سیمرغسیمرغ

وکیل دادگستری با اشاره به شرایطی که در قانون اسلامی زوج را در پرداخت مهریه مختار کرده ‌است، گفت: مهریه حق مالی زن است

شرایطی که زن حق دریافت مهریه ندارد

مصطفی زیرکی اظهار کرد: مهریه، حق مالی است که زوج به پرداخت آن ملزم شده اما در این میان قانون با بیان شرایطی زوج را در پرداخت مهریه مختار کرده و این شرایط تنها مربوط به زوج نیست بلکه زوجه را نیز شامل می‌شود که می‌تواند با حکم قاضی طلاقش را از همسرش بگیرد.

وی با بیان این شرایط ادامه داد: طبق ماده 1089 قانون مدنی هرگاه عقد و ازدواج اعم از دائم و موقت بین زوجین به دلایلی باطل شود و زن همچنان دوشیزه باشد، دیگر حق دریافت مهریه ندارد.

زیرکی خاطرنشان کرد: علاوه بر ماده ذکر شده، ماده 1101 قانون مدنی نیز به این امر اشاره کرده که هرگاه عقد زوجین به دلایلی فسخ شود و بین آنها نزدیکی صورت نگرفته باشد، زن مستحق مهر نخواهد بود.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه در ماده 1101 قانون مدنی استثنایی برای تعلق مهر به زوجه درنظر گرفته شده است، تصریح کرد: این ماده با اینکه فسخ نکاح و عدم ارتباط زوجین را شرط عدم تعلق مهر به زن دانسته اما عُنن مرد را یکی از مواردی دانسته که نصف مهر در این شرایط به زن تعلق می‌گیرد.

وی اضافه کرد: شرایط فسخ نکاح بدین صورت است که هر یک از زوجین با اثبات اینکه قبل از جاری شدن صیغه نکاح از آن بی‌اطلاع بودند و شریک زندگیشان از او پنهان‌کاری کرده‌است، می‌تواند تقاضای طلاق و جدایی را از دادگاه مورد نظر داشته باشد.

زیرکی با معرفی این شرایط ادامه داد: این شرایط شامل عُنن مرد، بیماری ایدز، آگاهی از بیماری صرع بعد از عقد، عدم سلامت جسمی و روانی همسر، آگاهی از اعتیاد شوهر در صورت شرط ضمن عقد زوجه، آگاهی به عدم توانایی همسر در بارداری، پنهان کردن عیوب قبل از ازدواج و بسیاری از شرایط دیگر که هر یک از طرفین برای درخواست طلاق باید صحت و درستی آن را ثابت کنند.

وی با بیان اینکه تفکر غلطی مبنی بر عدم تعلق مهریه به زن خیانتکار در بعضی افراد شکل گرفته و بسیاری از این تفکر سوءاستفاده می‌کنند، تأکید کرد: مهریه در هر شرایطی متعلق به زن است حتی در شرایط ارتکاب جرم این حق از او ساقط نخواهد شد.

زیرکی در پایان بیان کرد: بسیاری از مردان در دادگاه‌های خانواده، همسر خود را تهدید می‌کنند که اگر راضی به طلاق نشود و مهریه خود را نبخشد با آوردن 4 شاهد و طرح دادخواستی مبنی بر رابطه نامشروع در دادسرا او را به دردسر خواهد انداخت و آبرویش را خواهند برد اما اغلب این مردان نمی‌دانند که حتی با وجود این رابطه نامشروع حق مهریه از زوجه ساقط نخواهد شد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: aftabnews.ir

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
فیسبوک بیش از دو هزار حساب کاربری ایران و روسیه را مسدود کردفیسبوک بیش از دو هزار حساب کاربری ایران و روسیه را مسدود کرد

فیسبوک اعلام کرد دو هزار و ۶۳۲ حساب‌ کاربری و صفحه‌ها در فیسبوک و اینستاگرام از کشورهای ایران، روسیه، مقدونیه و کوسوو را مسدود کرده است

news-left-2
  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X