ناسا ماموریت دو مریخ نورد خود را تا سال 2009 تمدید کرد.

همانطور که می دانید ، روح و فرصت دو مریخ نورد دوقلوی ناسا هستند که قرار بود تنها چند ماه بر سطح این سیاره دوام بیاورند اما بیشتر از سه سال است که آنها همچنان بر روی سطح مریخ به حرکت خود ادامه می دهند و ناسا تصمیم گرفته تا بار دیگر این مامویت را تمدید کند.
 این پروژه با مدیریت دکتر فیروز نادری آغاز شد و برای پنجمین بار است که ناسا آن را تمدید می کند ولی این بار برخلاف دفعات گذشته مدت تمدید ماموریت بیشتر شده و ناسا آن را تا سال 2009 میلادی تمدید کرده است.

این دوقلوهای کاوشگر در ژانویه سال 2004 بر سطح مریخ فرود آمدند ،در آن زمان دانشمندان عقيده داشتند که در عرض چند ماه غبار موجود در مریخ ، سطح صفحات خورشیدی مریخ نوردها را می پوشاند و ماموریت کاوشگرها بدون دریافت انرژی به پایان خواهد رسید . اما بعد ها معلوم شد آب و هوای مریخ آنقدر ها هم سختگیر نیست و حتي طوفان ها و گردبادهای کوچک مریخی باعث شدند تا سطح صفحات خورشیدی به طور نسبی تمیز شود و کاوشگرهای جان سخت بتوانند به حرکت خود ادامه دهند .

نتایج کار این دو کاوشگر بسیار شگفت انگیز است . کاوشگر "روح"(Spirit ) تا کنون 7.26 کیلومتر در مریخ حرکت کرده و 102000 عکس به زمین ارسال کرده و کاوشگر "فرصت"(Opportunity ) نیز موفق به پیمودن مسیری معادل 11.57 کیلومتر و ارسال 94000 تصویر به زمین شده است.  

از مهمترین اطلاعات بدست آمده توسط این دو مریخ نورد می توان به یافتن دلایل محکمی برای وجود آب در گذشته مریخ اشاره کرد که با بررسی صخره ها و مواد معدنی موجود در مریخ بدست آمده اند. آنها همچنین موفق به يافتن شهاب سنگ های فلزی در مریخ شده اند ، شهاب سنگ هایی که گاهی به نمونه های برخورد کرده به زمین بسیار شبیه بوده اند .