جان کربی(John Kirby) سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:تاخیر در انتشار گزارش حقوق بشر ایران ربطی به مذاکرات اتمی با این کشور ندارد.


به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما،

کربی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید:کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا از جان کری وزیر خارجه خواسته است که اگر مذاکرات بیشتر، می تواند به توافق بهتر منجر شود، ضرب الاجل سی ام ژوئن را مورد بازنگری قرار دهد،گفت:من دقیقا همان چیزی را امروز به شما میگویم که دیروز گفتم و آن است که ما هنوز بر روی سی ام ژوئن تمرکز کرده ایم.جان کری هیچ تغییری در این موضوع نداده است و او هنوز خود را متعهد می داند که این توافق تا ضرب الاجل سی ام ژوئن حاصل شود و هیچ تغییری در این موضوع مشاهده نمی شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری که گفت اگر ایران و دیگر طرف های حاضر در مذاکرات خواهان تمدید آن به منظور رسیدن به توافق بهتر شوند،آنگاه نظر شما چیست،گفت:به این نکته توجه کنید که به توافق نرسیدن بهتر از توافق بد است.بدیهی است که ما پای توافقی را امضاء نخواهیم کرد که ضروریاتی را که ما و گروه پنج به علاوه یک به دنبال آنها هستیم به همراه نداشته باشد.ما همچنان به طرف سی ام ژوئن کار می کنیم و هدف ما این تاریخ است و چیزی تغییر نکرده است.
این سخنگو در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره اظهارات اخیر جان کری وزیر خارجه آمریکا درباره مذاکرات اتمی با ایران و تعبیرهای صورت گرفته از آن گفت:ما به طور شفاف درباره این موضوع صحبت کرده ایم که هیچ تغییری در سیاست ما در رابطه با بعد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران صورت نگرفته است.همانطور که دیروز هم گفتم جان کری وزیر خارجه اعلام کرد که ما بر روی تاریخ خاصی در گذشته اشاره نداریم، وزیر خارجه هرگز نگفته بود که مسائل مربوط به گذشته و حال بعد نظامی اتمی آنها مسئله دار نیست. البته که سوالات زیادی در رابطه با این موضوع وجود دارد و این موضوع سبب شده است که ما هم اکنون بر سر میز مذاکره باشیم.
کربی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید سناتور کروز از وزارت خارجه به خاطر تاخیر در انتشار گزارش حقوق بشر ایران انتقاد کرده است،گفت:تاخیر در انتشار این گزارش ربطی به مذاکرات با ایران ندارد.ما تاخیر در انتشار چندماهه این گزارش را قبول داریم.ما با تمام قوا بر روی این گزارش کار خواهیم کرد و شما شاهد خواهید بود که این گزارش در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.یکی از دلایل تاخیر در انتشار این گزارش به برنامه فشرده جان کری وزیر خارجه مربوط می شود.
وی در ادامه درباره خطرات ناشی از بازگشت افرادی که از اتباع آمریکا که به گروههای افراطی چون داعش پیوسته اند، گفت:ایدئولوژی و لفاظی های گروههای افراطی چون داعش همواره مایه نگرانی ما بوده است.موضوع شبه نظامیان خارجی که به این گروههای افراطی پیوسته اند نه تنها مایه نگرانی ما بلکه مایه نگرانی بسیاری از کشورها است.بدیهی است که ما درباره شبه نظامیانی که از آمریکا و دیگر کشورها به داعش و دیگر گروههای افراطی ملحق شده اند و در حال بازگشت به کشور هستند،نگرانیم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره کنترل شهر تل ابیض به دست نیروهای کرد سوری گفت:این شهر از این لحاظ که در مسیر تدارکاتی گروههای تندرو و به ویژه داعش و پیوستن اتباع خارجی به آنها قرار دارد از اهمیت زیادی برخوردار است و معتقدیم که این موضوع می تواند در مبارزه ما با داعش کمک کننده باشد.ما در بازپس گیری این شهر از داعش با انجام حملات هوایی در قالب ائتلاف مشارکت داشتیم.
