موضوع قارچ سمی را به مسئله جدی کشور تبدیل نکنیم
دبیرکل سابق کانون انجمن‌های صنایع‌غذایی: به نظرم درست نیست که این موضوع را به مسئله جدی کشور تبدیل کنیم و بخواهیم به دنبال مقصر برای آن باشیم.

من معتقدم که این موضوع صرفا یک اتفاق است

علی‌موحد دبیرکل سابق کانون انجمن‌های صنایع‌غذایی با اشاره به رشد قارچ‌های سمی و مرگ ناگهانی‌ 15 نفر از هموطنانمان بر اثر خوردن این قارچ‌ها، گفت: ابتدا باید به خانواده درگذشتگان تسلیت بگویم و بسیار از این اتفاق متاسف هستیم. به نظرم درست نیست که این موضوع را به مسئله جدی کشور تبدیل کنیم و بخواهیم به دنبال مقصر برای آن باشیم.

وی افزود: به روال معمول در بسیاری از روستا‌ها و شهرهای کوه‌پایه‌ای مردم از قارچ‌های خودرو استفاده می‌کنند و این اصلا موضوع جدیدی نیست و تقریبا همیشگی بوده است. کار درست این است افرادی که شناخت کامل و درستی از این قارچ‌ها ندارند، آن را استفاده نکنند و بیشتر قارچ‌هایی که در واحد‌های صنعتی آماده می‌شود را مصرف کنند.

موحد در ادامه با بیان اینکه با توجه به بارندگی‌های اخیری که در کشور داشتیم، قارچ‌ها در سطح وسیعی رویش داشتند، خاطرنشان کرد: باتوجه به رویش بی‌رویه این‌ قارچ‌ها و با توجه به ظاهر جالبی که دارند خب طبیعنا مردم هم از آن‌ها استفاده کردند و همین موضوع باعث مرگ هموطنان شد و ما تعدادی از مردم عزیزمان را از دست دادیم. من معتقدم که این موضوع صرفا یک اتفاق است که رخ داده و واقعا جای تاسف دارد.

این کارشناس بهداشت، ادامه داد: بارش‌هایی که در ماه‌های اخیر با آن مواجه بودیم تقریبا طبق روال نبود و همین مسئله باعث شد تا رویش قارچ‌ها شدت بیشتری بگیرد و با توجه به جاذبه‌هایی که دارند مردم بیشتری به سمت آن‌ها جذب شدند. تنها توصیه‌ای که ما می‌توانیم به مردم داشته باشیم این است که این قارچ‌ها را مصرف نکنند.

طبیعتا خانواده‌هایی که این اتفاق ناگوار برایشان رخ داده است اطلاعات و شناخت درست و دقیقی از قارچ‌های سمی نداشته‌اند. البته هستند افرادی که در مناطق روستایی و کوه‌پایه‌ای زندگی می‌کنند و بر اساس تجربیاتی که دارند، شناخت و اطلاعات بسیار خوبی از انواع قارچ‌ها دارند اما به هموطنانمان توصیه می‌کنم شدیدا از این قارچ‌ها دوری کنند و در صورتی که اطمینان 100درصدی از سلامت آن‌ها نداشتند، تحت هیچ شرایطی استفاده نکنند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: rouydad24.ir