كارخانه‌ها در هنگام تولید تا حد زیادی میزان این تشعشعات را پایین می آورند.