شبکه خبری المیادین روز سه شنبه به نقل از وال استریت ژورنال نوشت، تروریست های داعش قصد دارند از طریق اجدابیا و سلطه بر چاه های نفت نفوذشان را در لیبی توسعه دهند.
 

داعش پایتختش را تغییر می دهد

اخیرا تروریست های داعش شهر سرت را پایتخت خود در لیبی اعلام کرده اند. شبکه خبری المیادین روز سه شنبه به نقل از وال استریت ژورنال نوشت، تروریست های داعش قصد دارند از طریق اجدابیا و سلطه بر چاه های نفت نفوذشان را در لیبی توسعه دهند. بر پایه این گزارش، با وجود افزایش فشار علیه تروریست های داعش در سوریه و عراق ، داعش یک پایگاه جدید در شهر سرت لیبی ایجاد کرده است.

این روزنامه آمریکایی نوشت، به گفته ساکنان و مسوولان اطلاعاتی لیبی تعداد افراد مسلح در سرت از 200 نفر به 5 هزار تن در طول سال جاری افزایش یافته است. یک مقام لیبی در این باره گفته است اطلاعات موثقی دردست است که نشان می دهد شمار زیادی از تروریست ها از راه دریای مدیترانه و مناطق مرزی ترکیه از عراق به شهر سرت لیبی خواهند رسید.

برخی منابع غربی بر اساس اطلاعات دریافتی گفته اند که ابوبکر بغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش، سرکرده های این گروه را به سرت لیبی منتقل می کند تا از حملات سهمگین هوایی روسیه در سوریه نجات پیدا کنند و از سوی دیگر با فرستادن این افراد به لیبی، به مرزهای جنوبی اروپا نزدیک تر شوند. گروهک تروریستی داعش در ماه می (اردیبهشت) سال گذشته با حمله به شهر ساحلی سرت (زادگاه قذافی، تمام مناطق حساس و مقرهای دولتی را به اشغال خود در آورد.

درماه های اخیر با حمله ارتش لیبی به مواضع داعش و فرار عناصر این گروه به شهر سرت، شمار عناصر این گروه در زادگاه قذافی به طور فزاینده ای افزایش یافته است. گروه های تروریستی و تکفیری از جمله داعش با سوء استفاده از خلاء قدرت پس از سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور لیبی در سال 2011، پایگاه هایی در این کشور شمال آفریقا ایجاد کرده اند. شهر سرت در سواحل لیبی در دریای مدیترانه و میان طرابلس پایتخت و بنغازی دومین شهر بزرگ این کشور قرار دارد.
 
منبع: ایرنا
 
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
پربیننده ترین اخبار
 
X