رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون 33 نفر در کشور به تب کریمه کنگو مبتلا شده‌اند که 3 نفر از آنها فوت کرده اند.

مرگ 3 نفر و مبتلا شدن زن و شوهر کرمانشاهی

محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۳۳ نفر در کشور به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده‌اند که سه نفر از آن‌ها که دارای بیماری زمینه‌ای بودند، جان خود را از دست دادند. یکی از آن‌ها یک فرد ۷۲ ساله در استان هرمزگان بود که دارای بیماری خونی بود.

در شهرستان ثلاث باباجانی که یکی از کانون‌های زلزله غرب کشور در آبان ماه سال گذشته بوده، دو نفر که زن و شوهر بوده‌اند به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شدند که حال عمومی آن‌ها پس از اقدامات درمانی انجام شده، رو به بهبود است.

تیم کارشناسی وزارت بهداشت در منطقه ثلالث باباجانی حاضر شده‌اند تا وضعیت دام‌ها و کشتارگاه‌های آن منطقه را بررسی کنند.
 
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص راه‌های انتقال بیماری تب کریمه کنگو، اظهار داشت: این بیماری از سه راه می‌تواند به انسان منتقل شود. یکی، تماس نزدیک با دام است و اگر کنه روی بدن دام، انسان را مورد گزش قرار دهد، ممکن است فرد به این بیماری مبتلا شود و نباید فراموش کنیم که در دام علامتی وجود ندارد که مشخص باشد دام آلوده به ویروس است یا خیر.
 
 گویا، راه دوم انتقال بیماری تب کریمه کنگو را ذبح حیوان و تماس با ترشحات آلوده امعاء و احشا و خون حیوان عنوان کرد و افزود: در زمان ذبح حیوان و پاک کردن گوشت تازه حیوان، ممکن است فرد در معرض ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو قرار داشته باشد. افرادی که در کشتارگاه‌ها کار می‌کنند، برای این منظور آموزش‌های لازم را می‌بینند و گوشت حیوانات ذبح شده در کشتارگاه‌ها، تا ۲۴ ساعت در یک فضای مخصوص نگهداری می‌شود تا اگر ویروسی در بدن دام ذبح شده وجود دارد، در این فضا از بین برود. احتمال انتقال ویروس تب کریمه کنگو از گوشت ذبح شده در کشتارگاه‌ها، بسیار پایین است.
 
گوسفندی که در کنار جاده و خیابان‌ها ذبح شود، می‌تواند فرد ذبح کننده و فردی که با لاشه گوسفند، بز و گاو تماس داشته را در معرض ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو قرار دهد.
 
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از تماس با افراد مبتلا به تب کریمه کنگو به عنوان سومین راه انتقال این بیماری یاد کرد و افزود: مواردی وجود داشته که پزشک، پرستار و افرادی که با خون و ترشحات بیماران مبتلا به تب کریمه کنگو در ارتباط بودند، به این بیماری مبتلا شده‌اند.
 
گویا، در خصوص علائم بیماری تب کریمه کنگو، گفت: بروز بیماری تب کریمه کنگو با تب، سردرد، درد بدن، علائم گوارشی مانند استفراغ، اسهال و درد گلو همراه است و به مرور که وارد مراحل پیشرفته می‌شود، ممکن است بیماران، دچار علائم زردی و خونریزی از دهان، لثه، بینی، دستگاه گوارش، تناسلی و ادرار شوند.
 
تمامی بیماران مبتلا به تب کریمه کنگو در بیمارستان‌ها در محیط ایزوله نگهداری و درمان می‌شوند و تحت درمان دارویی قرار می‌گیرند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ilna.ir

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X