به‌ دلیل وجود این دو منطقه، در سال‌ های گذشته میزان آبی که به پیکره آبی دریاچه می‌ رسید از 1.5 میلیارد مترمکعب تجاوز نمی‌کرد و با توجه به شدت تبخیر دریاچه هر ساله ما شاهد کاهش آب دریاچه بودیم.
یک مقام مسئول در وزارت نیرو از اتصال زرینه رود به سیمینه رود به منظور آبرسانی به دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: از طریق خط انتقال می توان آب رودخانه ها را به پیکره اصلی دریاچه منتقل کرد.

موسوی با بیان اینکه حدود 900 میلیون مترمکعب از آب ورودی در این دو منطقه از بین می‌رود افزود: به‌ دلیل وجود این دو منطقه، در سال‌ های گذشته میزان آبی که به پیکره آبی دریاچه می‌ رسید از 1.5 میلیارد مترمکعب تجاوز نمی‌کرد و با توجه به شدت تبخیر دریاچه هر ساله ما شاهد کاهش آب دریاچه بودیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو از مشخص کردن دو مسیر برای این طرح خبر داد و افزود: مسیر نخست از پایاب سد نوروزلو پس از جدا کردن آب شرب و صنعت مناطق پیرامونی از بند نوروزلو در نظر گرفته شده که خط انتقال از جاده کناری کانال آبگیر به طول حدود 12 کیلومتر اجرا شود.

وی افزود: مسیر دوم آبگیری از قلعه بزرگ پیشنهاد شده که این مسیر حدود 4 کیلومتر است و با اصلاح مسیر، ساماندهی، بازگشایی و خرید محدود زمین‌ ها و با انجام مطالعه میدانی، انتقال از حوضه آبریز زرینه به حوضه آبریز سیمینه از این مسیر عملی خواهد بود.

مدیرکل دفتر مدیریت به‌ هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه تصریح کرد: با انتخاب مسیر مناسب و اتصال آب این دو رودخانه به‌ همدیگر، آب ورودی با کمترین تلفات به پیکره اصلی دریاچه خواهد رسید.
 سیدمرتضی موسوی مدیرکل دفتر مدیریت به‌ هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه با بیان اینکه مطالعه طرح اتصال زرینه‌ رود به سیمینه‌ رود برای رسیدن آب به دریاچه ارومیه در مراحل پایانی قرار دارد گفت: پیش از بروز شرایط کنونی در دریاچه ارومیه، ورودی نرمال از آخرین ایستگاه‌ ها به دریاچه حدود 4 میلیارد مترمکعب بود که این میزان ورودی از سال 74 به بعد روند کاهشی داشته به‌ طوری که در سال‌ های اخیر ورودی دریاچه به دو میلیارد و 400 میلیون مترمکعب در سال رسیده است.

مدیرکل دفتر مدیریت به‌ هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه اظهارداشت: این دو رودخانه در مجاورت هم از جنوب به دریاچه منتهی می‌ شوند، اما نقطه تلاقی سیمینه‌ رود به دریاچه به‌ دلیل تبخیر کمتر مناسب‌ تر است و با انجام یک طرح انتقال قرار است زرینه‌ رود به سیمینه‌ رود متصل شود.
 
وی افزود: برای جلوگیری از تبخیر و رسیدن آب به پیکره اصلی دریاچه، دو رودخانه زرینه‌ رود و سیمینه‌ رود پیش از ورود به دریاچه به هم متصل می‌ شوند. از طرف دیگر طی سال‌ های اخیر دو منطقه حائل (بافرزون) در جنوب این دریاچه به‌ وجود آمده که تبخیر در این مناطق بسیار بالا است و آب از این ناحیه به پیکره اصلی دریاچه نمی‌ رسد به‌ طوری که در یکی از مناطق حائل 13 درصد آب ورودی و در منطقه دیگر 23 درصد آب ورودی تبخیر می‌شود.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: mashreghnews.ir

 مطالب پیشنهادی:
ویلای اشرف پهلوی و بهروز وثوقی در وسط دریاچه ارومیه + تصاویر
خبر تصویری از انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه!
عکس: دریاچه ارومیه کمی جان گرفته است!
نوزاد یک روزه به عضویت بسیج درآمد!
بیماری چشمی هاشمی برایش دردسرساز شده بود!
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
هک کردن تمام آیفون‌ها و آی‌پد‌ها ممکن شد هک کردن تمام آیفون‌ها و آی‌پد‌ها ممکن شد

یک شرکت امنیتی مدعی شده که هک کردن و نفوذ به تمامی آیفون ها و آی پدهایی که از سیستم عامل آی او اس ۱۲.۳ به قبل استفاده می کنند، ممکن است

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X