...در شرایط استرس ناشی از پرداخت بدهی، هورمون ها از طریق جریان خون به قسمت‌های مختلف بدن رسیده و باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شوند...

 

شاید خیلی‌ها فكر كنند افراد بدهكار فقط شب ها خواب راحت ندارند اما تحقیقات نشان می‌دهد داشتن بدهی بیش از اینها برای سلامت انسان خطر ساز است و بیمارهای ناشی از استرس را به‌دنبال دارد.

حتما شما هم این جملات را شنیده‌اید: «فقط با پرداخت فلان مقدار در ماه صاحب خانه شوید» یا « مرد تا زیر بار قرض نرود، مرد نمی‌شود» و... به‌طور حتم بدهی هم انواع معقول و نا‌معقول، با دلیل منطقی و بدون منطق دارد، ولی افراد به هر دلیل كه بدهكار باشند یك مشكل مشترك دارند: خواب و خوراك و آسایش در زندگی آنها وجود ندارد.

در بررسی ای  كه آسوشیتید‌پرس آن را گزارش كرده است نیمی از افرادی كه بدهی داشته‌اند به‌طور مكرر از این موضوع ناراحت بوده و عذاب می‌كشیده‌اند. بیشتر این افراد دائم و بی‌وقفه به بدهی خود فكر كرده و لحظه‌ای از آن غافل نبودند. اما اگر بدهی تا این اندازه عذاب آور است چرا مردم این‌همه بدهكارند؟!

واقعیت این است كه بدهی و فكر و خیال پرداخت آن به همراه فشار مالی شدید ناشی از قسط های سنگین باعث بروز استرس می‌شود. واكنش بدن نسبت به استرس بخشی از پاسخ جنگ و گریز است كه در بدن ایجاد می‌شود. بدن ما برای مقابله با دشمن و شرایط مخاطره آمیز به این پاسخ احتیاج دارد تا خودش را نجات دهد. اما وقتی همین پاسخ و اثرات جسمی آن به‌دلیل استرس ناشی از بدهكاری اتفاق می‌افتد مضرات آن برای بدن بیش از فواید آن است. 2 هورمون كورتیزول و آدرنالین مسئول بروز اثرات جسمی ناشی از استرس هستند.

این هورمون ها از طریق جریان خون به قسمت‌های مختلف بدن رسیده و باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شوند. مقدار تنفس افزایش یافته و سیستم ایمنی دچار تغییر می‌شود. اگر چه این اثرات فیزیكی فرد را برای فرآیند جنگ و گریز آماده می‌كند اما در شرایطی مثل بدهكاری كه استرس طولانی مدت و مداوم است اثرات تخریبی داشته و باعث بروز بیماری‌های قلبی، افزایش فشار خون، دیابت و حتی بعضی انواع سرطان می‌شود. جالب است بدانید فكر و خیال باز گرداندن پول و پاسخ به طلبكاران، كاهش وزن را در افراد بدهكار با مشكل مواجه می‌كند.

در مطالعه‌ای كه در مجله طب داخلی آمریكا به چاپ رسیده است محققان دانشگاه شیكاگو دریافتند خواب ناكافی باعث كاهش سطح هورمونی به نام لپتین می‌شود كه تنظیم‌كننده اشتهاست. سطح لپتین در مغز تعیین می‌كند چه موقع بدن به مواد غذایی بیشتر نیاز داشته و چه موقع نیاز ندارد. كاهش سطح لپتین، چاقی را به دنبال دارد و به این ترتیب نتیجه بی‌خوابی چاقی و اضافه وزن است. افراد بدهكار هم به راحتی مشكلات جسمی ناشی از آن‌را می‌شناسند و اكثر آنها از اضافه وزن، میگرن و سوء هاضمه شاكی‌اند.

محققان می‌گویند با توجه به اینكه همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، همان‌طور كه برای بدهی باید برنامه ریزی كنید تا مقدار و نحوه پرداخت آن مشخص باشد، برای ثروت و دارایی خود هم برنامه مشخص داشته باشید. شاید باور نكنید اما  بررسی‌ها نشان می‌دهد كه مشكلات مالی افراد ثروتمند هم كم نیست چون معمولا در این خانواده‌ها ریخت و پاش به یك پدیده دائمی تبدیل می‌شود و بعضی اوقات منابع مالی ته كشیده و قضیه بدهكاری و مشكلات آن به‌وجود می‌آید. به این دلیل رفتار خرج كردن افراد باید تغییر كند.
به نقل از همشهری آنلاین