محققان امنیتی بر این باورند که آسیب پذیری امنیتی اصلاح نشده 'Venom' میلیون‌ها ماشین را در مراکز داده سراسر دنیا تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش ایسنا، یک محقق امنیتی هشدار داده است که یک مشکل جدید می تواند به مهاجمان اجازه دهد تا کنترل بخش عظیمی از مراکز داده را در اختیار بگیرند.

این آسیب پذیری zero-day که 'Venom' نامیده شده است در مولفه وراثت نرم افزارهای مجازی سازی قرار دارد و به هکر اجازه می دهد تا به طور بالقوه به هر دستگاهی که در شبکه یک مرکز داده قرار دارد نفوذ کند.

اگر کد دستکاری شده خاصی به سیستم hypervisor فرستاده شود می تواند کل سیستم را از کار بیندازد. این مساله می تواند به هکر اجازه دهد تا ماشین مجازی خود را ایجاد کند و به ماشین‌های دیگر دسترسی یابد.

این مشکل در نمونه ساز یارانه منبع باز QEMU یافت شده است. بسیاری از پلت فرم‌های مجازی سازی مدرن از جمله Xen، KVM و Oracle's VirtualBox دارای این کد خطا هستند. البته پلت فرم‌های VMware، Microsoft Hyper-V و Bochs hypervisors تحت تاثیر این مشکل قرار ندارند.

گفنر - محقق امنیتی که این مشکل را کشف کرده در این باره می‌گوید که میلیون‌ها ماشین مجازی در حال استفاده از این پلت فرم‌های آسیب پذیرند.

به نظر می رسد این آسیب پذیری از آسیب سال گذشته Heartbleed بزرگتر باشد. مشکل قبلی به افراد خرابکار اجازه می داد تا به داده های سرورهایی که از نسخه آسیب پذیر نرم افزار رمزگذاری OpenSSL استفاده می کردند، دسترسی یابند.

یعنی به دشمن اجازه می داد تا پنجره ای به خانه رقیب باز و اطلاعاتی را که مشاهده می کند جمع آوری کند اما آسیب پذیری Venom به افراد اجازه می دهد تا نه تنها به خانه رقیب وارد شوند بلکه بتوانند به خانه همسایگان رقیب نیز نفوذ کنند.

بر اساس اطلاعات سایت مرکز ماهر که اطلاعات این گزارش از آن برگرفته شده، متخصصان در حال کار بر روی اصلاح این آسیب پذیری هستند تا بتوانند پیش از انتشار عمومی آن، اصلاحیه مورد نظر را منتشر کنند. این اصلاحیه باید بدون تاخیر بر روی هزاران سیستم اعمال شود. در حال حاضر بزرگترین نگرانی مربوط به شرکت هایی است که سیستم اعمال به روز رسانی خودکار ندارند.

برای سوء استفاده از این آسیب پذیری هکر باید بتواند با حق دسترسی root به یک ماشین مجازی دسترسی یابد و کاری که هکر می‌تواند انجام دهد به چیدمان شبکه بستگی دارد. در حال حاضر کد سوء استفاده از این آسیب پذیری برای راه اندازی حملات وجود ندارد و اصلاحیه‌های مربوط به این آسیب پذیری به زودی منتشر خواهند شد.

منبع: ایسنا

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X