شاید به نظر برسد خون سیاوشان مانند یک جزء خوش رنگ در جوشانده یک ساحره یا یک نوشیدنی جادویی موجود است اما به گزارش هلث دی ، محققان چینی گزارش می دهند این ماده که واقعا یک عصاره گیاهی به رنگ قرمز روشن بوده و هزاران سال است در طب سنتی چین بکار می رود ، حاوی مواد شیمیایی است که در بررسی های آزمایشگاهی مشخص شده در مقابله با باکتری ها از جمله باکتری های عامل ایجاد میلیون ها موارد بیماری گوارشی موثرند.

محققان چینی در یک مطالعه جدید جدید نشان داده اند خون سیاوشان ، این رزین قرمز رنگ موجود در چوب ، سالهاست به عنوان درمانی برای زخم های معده ، لخته های خونی و سایر مشکلات مورد استفاده قرار گرفته است.
اما محققان هرگز جزو فعال موجود در این ماده را که ویژگی های سودمند فوق راسبب می شود ، تشخیص نداده بودند.
اکنون محققان دریافته اند دو ترکیب موجود در این ماده رشد باکتری هلیکوباکتر پایلوری (باکتر ی عامل ایجاد زخم معده) را متوقف می کند.
در بخش دیگری از این تحقیق مشخص شد هشت جزء دیگر موجود در خون سیاوشان از لخته شدن خون جلوگیری می کنند و لذا در جلوگیری از لخته شدن خون که در ایجاد برخی موارد سکته مغزی و اکثر حملات قلبی نقش دارد موثرند.
به همین علت محققان عبارت "ترکیبات ضد هلیکوباکتر و بادارنده ترومبین" را برای معرفی این ترکیبات موجود در خون سیاوشان بکار برده اند.