عضو شورای شهر تهران از نتایج منفی پروژه دستوری "پیاده‌راه‌ ۱۷ شهریور" خبر داده و با بیان اینکه این طرح با پیگیری‌های "شخص خاصی" اجرا شده است، گفت: حتی یک برگ مطالعه ترافیکی در رابطه با این طرح وجود ندارد و حال شهرداری باید برای حل مشکلات کسبه و مردم پیشنهاد ارائه دهد.

پافشاری "شخص خاص" برای اجرای طرح

طرح پیاده‌راه‌سازی آیینی خیابان ۱۷ شهریور از سال ۱۳۹۱ و بدون مصوبه شورای شهر تهران در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت. امروز پس از گذشت ۶ سال حاشیه‌های این طرح هنوز به پایان نرسیده و اهالی و کسبه به اجرای آن معترض هستند.

به گفته محمدعلی علیخانی (رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری) و دیگر اعضای کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر، این پروژه به دستور شخصی خاص و کاملا دستوری و بدون مطالعه کارشناسی  اجرا شده است. نکته‌ای که نه تنها برای این پروژه بلکه برای اکثریت پروژه‌های بزرگ ازجمله پل صدر صادق است.

این پیاده‌راه هزار و ۲۵۰ متر طول دارد و در فاصله میان میدان امام حسین(ع) و میدان شهدا واقع شده است. اعتراضات مردمی و کسبه محل در مورد این پیاده‌راه از زمان شورای سوم آغاز و تا امروز که شورای پنجم در بهشت مستقر شده است، ادامه یافته است.

به گفته علیخانی، این طرح آسیب جدی‌ به مردم و اشتغال محله وارد می‌کند. افشین حبیب‌زاده (رئیس کمیته نظارت شورای شهر) نیز می‌گوید: کسانی که در آن زمان تصمیم به اجرای طرح گرفتند، امروز حاضر نیستند مسوولیت آن را به عهده بگیرند.

علیخانی درباره سرنوشت این خیابان می‌گوید: هنوز به جمع‌بندی برای جمع‌ کردن این طرح نرسیده‌ایم و این راهکار که این پیاده‌راه صد در صد مسدود شود به هیچ وجه قابل قبول نیست. شهرداری باید برای حل مشکلات کسبه و مردم راه‌حل و پیشنهاد ارائه دهد.

۴۰۰ میلیارد تومان دیروز ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان امروز

به گفته این عضو شورای شهر، دو هزار خانوار تحت تاثیر این طرح قرار گرفته‌اند و مشکلات بسیار زیادی برای مردم ایجاد شده است. نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان (معادل هزار میلیارد تومان امروز ) نیز خرج پروژه شده است.

علیخانی درباره جزییات این پروژه میلیاردی می‌گوید: این پول خرج تملک مغازه‌ها و احداث پل زیرگذر میدان امام حسین(ع) و آن سازه‌های غیرمفهوم شده است. این پروژه دستوری بوده و هیچ مطالعه کارشناسی‌ در رابطه با آن صورت نگرفته است. حتی یک برگ مطالعه ترافیکی در رابطه با این طرح وجود ندارد. راهنمایی و رانندگی و سازمان ترافیک هیچ کدام برای اجرای پروژه طرح را امضا نکردند.

پیگیری‌های "شخص خاصی" برای اجرای پروژه

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر هم از پیگیری‌های "شخص خاصی" برای اجرای این پروژه خبر می‌دهد و در پاسخ به این سوال که این فرد کیست، می‌گوید: این پروژه با پیگیری یک شخص خاص اجرا شده است. نمی‌خواهیم اسمش را بیاوریم اما مقامش در حد رئیس یکی از سازمان‌های شهرداری بوده است. نمی‌دانم چه رویکردی پشت اصرارهای این شخص وجود داشته و آیا ریشه در مسائل اقتصادی، سیاسی داشته یا خیر. اما شاهد هستیم که این پروژه دو هزار خانوار را در آن منطقه به خاک سیاه نشانده است.

شائبه‌های دستوری بودن پروژه‌ آرش- اسفندیار

پروژه‌ای همچون میدان ۱۷ شهریور در سطح شهر تهران زیاد است و "فرهنگ دستور شخص خاص" در اجرای پروژه‌های شهر محدود به این طرح نمی‌شود. علیخانی در رابطه با این روند به ایلنا می‌گوید: از چنین پروژه‌هایی که به دستور شخص خاص اجرا شده است در سطح شهر تهران بسیار است. شائبه‌هایی هم در مورد دستوری بودن پروژه تونل آرش -اسفندیار وجود دارد. البته در کل پروژه‌هایی که مطالعه ترافیکی نداشته و دستوری باشند، در سطح شهر  زیاد بوده و نمونه بارزش همان پل صدر است. اکثر کارشناسان ترافیک با این پروژه مخالف بودند و با پولی که هزینه آن شد می‌توانستیم بخشی از مترو را تکمیل کنیم. این هزینه‌ها به شهرداری تحمیل شده و شاهدیم که هیچ نتیجه مثبتی نیز در پی نداشته است.

طرح پیاده‌راه آیینی ۱۷ شهریور با رویکرد برگزاری مراسم دینی اجرایی شده و مراسمی همچون "جشن مبعث حضرت رسول(ص)"، "تجمعات اعتراضی به اعدام شیخ نمر" و مراسم "عصر عاشورا" در آن برگزار می‌شود. هرقدر ایده این طرح جذابیت داشته و به‌جا باشد اما جاگذاری نامناسب آن بدون نظرخواهی و بدون کسب اطلاع از مردم مشکلات فراوانی را برای خانواده‌ها ایجاد کرده است. به گفته حبیب‌زاده، مردم این منطقه به علت وجود آسیب‌های اجتماعی هر روز با صحنه‌های نامناسبی روبه رو می‌شوند و وقت آن رسیده که راه‌حل قطعی برای معضلات این منطقه اندیشیده شود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ilna.ir

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X