پایتخت فرانسه امروز (شنبه) شاهد تظاهرات بزرگی در مخالفت با سیاست‌های رئیس‌جمهوری این کشور بود.

برگزاری تظاهرات هزاران نفری علیه ماکرون در سایه تدابیر شدید امنیتی

دانشجویان، کارگران راه‌آهن و حامیان جناح چپ در پاریس به خیابان‌ها رفتند و در آستانه نخستین سالگرد مراسم تحلیف امانوئل ماکرون، علیه او شعار دادند. بر پلاکاردها شعارهایی نظیر «ماکرون کافی است» و «یک سال کافی است» به چشم می‌خورد.

معترضان به اصلاحات مختلفی که دولت رئیس‌جمهور به راه انداخته، اعتراض دارند. منتقدان ماکرون را متهم می‌کنند که با سیاست‌های خود در درجه اول منافع شرکت‌ها و لایه‌های مرفه جامعه را در نظر دارد.

protest1.jpg

protest2.jpg

protest3.jpg

protest4.jpg


چند هفته قبل بیش از ۲۰ دانشگاه، از جمله لیل، تولوز، رن، استراسبورگ، متز و نانسی علیه برخی اصلاحات در آموزش عالی اعتراض کردند. دانشجویان معترض با سد کردن ورودی‌های دانشگاه و اشغال کلاس‌ها روند آموزشی دانشگاه را مختل کردند.

پلیس با حضور پررنگ خود امنیت راهپیمایی‌ اعتراضی پاریس در روز شنبه را تأمین کرد. بعد از درگیری‌های خشن در حاشیه تظاهرات اول ماه مه در این شهر تدابیر امنیتی شدید برای این تظاهرات در نظر گرفته شد.

مقام‌های فرانسوی شمار تظاهرکنندگان را ۴۰هزار نفر اعلام کرده‌اند. حزب «فرانسه سرسخت» که از این تظاهرات حمایت می‌کند، در توییتر از حضور ۱۶۰ هزار نفر سخن گفت. پلیس اعلام کرد که ۲هزار تن از مأموران مسئولیت امنیت تظاهرات را بر عهده داشتند.

بر اساس گزارش دویچه وله، ناظران اعتراضات علیه ماکرون را آزمونی برای وحدت احتمالی نیروهای پراکنده چپ می‌دانند.

ماکرون روز شنبه کیلومترها دورتر از محل برگزاری تظاهرات بود و در پایان دیدار خود از مجمع‌الجزایر فرانسوی کالدونیای جدید در اقیانوس آرام جنوبی به سر می‌برد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X