مذاکرات صلح یمن در ژنو امروز(دوشنبه) بدون حضور هیات انصارالله یمن آغاز شد.

در همین حال دبیرکل سازمان ملل که ژنو را بدون دیدار با هیات انصارالله ترک کرده در سخنانی با تاکید بر حمایت این سازمان از تلاش طرف‌های یمنی برای برقراری صلح خواهان اجرای آتش‌بس انسانی در طول ماه مبارک رمضان شد.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، مذاکرات صلح یمن در ژنو در حالی آغاز شده که هیات انصارالله یمن هنوز به ژنو نرسیده است.

یک منبع در صنعاء به شبکه المیادین اعلام کرد که هواپیمای حامل هیات انصارالله هنوز در فرودگاه جیبوتی است و به مقصد ژنو حرکت نکرده است.

همچنین منابع اعلام کردند مذاکرات ژنو با هیات دولت مستعفی آغاز شده و سازمان ملل نیز اعلام کرده عصر امروز منتظر هیات انصارلله است. این در حالی است که بان کی مون بدون دیدار با هیات انصارالله ژنو را ترک کرد.

عبدالعزیز جباری، عضو هیات اعزامی دولت مستعفی یمن در این خصوص گفت: مذاکرات ما با بان کی مون درباره نحوه اجزای قطعنامه 2216 در یمن بود .

وی تاکید کرد: تا پیش از خروج حوثی ها از شهرهای یمن برقراری آتش بس ممکن نیست.

ریاض یاسین، وزیر خارجه و رئیس هیات اعزامی دولت مستعفی یمن نیز در گفتگو با شبکه اسکای نیوز گفت: برای حل واقعی بحران یمن تلاش می‌کنیم. وی افزود: تا این لحظه از اعضای هیات انصارالله اطلاعی نداریم. هر گونه مذاکراتی باید بر اساس قطعنامه 2216 باشد و ما برای رایزنی برای آتش بس موقت حاضریم.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز در میان جمعی از خبرنگاران با طرح درخواست برقراری آتش بس در یمن در ماه رمضان اعلام کرد: یمن در حال حاضر به بمبی ساعتی شبیه است که هر لحظه امکان انفجار آن وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم تا آتش‌بس انسانی کامل و فراگیر در ماه مبارک رمضان در یمن برقرار شود.

وی همچنین اعلام کرد: گروه‌های مسلح در یمن باید هرچه سریعتر از شهرهای این کشور عقب‌نشینی کرده و به آتش‌بس پایبند باشند.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به اوضاع ساکنان یمن تاکید کرد که بسیاری از مردم در شهرهای یمن نیازمند کمک‌های فوری هستند.

بان کی مون گفت: ما باید در اولین فرصت ممکن به بحران یمن پایان دهیم و اعلام می‌کنم که سازمان ملل از تلاش تمام طرف‌های یمنی برای برقراری صلح حمایت می‌کند.

منبع: ایسنا

 

 

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
ترامپ از بازگشت جنازه سربازان از ایران می‌ترسد ترامپ از بازگشت جنازه سربازان از ایران می‌ترسد

نویسنده و تحلیل‌گر آمریکایی ابراز داشت ترامپ از آن بیم دارد که بازگشت جنازه‌های سربازان آمریکایی در جنگ با ایران، او را به یک رئیس‌جمهور یک‌دوره‌ای بدل کند

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X