به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران؛ رئیس کل دادگستری استان در این مراسم با اشاره به جذب این تعداد کارشناس جدید توسط کانون کارشناسان رسمی استان گفت: قطعاً جذب این نیروهای جدید در کیفیت و سرعت کارها و در ارجاعاتی که به این کانون می شود تأثیر زیادی دارد.

محمد رضا حبیبی در ادامه اهمیت کار و وظیفه کارشناسان رسمی دادگستری را یاد آور شد و اظهار داشت: کار قضاوت ظریف و مهم است و با جان و مال و ناموس مردم سر و کار دارد و باید توجه داشت نظریات کارشناسی هم به دلیل نقش مستقیم در صدور آرای قضایی از اهمیت به سزایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه بیشتر پرونده های حقوقی به نوعی جهت اظهارنظر کارشناسی به کارشناسان رسمی ارجاع می گردد افزود: امروزه به جهت کشف علمی جرایم، بهره گیری از نظریات کارشناسی در پرونده های کیفری نیز مطرح و از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی تأکید کرد: کشف علمی و استفاده از دانش روز در رسیدگی به پرونده ها کمک کار قاضی است و نظریات کارشناسان هم که با تکیه بر دانش روز ارائه می شود جایگاه کارشناسان رسمی را در امر قضا مشخص می کند.

حبیبی خاطرنشان کرد: اهمیت آرای کارشناسان به حدی است که در پاره ای از مواقع دلایل قانونی را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

وی همچنین نظریات کارشناسان را چراغ راه قضات جهت روشن شدن حقیقت و رفع ابهامات در پرونده عنوان کرد و گفت: قضات دادگستری در بیشتر موارد به نظرات کارشناسان استناد نموده و بر همین پایه آرای قضایی خود را صادر می کنند.

حبیبی همچنین انجام مراسم سوگند توسط کارشناسان رسمی را بیانگر اهمیت این حرفه عنوان کرد و اظهار داشت: تنها تعداد محدودی از مشاغل که با حقوق مردم سر و کار دارند نظیر پزشکی، قضاوت، نمایندگان مجلس و ... موظف به انجام مراسم اتیان سوگند هستند و این امر نشان دهنده مسئولیت و وظیفه خطیر این اقشار در قبال حقوق مردم می باشد.

رئیس کل دادگستری استان تصریح کرد: بر اساس مفاد این سوگندنامه کارشناسان باید همواره خدا را ناظر و حاضر بر اعمال خود دانسته و نظرات کارشناسی خود را درست و منطبق با واقعیت و بدون اغراض شخصی ارائه دهند.

وی با بیان اینکه در بیان نظرات کارشناسی حقیقت نباید کتمان شود گفت: حفظ اطلاعات و اسرار مردم نیز ضرورت دارد و باید کارشناسان مانند یک امانت نزد خود نگه داشته و از افشای آن خودداری نمایند.

حبیبی در خاتمه ضرورت آشنایی کارشناسان رسمی با علوم و یافته های علمی روز و همگام بودن با آن را خواستار شد و افزود: در حال حاضر دنیا و جوامع به سرعت در حال تغییر هستند و کارشناسان نیز باید با حضور فعال در نشستهای علمی، بازآموزی اطلاعات و تبادل علمی با دنیا خود را با این تغییرات هماهنگ سازند.

منبع: باشگاه خبرنگاران/
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
مستاجران هم وام می‌گیرند مستاجران هم وام می‌گیرند

بانک مسکن و دولت به دنبال تصویب طرحی برای تامین مالی بازار اجاره و ایجاد تسهیلاتی برای مستاجران هستند

 
X