رئیس‌جمهور آمریکا مرتبا از نخستین سال ریاست جمهوری خود به عنوان زنجیره‌ای از موفقیت‌ها و تحقق وعده‌های انتخاباتی سخن می‌گوید اما نظرسنجی جدید صورت گرفته نشان می‌دهد که کمتر از یک چهارم آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که دونالد ترامپ به وعده‌هایی که در جریان مبارزات انتخاباتی ارائه کرده بود به خوبی عمل کرده است.

این نظرسنجی که توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس و مرکز NORC برای مطالعات مسائل عمومی صورت گرفته نشان می‌دهد که در بین جمهوری‌خواهان تنها نیمی معتقدند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به وعده‌های خود از جمله تجدیدنظر درباره قانون خدمات بهداشتی رئیس‌جمهور سابق آمریکا، خروج واشنگتن از توافق اتمی با ایران و سرمایه گذاری میلیونی در پروژه‌های جدید برای اصلاح تاسیسات زیربنایی قدیمی این کشور عمل کرده است؛ وعده‌هایی که به هیچ یک از آنها عمل نشده است.

همزمان با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۷ میلادی اکثر آمریکایی‌ها نسبت به ریاست جمهوری ترامپ، سیاست کشور و مسیر کلی کشورشان ابراز بدبینی شدید کردند. از هر ۱۰ آمریکایی سه نفر می‌گویند آمریکا در مسیر درست گام برمی‌دارد در حالی که ۵۲ درصد معتقدند وضعیت کنونی آمریکا از زمان روی کارآمدن ترامپ بدتر شده است؛ اینها نشانه‌های نگران کننده‌ای برای کاخ سفید و جمهوری‌خواهان محسوب می‌شوند که هر دو در سال انتخابات میان دوره‌ای گام برمی‌دارند که ممکن است در پی آن کنترل کنگره به خطر افتد.

علاوه بر ۲۳ درصدی که فکر می‌کنند ترامپ به وعده‌های خود عمل کرده است ۳۰ درصد دیگر معتقدند ترامپ خسته و درمانده شده و ۴۵ درصد دیگر معتقدند وی به هیچ عنوان به وعده‌های انتخاباتی خود عمل نکرده است.

در دومین نظرسنجی که توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس و مرکز NORC در ماه جاری میلادی صورت گرفت میزان تایید شغلی ترامپ ۳۲ درصد ارزیابی شد؛ آماری که سبب می‌شود ترامپ نامحبوب‌ترین رئیس‌جمهور آمریکا در نخستین سال ریاست جمهوری در تاریخ این کشور باشد. یک چهارم جمهوری‌خواهان می‌گویند جزء افرادی هستند که ترامپ را تایید نمی‌کنند.

اما یکی از نقطه‌های روشن در ریاست جمهوری ترامپ بهبود وضعیت اقتصادی است. با توجه به وضعیت بازار بورس و نرخ بیکاری که حدود چهار درصد است ۴۰ درصد از آمریکایی‌ها نحوه عملکرد ترامپ در وضعیت اقتصادی را تایید کرده‌اند. این آمار بالاتر از آماری است که نشان می‌دهد از هر ۱۰ آمریکایی سه تن نحوه رسیدگی رئیس‌جمهور به مساله خدمات درمانی، سیاست خارجه یا مالیات را تایید می‌کنند.

با این حال ترامپ همچنان درخصوص ریاست جمهوری خود متکبرانه صحبت و مدعی شده است که نخستین ماه‌های ریاست جمهوری‌اش نسبت به روسای پیشین آمریکا از موفقیت و تحقق وعده‌های انتخاباتی بیشتری برخوردار بوده است اما شکی وجود ندارد که سال ۲۰۱۷ علی‌رغم تلاش جمهوری‌خواهان برای تصویب اصلاح سیستم مالیاتی آمریکا از هیچ موفقیت قانونی چشمگیری برخوردار نبوده است.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که بدون اصلاح سیستم مالیاتی ترامپ باید برای متقاعد کردن مردم نسبت به اینکه ریاست جمهوری‌اش به نفع آنهاست به شدت تلاش کند. تنها ۲۵ درصد از آمریکایی فکر می‌کنند که اوضاع کشورشان از زمان روی کارآمدن ترامپ بهتر شده و تنها ۲۰ درصد معتقدند شخصا در شرایط و وضعیت بهتری کار می‌کنند.

این در حالی است که نظرسنجی پایگاه آسوشیتدپرس و مرکز NORC که سال گذشته صورت گرفت نشان داد ۴۶ درصد از آمریکایی‌ها در آن زمان معتقد بودند که کشورشان در جریان ریاست جمهوری باراک اوباما بهتر شده است.

براساس نظرسنجی جدید تنها ۹ درصد معتقدند که به دنبال ریاست جمهوری ترامپ کشورشان متحدتر شده در حالی که ۶۷ درصد معتقدند آمریکا به خاطر ترامپ دچار تفرقه و اختلافات بیشتری شده است. این در حالی است که در نظرسنجی سال گذشته کمتر از ۴۴ درصد از آمریکایی‌ها فکر می‌کردند که ریاست جمهوری اوباما باعث ایجاد اختلافات بیشتر در کشورشان شده است.

حتی جمهوری‌خواهان نیز از چنین نظری برخوردارند به طوری که ۴۱ درصد می‌گویند ترامپ، بیشتر از آنکه آمریکا را متحد کند باعث تفرقه در آن شده و تنها ۱۷ درصد خلاف این نظر را دارند.

به طور کلی حدود نیمی از آمریکایی‌ها نسبت به جوامع محلی‌شان احساس خوش‌بینی دارند: ۵۵ درصد از دموکرات‌ها و ۵۰ درصد از جمهوری‌خواهان نسبت به روند پیشرفت مسائل به صورت محلی احساس خوش‌بینی می‌کنند.

نظرسنجی‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس و مرکز NORC در تاریخ‌های ۳۰ نوامبر تا چهار دسامبر و هفتم تا یازدهم دسامبر صورت گرفته که به ترتیب در آنها ۱۴۴۴ و ۱۰۲۰ بزرگسال شرکت داشتند. درصد خطای نظرسنجی اول مثبت و منفی ۳.۷ درصد خطای نظرسنجی دوم مثبت و منفی ۴.۳ درصد برآورد شده است.

این نظرسنجی‌ها به صورت آنلاین و با استفاده از تلفن همراه انجام شده‌اند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:isna.ir


 
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار
حمله یک خودرو به عزاداران حسینی در لندن
هجوم یک خودرو به عزاداران حسینی مقابل مسجدی در لندن منجر به جراحت و انتقال دو نفر به بیمارستان شد

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر