شیوه جدید کلاهبرداری به بهانه کمک به نیازمندان
رئیس پلیس فتا پایتخت از دستگیری متهمی خبر داد که با جعل هویت یک فعال اجتماعی و راه‌اندازی یک صفحه اینستاگرامی از بیش از ۳۰ نفر از شهروندان کلاهبرداری کرده بود.

یک صفحه اینستاگرامی از بیش از ۳۰ نفر از شهروندان کلاهبرداری کرده


رئیس پلیس فتا پایتخت از شناسایی و دستگیری متهمی خبر داد که با جعل هویت یک فعال اجتماعی و راه‌اندازی یک صفحه اینستاگرامی تحت عنوان کمک به نیازمندان در ماه محرم از کاربران فضای مجازی کلاهبرداری می کرد.

سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در تشریح جزئیات خبر فوق اظهار داشت: یکی از فعالین اجتماعی مطرح در کشور به پلیس فتا مراجعه و عنوان کرد یک صفحه جعلی با نام و تصاویر وی در شبکه های اجتماعی ساخته شده و با بهانه دریافت وجه تحت عنوان کمک به نیازمندان از شهروندان کلاهبرداری می کند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: کارشناسان پلیس فتا تهران بزرگ تحقیقات خود را آغاز کرده و در بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد یک صفحه اینستاگرامی با بیش از 50 هزار نفر دنبال کننده با سوء‌استفاده از جایگاه اجتماعی شاکی با جعل هویت وی با استفاده از تصاویر آرشیوی و ترفند کمک به افراد بی ضاعت از کاربران کلاهبرداری می کند.

وی افزود: کارآگاهان سایبری پلیس فتا پایتخت با بهره‌گیری از روش های علمی مجرم را در فضای مجازی شناسایی کرده و با به دست آمدن اطلاعات هویتی پس از تشریفات قضایی متهم را در یکی از مناطق غربی تهران بزرگ دستگیر و به پلیس فتا منتقل کردند.

سرهنگ گودرزی بیان داشت: مجرم در تحقیقات به‌عمل‌آمده به ساخت کانال جعلی با نام و مشخصات شاکی در شبکه اجتماعی اینستاگرامی و دریافت وجه از بیش از 30 نفر از شهروندان اعتراف و ابراز پشیمانی کرد و انگیزه خود را کسب مال نامشروع و مطرح شدن در فضای‌ مجازی عنوان کرد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: به طور معمول افراد سودجو با استفاده از بستر شبکه‌های اجتماعی و هویت‌های مجازی جعلی که با جذابیت‌های ظاهری اغواکننده آراسته شده اقدام به فریب قربانیان خود کرده و از جملات زیبا و فریبنده برای رسیدن به نیت شوم خود استفاده می‌کنند لذا هموطنان در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی می توانند موضوع را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir گزارش کنند.
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: farsnews.ir