راز ژنتيكي قارچي كه باعث ايجاد شوره سر مي‌شود، توسط گروهي از دانشمندان بين‌المللي فاش شد.

آنها اميدوارند اطلاعات دقيقي كه در مورد ژنوم (تعداد كلي ژن‌هاي تشكيل دهنده يك سلول خاص) قارچ "مالاسزيا گلوبوسا" به دست آورده‌اند، بتواند منجر به درمان‌هاي مؤثرتري شود و رشد آن را متوقف كند.

اين قارچ كه روي پوست انسان زندگي و از آن تغذيه مي‌كند، باعث خارش و پوسته‌پوسته شدن ناحيه مبتلا به قارچ مي‌شود.

نتايج اين تحقيق، كه توسط شركت تجاري پروكتر و گمبل انجام شده است، در گزارش آكادمي ملي ساينس به صورت مشروح درج شده است.

به‌نظر مي‌رسد حدود نيمي از جمعيت انسان‌ها از شوره سر رنج مي‌برند و ظاهرا مردان بيشتر از زنان مستعد ابتلا به اين قارچ هستند. به‌طور متوسط، بيش از 10 ميليون قارچ مالاسزيا گلوبوسا روي سر هر فرد وجود دارد.

اين قارچ‌ها كه به‌طور ژنتيكي با مخمرها هم‌خانواده‌اند، از سبوم (ماده‌اي چرب كه توسط غدد چربي‌ساز پوست توليد مي‌شود) تغذيه مي‌كنند.

سبوم (sebum)، پوست و مو را در مقابل از دست دادن آب محافظت مي‌كند و در ايجاد رطوبت طبيعي پوست مؤثر است و مانع از خشك شدن، شكنندگي و تركيدن آن‌ها مي‌شود. اين ماده توسط چربي‌هايي كه سلول‌هاي پوست توليد مي‌كنند و باقيمانده ذرات مرده چربي، ايجاد مي‌شود.

مالاسزيا گلوبوسا يكي از ساده‌ترين ارگانيسم‌هاي بدن است كه تا به حال توسط دانشمندان كشف شده است و با 4 هزار و 285 ژن، 300 بار كوچك تر از ژنوم‌هاي انساني است.

مالاسزيا گلوبوسا با اينكه براي ادامه حيات به اسيدهاي چرب نياز دارد، اما به هيچ‌وجه توانايي ساخت آن‌ها را ندارد و به همين علت از سبوم انسان به‌عنوان منبع تغذيه استفاده مي‌كند.

نقش آنزيم

آخرين تحقيقات نشان داده‌اند قارچ‌ها با توليد آنزيمي به نام " ليپاز" باعث ايجاد شوره مي‌شوند. اين روند به اين ترتيب است كه ابتدا، قارچ‌ها از ليپاز براي تجزيه سبوم استفاده مي‌كنند و ماده مركبي به نام اسيد اولئيك (يك اسيد چرب) توليد مي‌كنند.

اين اسيد وارد سطحي‌ترين لايه پوست سر مي‌شود و روند تغيير سلول‌هاي پوست سر را در افراد مستعد، تسريع كرده و در نهايت شوره سر تشكيل مي‌شود.

محققان دريافته‌اند اين قارچ در نهايت 8 نوع ليپاز و 3 فسفو‌ليپاز- كه باعث هضم چربي‌هاي پوست كف سرمي‌شود- توليد مي‌كند. آن‌ها حدس مي‌زنند كه هر كدام از اين پروتئين‌ها مي‌توانند به‌عنوان يكي از راه‌هاي درماني ضد‌شوره به‌عنوان هدف مورد مطالعه قرار گيرند.

همچنين اين گروه كشف كردند  اين قارچ‌ها از لحاظ ژنتيكي، داراي قابليت جفت‌گيري هستند كه اين مورد تا به حال ديده نشده است. توماس داوسون، يكي از محققان مي‌گويد: ترتيب‌گذاري كامل ژنومي يك ژنوم مالاسزيا باعث ايجاد فرصت‌هاي شگرفي براي دانشمندان شده است تا فعل و انفعالات بين انسان‌ها و قارچ را بررسي كنند.

انواع شامپوهاي دارويي رايج كمك مي‌كنند تا عفونت قارچي كنترل شود، اما هيچ‌كدام از آنها به‌طور صد‌در‌صد قابل اطمينان نيستند.

حدود 5 سال پيش بود كه دانشمندان متوجه شدند مالاسزيا گلوبوسا اصلي‌ترين عامل ايجاد شوره سر است.

دكتر باو شرگيل، متخصص امراض پوستي مؤسسه پوست بريتانيا، مي‌گويد: ما از هرگونه تحقيق براي حل اين مشكل كه بسياري از افراد با آن دست به گريبانند، استقبال خواهيم كرد.

روند كشف راز ژنوم به اين صورت بود كه گروه دانشمندان، حدود 10 ليتر قارچ را در يك مخزن بزرگ كشت دادند و آن را در مايع نيتروژن منجمد كردند. سپس آن را به تكه‌هاي كوچك خرد كرده و DNA آن‌ها را خارج ساختند.