عبدالملک حوثی در سخنانی در واکنش به مذاکرات صلح یمن در ژنو اعلام کرد که دولت یمن می‌خواهد دستور کار خودش را در مذاکرات ژنو تحمیل کند.

به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، عبدالملک حوثی رهبر جنبش انصارالله یمن دولت این کشور را به تلاش برای تحمیل دستور کار خود بر سازمان ملل و مذاکرات ژنو متهم کرد.

وی در این سخنان که پس از انتشار اخبار ضد و نقیض درباره زخمی شدن وی در حملات جنگنده‌های عربستانی ظرف روزهای اخیر از طریق شبکه المسیره وابسته به انصارالله منتشر شد، گفت: دولت منصور هادی در ژنو نشستی مشورتی و یکجانبه را انجام می‌دهد و تلاش می‌کند که دستور کار خود را بر این نشست تحمیل کند. دولت منصور هادی در حقیقت می‌خواهد در تعامل با سازمان ملل و فرستاده این سازمان به یمن با آنها به عنوان ابزار خود برای ارائه دستور کار پیشنهادی‌اش استفاده کند.

عبدالملک حوثی ادامه داد: دولت هادی پس از آنکه سعی کرد از اهمیت نشست ژنو بکاهد با مذاکرات موافقت کرد و در حال حاضر تلاش می‌کند تا این نشست را به نشستی مشورتی و نه مذاکرات جدی که هدفش رسیدن به راهکار مطلوب باشد تبدیل کند.

وی همچنین دولت هادی را به استفاده از شیوه‌های ترغیب و ترساندن در تعامل با فرستاده سازمان ملل به یمن متهم کرد و گفت: منصور هادی تلاش می‌کند تا با استفاده از این شیوه‌ها فرستاده سازمان ملل را به انجام خواسته‌هایش وادارد.

رهبر انصارالله یمن همچنین به پایداری‌های ملت یمن در رویارویی با وحشی‌گری‌های عربستان در قبال این کشور اشاره کرد و گفت: ملت یمن به راه خود در غلبه بر این دشمنی که هدفش کشاندن یمن به بی‌ثباتی است ادامه می‌دهند.

عبدالملک حوثی در این سخنان تلویزیونی تاکید کرد: ملت یمن هرگز تسلیم خواری و ذلت نمی‌شوند و گزینه‌ای جز ایستادگی در برابر دشمنی‌های عربستان ندارند.

وی همچنین عربستان را به تجاوز به کشور یمن با دستور آمریکا و اسرائیل متهم کرده و اعلام کرد: عربستان از خودش هیچ دستور کاری ندارد و در حقیقت نوکر و دستاویز دیگر کشورهای منطقه و کسانی است که علیه ملت یمن هستند.

عبدالملک حوثی تاکید کرد: آمریکا، اسرائیل و عربستان سه محور شر در منطقه و جهان هستند و باید بگویم که ما سرنوشتمان را خودمان تعیین می‌کنیم و به دستور هیچ‌کس و هیچ منبع شری عمل نمی‌کنیم و توطئه‌هایی که کشورهای دشمن یمن علیه ما طراحی می‌کنند برای تحمیل خواسته‌ها و شرط‌هایشان بر ماست.

رهبر انصارالله در ادامه عنوان داشت: اسرائیل عملاً و از طریق نیروهای هوایی و کارشناسان نظامی‌اش با عربستان در جنگ علیه یمن همکاری می‌کند. ملت یمن ماهیت واقعی آمریکا و دروغین بودن شعارهایش را می‌شناسند و می‌دانند که اسرائیل خطر واقعی است که همه را تهدید می‌کند و مردم یمن همواره با مساله فلسطین به عنوان یک مساله اصلی در جهان عرب ابراز همبستگی کرده و می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: نظام ظالم عربستان نه حرمت برای همسایگی قائل است و نه حق مسلمانان جهان را رعایت می‌کند. جنایات وحشتناکی که علیه زنان و کودکان یمنی صورت می‌گیرد نشانگر قدرت نیست بلکه حکایت از ماهیت شر گروهی دارد که هیچ بویی از انسانیت و ارزش‌های اخلاقی نبرده‌اند. جنایات و دشمنی‌هایی که عربستان علیه یمن انجام می‌دهد بر اراده ملت ما در دفاع از خود و ایستادگی در برابر دشمنی‌های عربستان می‌افزاید.

عبدالملک حوثی افزود: هزاران تن در یمن به خاطر جنایات و وحشی‌گری‌های عربستان به میدان‌های جنگ آمده‌اند. ملت یمن در تمام سطوح اعم از سیاسی، رسانه‌ای و انسانی به رویارویی با عربستان به پا خواسته و عربستان و تجاوزکاران هرگز تصورش را نمی‌کردند که ملت یمن چنین صبر و ایستادگی از خود نشان دهد؛ چراکه روی تسلیم یمنی‌ها در برابر توطئه‌هایشان حساب باز کرده بودند.

رهبر انصارالله گفت: هدف از حمله عربستان در حقیقت اشغال یمن و تقسیم آن بود و این حمله ماهیت واقعی عاملان آن و خواسته‌هایشان را در یمن و در راس همه اسرائیل نشان داد.

وی گفت: همه مواضع سیاسی‌ که برخی از کشورها به نفع دشمنی علیه یمن اتخاذ کرده‌اند از لحاظ سیاسی و رسانه‌ای برایشان گران تمام شده و ادامه دشمنی‌های عربستان و حملاتش به یمن در حقیقت نقش این کشور در منطقه را فاش کرد. هیچ‌کس از داخل خاک یمن با این دشمنی همکاری نمی‌کند مگر اینکه انسانیت را زیر پا گذاشته و شریک جنایات علیه ملت خود شده‌اند.

وی با طرح این سوال که "چه کسی جز القاعده از خالی بودن شهرها و موسسات دولتی یمن سود می‌برد؟ " از عملکرد برخی گروه‌های سیاسی در تایید حملات عربستان به شدت انتقاد و این اقدام آنها را خیانت به کشورشان توصیف کرد و گفت: چنین مواضعی پیامدهایی را در آینده برای این گروه‌ها به دنبال دارد.

رهبر انصارالله همچنین تاکید کرد: مشکل یمن جز با مذاکره حل نمی‌شود و این حملات عربستان است که مذاکرات ملی و دستاوردهای آن را متوقف کرده است.

عبدالملک حوثی با بیان اینکه آمریکا و عربستان تلاش می‌کنند مذاکرات ژنو را به تاخیر بیندازند تا بر جنایات خود بیافزایند، خطاب به عربستان گفت: سازمان ملل را رها کنید تا بتواند بی‌طرف به مسوولیت‌هایش عمل کند چراکه حل سیاسی بحران یمن به شما نیز برای خروج از این تنگنا کمک می‌کند و بدانید که ادامه دشمنی‌هایتان علیه یمن هیچ افق و نتیجه‌ای ندارد.

52261

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
پربیننده ترین اخبار
 
X