مدتی است که اخبار ضد و نقیضی پیرامون عزم جدی متولیان منابع آب ایران برای انتقال آب کارون به استان بصره عراق منتشر می‌شود و مسئولان ایرانی نیز پاسخ شفاف و صریحی در قبال این گمانه‌ها مطرح نمی‌کنند که به دنبال با اعتراض گسترده مردم این شهرها مواجه شد.

شایعه انتقال آب خوزستان به بصره

حال و روز بحرانی وضعیت آب در استان خوزستان و رود کارون جدا از مسئله کمبود منابع در ماه‌های اخیر با مشکلات جدیدی نیز رو به رو شده است که البته هنوز از سوی مسئولان ایرانی به صورت صریح بیان نشده است؛ مشکلاتی مثل تلاش برای انتقال آب از کارون برای تأمین آب شرب استان بصره عراق که در آن میلیون‌ها شهروند عراقی زندگی می‌کنند.

بحث‌ها در مورد انتقال آب کارون به استان بصره عراق در حالی بالا گرفته است که استان خوزستان ایران و نیز حوضه آبریز کارون در شرایط کنونی از نظر میزان و کیفیت منابع آب، در شرایط بسیار بدی قرار دارد و جدا از خشکسالی و کمبود آب با مشکلاتی مثل شوری آب نیز مواجه است.

علی رغم همه این مشکلات شنیدن سخنانی در مورد تلاش برای انتقال آب از رود کارون به کشور عراق قابل تأمل و نگران کننده است، به ویژه به این دلیل که مسئولان ایرانی هنوز نتوانسته اند مشکلات اساسی تأمین آب شرب و کشاورزی پایدار را در استان خوزستان مرتفع کنند.

بحث این انتقال آب از ایران به عراق زمانی بالا گرفت و بر سر زبان‌ها افتاد که شبکه ملی «بلادی» عراق با پخش خبری در این زمینه مدعی شد که مقامات عالی رتبه ایران و عراق در رابطه با این رخداد به تفاهم رسیده اند و مقدمات اجرایی این طرح انتقال آب آغاز شده است.

در این خبر رسمی، رسانه‌های عراقی تأکید کردند که پس از وقوع بحران آب در کشور عراق و پیامد‌های زیان بار سد ایلیسو بر روی رود دجله، حالا مسئولان ایرانی در پی آن هستند که با انتقال آب کارون به استان بصره این مشکل را تا حد امکان برای عراقی‌ها قابل تحمل کنند.
 
اگرچه در این رابطه اطلاعات مستندی جز این گزارش رسانه‌های عراقی وجود ندارد، اما منابع محلی مناطق عرب نشین خوزستان در همین رابطه به خبرنگار «تابناک»، گفتند که این طرح در قالب پروژه عظیم آب رسانی الغدیر خوزستان که از ایستگاه پمپاژ قیصریه در بخش هویزه شهرستان دشت آزادگان در حال تکمیل است، به اجرا گذاشته خواهد شد و منابع آب شرب بیش از ۲ میلیون شهروند ساکن در شهر بصره را تأمین خواهد کرد.

این گفته‌ها که البته «تابناک» به تنهایی قادر به اثبات و یا رد آن‌ها نیست، در حالی است که می‌دانیم استان خوزستان ایران با بحران شدید آب رو به رو است و هر چه رود کارون به بخش‌های انتهایی خود می‌رسد به دلیل آلوده شدن به برخی منابع آلاینده مسیر به شدت شور و تقریباً غیر قابل مصرف می‌شود.

بر همین اساس شاید رخ دادن این اتفاق یعنی انتقال آب به کشور عراق بر افزایش تنش آبی در استان خوزستان و کاهش کیفیت منابع آب موثر باشد و مشکلات استان خوزستان را در این زمینه دو چندان کند.

مجموعه اطلاعاتی که به آن اشاره شد بیش از هر چیز این ضرورت را ایجاد می‌کند که مسئولان و متولیان منابع آب کشور در این رابطه اقدام به شفاف سازی کنند و با ارئه مستندات خود با مردم در این باره صریح سخن بگویند.
اگر بنایی برای انتقال آب از کارون به بصره است، باید ضرورت‌های آن مطرح شود و اگر این خبر از اساس کذب است نیز باید به صورت صریح در مورد آن با مردم سخن بگویند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tabnak.ir

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X