رئيس موسسه تحقيقات برنج کشور گفت: با پرتودهی اشعه گاما به ژن ارقام محلی هاشمی، دم سياه و سالاری گونه ‌جديدی از برنج به دست آمد که در مقايسه با ارقام محلی در برابر خشکسالی از مقاومت بالا برخوردار و با ذائقه ايرانی متناسب است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر از رشت، پس از عرضه "جو هسته ای" در کشور این بار نوبت به "برنج هسته ای" رسید، برنجی که در صورت کشت انبوه، تولید برنج در کشور را حداقل یک تا دو تن در هر هکتار نسبت به ارقام بومی افزایش می دهد.

پس از پنج سال تلاش و تحقیق با استفاده از فناوری انرژی هسته‌ای برای نخستین بار در کشور نوع جدیدی از برنج در گیلان تولید شد.

عباس شهدی کومله رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور مقاوم بودن در برابر آفت کرم ساقه خوار برنج، میزان کودپذیری بالا، افزایش عملکرد و کاهش مصرف سموم شیمیایی را از مهمترین مزایای این محصول عنوان کرد و گفت: برنج هسته ‌ای به دلیل داشتن ساقه‌های کوتاه و مقاوم، میزان مصرف آب را 60 تا 70 درصد نسبت به ارقام محلی کاهش و میزان محصول را تا یک تن در هر هکتار افزایش می‌دهد.

وی اظهار داشت: این نوع برنج در بین محققان به عنوان برنج پاکوتاه معروف است، قابلیت باروری زیادی دارد و از هرگونه آفت مصون است زیرا قد کوتاه آن باعث می شود که برنج در شرایط مطلوبی تغذیه کند.

این مقام مسئول در مرکز تحقیقات برنج کشور با اشاره به اینکه دوره رشد برنج هسته ای همانند سایر برنجها است، خاطرنشان کرد: این نوع برنج که تغییرات ژنتیکی در آن صورت گرفته را می توان در تمام نقاط کشور کشت کرد.

شهدی با اعلام اینکه تحقیقات بر روی برنج هسته ای در مؤسسه تحقیقات برنج با همکاری سازمان انرژی هسته ای بوده است، افزود: این تحقیق دستاورد خوبی برای بخش کشاورزی به ارمغان آورده و تولید برنج هسته ای در سطح گسترده ای در کشور دنبال می شود.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در ادامه با بیان اینکه نخستین رقم برنج هسته‌ ای امسال در گیلان برداشت شده است، افزود: تا سال آینده سه رقم جدید از برنج هسته ‌ای از سوی این موسسه معرفی می‌شود.

یک عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان نیز گفت: استفاده از انرژی هسته ای در کشاورزی باعث افزیش محصول، کاهش مصرف کود، سم شیمیایی و افزایش ضریب سلامت محصول می شود.

دکتر مسعود اصفهانی اعلام کرد: با استفاده از فناوری هسته ای رقم های جدید بذر محصولات تولید می شود که مقاوم به شوری زمین، کم آبی، خشکسالی و اقلیمهای سردسیری و گرمسیری است.

وی گفت: در حال حاضر با استفاده از تحقیقات هسته ای شش سویه جدید بذر پنبه، دو سویه جدید بذر برنج، چهارسویه جدید بذر نخود، 9 سویه بذر ذرت و یک سویه جدید بذرعدس به دست آمده است که در آینده تبدیل به ارقام جدید بذر با ویژگی مقاومت بیشتر خواهد شد.

اصفهانی گفت: فناوری هسته ای علاوه بر اینکه برای پژوهشهای کشاورزی به عنوان یک ابزار محسوب می شود، برای سالم سازی، افزایش تولید و کنترل آفات و بیماریهای محصولات کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه کشورهای مختلف از این فناوری بهره می برند، ادامه داد: در این کشورها از طریق پرتودهی به مواد غذایی و سالم سازی اصلاح ژنتیکی گیاهان، عقیم سازی آفات گیاهی و موارد مشابه می پردازند.

وی عنوان کرد: همچنین پیش بینی شده است که تا پایان برنامه چهارم توسعه 50 درصد از حجم آلاینده ها بخش کشاورزی از طریق کاربرد انرژی هسته ای کاهش یابد.

اصفهانی در خصوص مصارف انرژی هسته ای در بخش کشاورزی گفت: این انرژی در ایجاد مقاومت محصولات کشاورزی در برابر حشرات مضر، افزایش نیتروژن و فسفات خاک توسط گیاهان، مدیریت داشت کشاورزی در زمینهای خاکی و افزایش کارایی چرخه های نیتروژن و کربن در زمین نتایج مثبتی داشته است.

این استاد دانشگاه، پیمانی که بین سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال 1969 در زمینه استفاده از این فناوری در عرصه کشاورزی منعقد شده را نقطه عطفی برای پیشرفت کشاورزی از طریق این فناوری دانست.

اصفهانی در ادامه با اشاره به کنوانسیون بین المللی کارتاهنا گفت: کلیه دستاوردها و تولیدات محصولات بیولوژیک باید قبل از تولید به اطلاع این کنوانسیون برسد و کشور ایران نیز که عضو این کنوانسیون است می تواند کلیه فعالیتهای تحقیقاتی خود را تحت نظارت این کنوانسیون انجام دهد.