وزش باد شدید و گرد و خاک در 8 استان
سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در هشت استان و احتمال کاهش کیفیت هوا و شعاع دید هشدار داد.

کاهش محسوس دما در نیمه شمالی و استان‌های شرقیسازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک فردا (۱۱ بهمن‌ماه) در شمال فارس، جنوب اصفهان، یزد، نیمه شمالی کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق خراسان رضوی و خوزستان و چهارشنبه (۱۲ بهمن‌ماه) در نیمه شمالی فارس، یزد، جنوب اصفهان، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و سست، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز وجود دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و سست، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها و احتیاط در فعالیت کویرنوردی در دستور کار قرار گیرد.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir