موزه علوم لندن ميزبان چند Emotibot می‌باشد. اين روبات‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا احساسات و عکس‌العمل‌های عاطفی مشابه با انسان را به نمايش بگذارند.

 

ستاره این میدان، روبات Heart Robot استی که یک عروسک قابل انعطاف از جنس پلاستیک است.
این روبات دارای امکانات مکانیکی است که می‌تواند به مقتضای موقعیت حالاتی مانند ترس و محبت را به نمایش بگذارد.

Heart توسط آزمایشگاه Bristol Robotics Laboratory طراحی شده و با استفاده از سنسورهایی که در چشم‌های آن کار گذاشته شده‌اند می‌تواند به افرادی که در نزدیکی وی قرارداشته و یا آنرا لمس می‌نمایند، پاسخ دهد.

جنس پوشش بدنه و انعطاف‌پذیری آن موجب می‌شود تا حرکات بسیار نرمی را از این روبات شاهد باشیم.
این روبات همچنین دارای قلبی تپنده بوده و قفسه سینه‌اش با تنفس بالا و پائین می‌رود.

اصلی‍‌ترین رقیب Heart روبات شش پائی به نام IC Hexapod بود که می‌تواند صورت افراد را تشخیص داده و بدنبال صاحبش حرکت نماید.
اگر فردی برای مدت چند ثانیه و از فاصله مناسب به این روبات خیره شود، IC Hexapod عکسی از صورت وی گرفته و بر روی وب‌سایت خود آپلود می‌نماید.

نمایشگاه موزه علوم لندن با توجه به انیمیشن جدید پیکسار بنام Wall-E برگزار گردیده است.
در این انیمیشن یک روبات بر روی یک سیاره متروک و خالی از سکنه بدنبال عشق و محبت جست‌وجو می‌کند.
ساخت این فیلم موجب گردید تا این ایده که روبات‌ها روزی از لحاظ عواطف و احساسات به درجات بالائی از هوشمندی خواهند رسید مجدداً قوت بگیرد.

Holly Cave کارشناس علوم معاصر موزه علوم لندن می‌گوید: «همه نسبت به روبات تنهای Wall-E احساس دلسوزی و محبت می‌کنند اما ایده روبات‌های دارای احساسات دیگر تنها متعلق داستان‌های علمی -تخیلی نیست.»

 

«این نمایشگاه یک نگاه آنی و گذرا را از آینده به مردم خواهد داد و نشان می‌دهد که آینده ممکن است به چه شکل باشد. شما با دیدن این روبات‌ها می‌توانید میزان تأثیر آنان را در زندگی آینده بشر حدس بزنید.»
منبع:jamejamonline.ir