رصد ماه‌ گرفتگی شامگاه 16 مرداد از ایران
شامگاه روز 16مردادماه زمین شاهد پدیده ماه‌گرفتگی خواهد بود که این گرفت در ساعت 21 از ایران قابل مشاهده است.

ماه گرفتگی روز 16 مرداد ماه

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ، با اشاره به ماه گرفتگی روز 16 مرداد ماه گفت: این ماه گرفتگی از نوع خورشید جزئی است که در شبانگاه روز 16 مرداد ماه رخ می‌دهد.وی این ماه گرفتگی را متعلق به ساروس (دوره) 191 دانست و اظهار کرد: این گرفت شصت و دومین گرفت از 83 گرفت این ساروس است.

عتیقی با تاکید بر اینکه این ماه گرفتگی بسیار جزئی است و تنها بخش کوچکی از ماه در درون سایه زمین قرار می‌گیرد، یادآور شد: هنگامی که ماه میان زمین و خورشید قرار می‌گیرد، خسوف یا ماه گرفتگی ایجاد می‌شود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: تقریبا هر دوره از ماه یا خورشید گرفتگی 18 سال و 11 روز و 8 ساعت است، هر چند که در سال بین 2 تا 3 خور گرفت (خورشید گرفتگی) و صفر تا 3 ماه گرفتگی رخ می‌دهد که این امر به دوره‌های مختلف تعلق دارد.

عتیقی، آغاز ماه گرفتگی شبانگاه 16 مرداد را در ساعت 17 و 22 دقیقه و 55 ثانیه به وقت جهانی دانست و اظهار کرد: با اضافه کردن 4 ساعت و 30 دقیقه به این زمان، وقت محلی آغاز گرفت در ایران مشخص می‌شود.

به گفته وی، بر این اساس زمان آغاز ماه گرفتگی در ایران در ساعت 21 و 52 دقیقه و 55 ثانیه خواهد بود.مهندس عتیقی ادامه داد: ماه در ساعت 19 و 18 دقیقه و 10 ثانیه به وقت جهانی از نیمسایه زمین خارج می‌شود.وی در پایان خاطرنشان کرد: اضافه زمان رصد این پدیده نجومی به جز در آمریکا از 4 قاره کره زمین قابل مشاهده خواهد بود.

 

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir