مراسم گرامی‌داشت بیست‌و‌پنجمین سالگرد انقلاب مخملی در جمهوری چک به صحنه تظاهرات مردمی علیه رئیس‌جمهوری این کشور بدل شد
مراسم گرامی‌داشت بیست‌و‌پنجمین سالگرد انقلاب مخملی در جمهوری چک به صحنه تظاهرات مردمی علیه رئیس‌جمهوری این کشور بدل شد. معترضانی که کارت‌های قرمز در دست داشتند، هم‌زمان با سخنرانی میلوش زمان، رئیس‌جمهوری این کشور فریاد "استعفا، استعفا” سر دادند و اشیایی از جمله گوجه‌فرنگی، تخم مرغ و یا ساندویچ به سوی او پرتاب کردند.معترضان در مراسم سالگرد انقلاب، پلاکاردها و پرچم‌هایی به دست داشتند که عباراتی مانند "مرگ بر زِمان" و "ما نمی‌خواهیم مستعمره روسیه باشیم" بر آن نقش بسته بود.

رئیس‌جمهوری چک رهبران کشورهای همسایه را برای شرکت در این مراسم و رونمایی از لوح یادبود دانشجویان سرکوب‌شده توسط پلیس در سال ۱۹۸۹ به پراگ دعوت کرده بود.

معترضان خشمگین و عمدتا جوان حاضر در مراسم، سخنرانی آقای زمان را با فریادهای اعتراضی و پرتاب تخم‌مرغ مختل کردند. یکی از تخم‌مرغ‌ها به یواخیم گائوک، رئیس‌جمهور آلمان برخورد کرد.

محافظان آقای زمان برای محافظت از او در حین سخنرانی اقدام به استفاده از چترهای بزرگی سیاهی کردند تا مانع اصابت اشیائی شوند که به سوی او پرتاب می شود. در زمان سخنرانی وی، روسای جمهوری کشورهای لهستان، مجارستان و اسلواکی نیز حضور داشتنند.

مردم جمهوری چک، آقای زمان را متهم کرده‌اند که او به تعهدات مندرج شده درباره حقوق بشر در زمان واتسلاو هاول، نخستین رئیس‌جمهوری این کشور پس از انقلاب مخملی خیانت کرده است.

این تجمع گسترده در مرکز شهر پراگ و در خیابانی برگزار شد که در ۱۷ نوامبر سال ۱۹۸۹ میلادی نیز شاهد تظاهرات صلح آمیز هزاران دانشجویی بود که علیه نظام کمونیستی موجود به پا خواسته بودند.


گردآوری : گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

مطالب پیشنهادی :
داعش به پیتر کاسیگ هم رحم نکرد + تصاویر
حسن روحانی درباره سیگار مارلبرو هم تذکر گرفت
توضیح درباره نامگذاری یک خیابان‌ تهران
این وام ها به دردسرش نمی ارزد !
نظام تورم و چانه‌زنی ، دستمزد 94 را تعیین میکند
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
پربیننده ترین اخبار
 
X