این سخنگو درباره اوضاع اوکراین گفت:ما نگرانی شدید خود را از حملات جدایی طلبان در شرق اوکراین به مواضع نیروهای ارتش اوکراین در شمال شرق ماریپول اعلام می کنیم.این مناطق کاملا تحت کنترل دولت اوکراین قرار دارند.در این حملات از سلاح های سنگین استفاده شده است که در معاهده مینسک استفاده از آنها ممنوع شده است.روسیه و نیروهای جدایی طلب آن در شرق اوکراین مسئوول این اقدامات تجاوزکارانه هستند.روسیه باید بداند که این اقداماتش هزینه های بیشتری را برایش به همراه خواهد داشت.توپ هم اکنون در زمین رئیس جمهور پوتین است و وی گزینه هایی پیش رو دارد که درست ترین کار را صورت دهد اقدامات او می تواند اثرات خوبی نه تنها برای جامعه بین المللی بلکه برای مردم خودش و اوکراین به همراه داشته باشد.
وی در ادامه درباره تمدید تحریم های روسیه از طرف اتحادیه اروپا برای شش ماه دیگر گفت:ما از این موضوع استقبال می کنیم.ما بارها درباره تاثیر تحریمها بر اقتصاد روسیه صحبت کرده ایم.این وضعیت می تواند ادامه پیدا کند و ما می توانیم درباره ادامه این وضعیت در آینده وضعیت موجود را بررسی کنیم.روسیه همچنان به خاطر نقض قوانین بین المللی و حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین بهای لازم را پرداخت خواهد کرد.
کربی درباره انتشار گزارش شمار آوارگان جهان از طرف سازمان ملل گفت:ما امروز شاهد این موضوع بودیم که اوایل امروز آژانس پناهندگان سازمان ملل گزارش سالیانه خود را در رابطه با شمار آوارگان در جهان منتشر کرد.بر اساس این گزارش شصت میلیون نفر بر روی کره زمین به خاطر جنگ ها و درگیریها در داخل و یا خارج از کشورشان آواره شده اند.این آمار در مقایسه با سال گذشته هشت میلیون نفر افزایش را نشان می دهد.
این سخنگو در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر دان شاپیرو (Dan Shapiro)سفیر آمریکا در اسرائیل و روابط آمریکا با اسرائیل گفت:بله ما هم این گزارش را دیده ایم اما من در جایگاهی نیستم که درباره مراودات دیپلماتیک بین سفیرمان و نخست وزیر نتانیاهو اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهم.آنچه ما بارها به آن اشاره داشته ایم این است که روابط ما با اسرائیل رو به رشد است.ما شاهد اتحادی قدرتمند بین دو کشور هستیم.جان کری وزیر خارجه بر روی این موضوع تمرکز کرده است و خواهان ارتقاء این روابط است و بر روی آینده تمرکز کرده است.من در جایگاهی نیستم که درباره مراودات دیپلماتیک بین سفیرمان و نخست وزیر نتانیاهو اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهم.دیپلمات ها ما در کشورهای مختلف جهان در حال گفتگو با مقامات کشورها هستند.
این سخنگو درباره حملات انتحاری در چاد گفت:ما اوضاع را از نزدیک زیر نظر داریم.بدیهی است که گروه بوکوحرام یک گروه تروریستی خطرناک است.
کربی درباره اختلافات بین یونان و اتحادیه اروپا گفت:یونان باید در تعامل با اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول این مشکلات را حل و فصل کند و این درست ترین راه حل است.

4949

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
مادر شیرمحمدعلی: نگذارید خون فرزندم پایمال شود مادر شیرمحمدعلی: نگذارید خون فرزندم پایمال شود

وکیل خانواده علیرضا شیرمحمدعلی تأکید کرد: مادر موکلم از رئیس جدید قوه قضائیه درخواست دارد تا نگذارد خون فرزندش پایمال شود

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X