روزنامه اعتماد در گزارشی به آخرین وضعیت شیوع بیماری آنفلوانزا در کشور پراخته است

آنفلوانزای خبیث؛ فعلا دست ندهید، بوس هم نکنید

در این گزارش آمده است:

* از ابتدای ورود موج شیوع آنفلوآنزا - اول مهر امسال- تا روز گذشته، ۵۶ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

* در زمان ورود امواج آنفلوآنزای فصلی، حدود 20 درصد مردم مبتلا می‌شوند كه چنین اتفاقی، به معنای ابتلای تعداد زیادی از افراد جامعه است و شرایط خطرناكی را برای نظام سلامت كشورها به دنبال دارد. ایران هم از چنین شرایطی در امان نخواهد بود و در دوره ماندگاری موج اول بیماری كه تا پایان آذر ماه طول می‌كشد، احتمال ابتلای 20 الی 25 درصد مردم وجود دارد.

* مسوولان وزارت بهداشت هر ساله این توصیه را دارند كه گروه‌های در معرض خطر؛ سالمندان، كودكان 6 ماهه تا 5 ساله، مبتلایان بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، سرطان، پرفشاری خون، قلب و عروق، كلیوی، تنفسی، مادران باردار، مبتلایان نقص سیستم ایمنی بدن كه حداكثر 5 درصد آحاد جامعه را شامل می‌شوند، حتما اواخر مهر تا اوایل آبان، واكسن آنفلوآنزا را با نسخه پزشكان متخصص از داروخانه‌ها تهیه كرده و تزریق كنند تا یا از ابتلا مصون بمانند یا در صورت ابتلا، بیماری شدت و عوارض كمتری برای این گروه افراد داشته باشد.

* تزریق واكسن آنفلوآنزا ممكن است در برخی افراد موجب عوارض جانبی مانند سردرد، تعریق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگی شده یا سرخی و ورم در محل تزریق ایجاد كند كه این عوارض معمولا طی یك تا دو روز بدون درمان برطرف می‌شود. امسال حدود 200 هزار دوز واكسن آنفلوآنزا در سطح كشور و در مراكز بهداشتی برای گروه‌های پرخطر توزیع شده اما باقی مردم، باید این واكسن را از داروخانه‌های معتبر خریداری كرده و استفاده كنند.

* توصیه مهم وزارت بهداشت هر ساله این است كه افراد پس از مشاهده علائم اولیه، به سرعت به مراكز درمانی مراجعه كرده، از خوددرمانی و بی‌توجهی به این علائم جدا پرهیز كنند چون تشدید این علائم و خودداری از درمان‌های تخصصی، مرگ را به دنبال خواهد داشت.

* بیماری، با یك دست دادن ساده منتقل می‌شود، به همین سادگی. توصیه جدی متولیان سلامت این است كه افراد در این ایام كه موج آنفلوآنزا و ویروس سرماخوردگی در حال انتشار است، جدا از دست دادن و روبوسی با افرادی كه علائم ساده‌ای همچون تب، عطسه و آبریزش بینی و سرفه دارند، خودداری كنند چون ممكن است این افراد، وارد مراحل اولیه بیماری شده باشند و با یك دست دادن ساده یا روبوسی، ویروس از طریق تماس پوستی یا از طریق مجاری تنفسی به افراد سالم منتقل شود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه اعتماد

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X