پژوهشگر جوان کشور، موفق به ارائه طرحی برای پیشگیری از سوختن دستگاه‌های الکترونیکی بر اثر نوسانات ولتاژ برق شد.

ایسنا:محمد فرهادی کنگرلو، که طرح «جبران‌ نوسانات ولتاژ با استفاده از مبدل‌های AC/AC» را ارائه کرده است، درباره آن به خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: نوسانات برق در شبکه و کمبود و وفور آن ممکن است برای تجهیزات الکترونیکی مشکلاتی به وجود بیاورد که ضرر این نوسانات در برخی تجهیزات مانند تجهیزات بیمارستانی افزون بر خسارات مالی، خسارات جانی نیز در بر دارد.

به گفته وی جبران‌سازی این نوسانات با استفاده از تجهیزات مبتنی بر الکترونیک قدرت به نام بازیاب دینامیکی ولتاژ انجام می‌شود که می‌تواند ولتاژ مطلوبی را برای بارهای حساس فراهم آورد.

وی با اشاره به اینکه بازیاب دینامیکی ولتاژ DVR که به صورت عادی استفاده می‌شود نیاز به منبع ذخیره‌کننده انرژی و خازن‌های بزرگ دارد، خاطرنشان کرد: در طرح ارائه شده سعی شده است تا با ساختارهای متعددی برای جبران نوسانات ولتاژ با استفاده از مبدل‌های AC به AC، مشکلات بازیاب دینامیکی ولتاژ عادی پوشش داده شوند.

این پژوهشگر جوان که برای این طرح رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی جشنواره خوارزمی را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: طرح ارائه شده تا جایی که من اطلاع دارم نمونه داخلی و خارجی ندارد و با حجم، وزن و قیمت کمتر و همچنین در مدت زمان نامحدود می‌تواند نوسان ولتاژ را جبران کند.

به گفته وی در این ساختار به جای تبدیل برق به AC به ‌DC و بعد DC به AC از مبدل مستقیم AC به AC استفاده می‌شود که به دلیل حذف برخی المان‌ها مانند خازن‌های بزرگ، هم هزینه را پایین می‌آورد و هم پاسخ‌دهی سیستم را بالا می‌برد. از طرفی به دلیل آنکه سیم ذخیره کننده انرژی از سیستم حذف می‌شود، زمان جبران‌سازی بی‌ِنهایت می‌شود.

سیستم طراحی شده توسط این پژوهشگر در مقیاس آزمایشگاهی موفق عمل کرده و قابلیت کاربردی خود را نشان داده است.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:isna.ir


مطالب داغ سایر بخشها:
بيماردزدی يک پديده نوظهور در تهران
راز قتل دختر جوان در انباری شماره 8 فاش شد
جزییاتی از جلسات مشترک دولت و مجلس/ محتوای نامه مجلس به رییس‌جمهور
واردات برنج برای تنظیم بازار/توزیع 120هزار تن برنج خارجی 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین خبر ها

 
X