ناسا هشدار داده است که در خورشید اتفاق غیرمنتظره ای در شرف وقوع است.


 امسال قرار است سال اوج فعالیتهای خورشیدی باشد، فعالیتهایی که یک چرخه خورشیدی 11 ساله داشته و طی آن فعالیتهای تنها ستاره منظومه شمسی به اوج می رسد.

اما همچنان که این تصاویر نشان می دهد، فعالیت خورشیدی درحال حاضر نسبتا پایین است.

به رغم این که ناسا طوفانهای شدید خورشیدی را پیش بینی می کند، تعداد لکه های خورشیدی نیز نسبت به سال 2011 کاهش یافته و شراره های قوی خورشیدی هر از گاهی مشاهده شده اند

ناسا اعلام کرد که تعداد لکه های خورشیدی از سال 2011 کمتر شده است و طوفانهای شدید خورشیدی هر از گاهی رخ داده است.

تصویر بالا سطح زمین که رو به خورشید است را در تاریخ 28 فوریه 2013 ( 10 اسفند) نشان می دهد که توسط تصویر بردار مغناطیسی و هلیوسسمیک و در رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا گرفته شده است.

این تصویربردار تنها چند لکه کوچک مشاهده کرده است، درحالی که این سمت از خورشید معمولا در دوره اوج فعالیتهای خورشیدی افزایش می یابند.

کارشناسان نسبت به عدم فعالیت ظاهر خورشید ابراز تعجب کرده و بسیاری گفته اند که شاید ناسا در تخمین دوره های فعالیت شدید خورشیدی اشتباه کرده باشد.

این درحالی است که دین پسنل فیزیکدان خورشیدی از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا اعتقاد دارد که این مسئله یک توضیح متفاوت در بردارد. خورشید درحال حاضر در دوره طولانی فعالیت خود قرار داشته اما به نظر می رسد که این فعالیت با آنچه ما انتظار داشتیم متفاوت است. دو دوره سابق فعالیت خورشید در سالهای 1989 و 2001 نه یک بار بلکه 2 بار اینفعالیتها به اوج خود رسید.

وی افزود: فعالیت خورشیدی در آن دوره افزایش یافت، فروکش کرد و دوباره به اوج خود رسید و یک چرخه کوچک را تشکیل داد که حدود دو سال طول کشید.

محققان اخیرا تصاویری از لکه های بزرگ روی سطح خورشید ارائه کرده و اعتقاد دارند که باید لکه های بیشتری هم مشاهده شود.براساس اظهارات وی، ممکن است همین اتفاق در طول سال جاری نیز رخ دهد به طوری که لکه های خورشیدی در سال 2011 افزایش یافت در سال 2012 کاهش یافت و انتظار می رد که امسال افزایش دوباره ای را تجربه کند و این مسئله تا سال 2014 نیز ادامه داشته باشد.

همچنین گفته می شود که بین چرخه خورشیدی 24 و چرخه خورشیدی 14 شباهتهایی وجود دارد به طوری که هرکدام دارای دو نقطه اوج است.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: mehrnews.com


مطالب داغ سایر بخشها:
"جان برنان" رئیس سیا شد
قیمت خودرو همچنان نزولی است/ جدول
کوچکترین تلفن همراه جهان/ عکس
احمدی‌نژاد وارد ونزوئلا شد
قیمت سکه در بازار امروز (91/12/17)
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X