روسیه بازهم ایران را وجه المصالحه قرار داد
نمونه جدید استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان بود که وزیر دفاع وقت ایران فاش کردن این موضوع از سوی روس‌ها را نوعی خودنمایی و بی معرفتی عنوان کرد.

آیا پوتین از پشت به ایران خنجر می زند؟

ولادیمیر پوتین روز پنج‌شنبه 27 اردیبهشت در دیدار با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در سوچی، گفته بود که در مرحله استقرار صلح در سوریه، نظامیان خارجی باید این کشور را ترک کنند.

یک روز بعد "الکساندر لاورنتیف" نماینده ویژه پوتین در امور سوریه تصریح کرد: منظور آقای پوتین «شامل تمامی واحد‌های نظامی خارجی در سوریه، از جمله آمریکا، ترکیه، حزب‌الله (لبنان) و البته ایران است».

بعد از انتشار این خبر، المیادین به نقل از برخی مسئولان ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد «اظهارات پوتین شامل نیروهای ایرانی و روسی نمی‌شود»؛ با این حال روسیه هنوز این موضوع را رد یا تکذیب نکرده است.

به همین دلیل بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات لاورنتیف اعلام کرد: کسی نمی‌تواند ایران را به چیزی مجبور کند. حضور ایران در سوریه با دعوت دولت این کشور و برای مبارزه با تروریسم بوده و تا زمانی که نیاز باشد و دولت سوریه بخواهد ایران در سوریه باقی می ماند.

این واکنش از سوی سخنگوی وزارت خارجه ایران می تواند حاکی از آن باشد که تحولی جدید در روابط روسیه - ایران در موضوع سوریه صورت گرفته است. اگرچه ایران و روسیه هیچگاه در بحران سوریه دیدگاههای صد در صد مشترک نداشتند اما این نخستین بار است که روسیه از لزوم خروج نیروهای ایران از سوریه صحبت می کند.

در هفته های اخیر روسیه در موضوع حملات اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی در سوریه نیز موضع سکوت اختیار کرده بود که البته معنای آن بیش از آنکه به نفع ایران باشد به نفع اسرائیل برداشت می شود. حتی وال استریت ژورنال به نقل از فیودور لوکیانوف یکی از مشاوران ارشد کرملین نوشته بود احتمالا پوتین و نتانیاهو درباره حمله اسرائیل به مواضع ایران در سوریه با یکدیگر توافق کرده بودند.

همچنین بعد از دیدار نتانیاهو با پوتین، روسیه از تجهیز ارتش سوریه به سامانه پدافند هوایی اس 300 منصرف شد؛ اتفاقی که در صورت انجام، قطعا نیروهای سوریه را در برابر حملات هوایی اسرائیل در موضع برتر قرار می داد.

مجموع این گزاره ها نشان می دهد اولا روسیه قصد ندارد اسرائیل را در موضوع سوریه از خود ناراضی کند و دوم آنکه روسیه آرام آرام در حال جدا کردن راه خود از ایران در موضوع سوریه است. حتی ممکن است این جدایی امتیازی برای معامله با آمریکا در اختلافات فی مابین دو کشور باشد. معنای دیگر این گزاره آن است که ایران بازهم وجه المصالحه بازی قدرت های بزرگ قرار گرفته است.

ولادمیر پوتین در دوم آذر 1394 در سفر به تهران گفته بود: «ما متعهدیم که بر خلاف برخی‌ها به شرکایمان از پشت خنجر نزنیم و هیچ‌وقت در پشت پرده اقدامی بر ضد دوستانمان انجام ندهیم و اگر اختلافی هم داشته باشیم، با صحبت به تفاهم برسیم.»

باید یادآور شد اگرچه در نظام بین الملل تمامی کشورها به دنبال منافع خود هستند اما اگر کشوری در یک بحران نظامی – امنیتی پشت متحد خود را خالی کند یا آن را وجه المصالحه معامله با قدرت های رقیب قرار دهد، جز خیانت و زدن خنجر از پشت چه نامی می توان بر آن نهاد؟

البته این رفتار روسیه با ایران مسبوق به سابقه است. حتی اگر به تاریخ سده های گذشته نگاه نکنیم در سال های اخیر، روسیه چه در همدستی با غرب برای وضع تحریم ها علیه ایران (رای مثبت به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل برای تحریم ایران) و چه در سوءاستفاده از ایران در دوران تحریم ها، رفتار مناسبی نشان نداده است.

نمونه جدید استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان برای پرواز به سمت سوریه بود که وزیر دفاع وقت ایران فاش کردن این موضوع از سوی روس‌ها را نوعی خودنمایی و بی معرفتی عنوان کرد.

یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی که بر سر در وزارت خارجه نیز حک شده است شعار «نه شرقی، نه غربی» بود. اما به نظر می رسد برخی مسوولان از بغض غرب به دام شرق (روسیه و چین) افتاده اند. سیاست خارجی ایران نیازمند اصلاحات اساسی است. برخی سیاست های فعلی نمی تواند در جهان متغیر امروز پاسخگوی نیازهای راهبردی و تاکتیکی سیاست خارجی ایران باشد.

جلیل بیات_ پژوهشگر روابط بین الملل


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: asriran.com