روزنامه‌نگار روس و چهره منتقد سیاست‌های کرملین که خبر ترور او در کی‌یف به تازگی منتشر شده بود، در یک کنفرانس خبری ظاهر شد.

صحنه‌سازی قتل خبرنگار روس

روزنامه‌نگار روس و چهره منتقد سیاست‌های کرملین که خبر ترور او در کی‌یف به تازگی منتشر شده بود، در یک کنفرانس خبری ظاهر شد.

رئیس سرویس امنیتی اوکراین به خبرنگاران گفت: بعد از آن که اوکراین از طرح روسیه برای قتل این آرکادی بابچنکو آگاه شد، قتل این خبرنگار صحنه‌سازی شد تا در حفاظت از او پیشدستی شود.

در همین حال، بابچنکو امروز (چهارشنبه) وارد اتاق کنفرانس خبری شد و گفت که زنده است. او از سرویس‌های امنیتی اوکراین برای حفاظت از جانش تشکر کرد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، باعث خوشحالی است که بابچنکو زنده است.

به‌ گزارش خبرگزاری اینترفاکس، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت این قتل صحنه‎سازی شده اهداف تبلیغاتی داشت.

بابچنکو در کنفرانس خبری خود گفت: از همسرم عذرخواهی ویژه می‌کنم. روشن نیست که آیا همسر این خبرنگار از طرح صحنه‎سازی قتلش آگاه بوده است. بابچنکو همچنین از افرادی که به‌ خاطر خبر مرگش سوگواری شدند، تشکر کرد.

همسر بابچنکو او را خون‌آلود در ورودی محل سکونتشان در حالی پیدا کرده بود که ظاهراً چند گلوله به پشت او شلیک شده بود.

پیش‌تر پلیس اوکراین در صفحه فیس‌بوک خود به دروغ، کشته شدن این خبرنگار را تأیید کرده بود. آندری کریشکچنکو، رئیس پلیس کی‌یف هم به رسانه‌ها گفته بود، سوءظن پلیس این است که او به خاطر «فعالیت های کاری» کشته شده است.

این منتقد شناخته شده کرملین درانتخابات غیررسمی که مخالفان در سال ۲۰۱۲ تدارک دیده بودند، شرکت کرده و اقدامات روسیه در سوریه و اوکراین را محکوم کرده بود.

او در سال ۲۰۱۷ پس از آن که به ‌خاطر انتشار مطلبی در رسانه‌های اجتماعی در روسیه تهدید به مرگ شد، از این کشور گریخت.

بابچنکو در سن ۱۸ سالگی هنگامی که در مسکو حقوق می‌خواند، وارد خدمت سربازی شد و در دهه ۱۹۹۰ در جنگ‌های چچن شرکت کرد. او در خاطرات خود به نام "روایت یک سرباز از جنگ" از تجارب خود در آن مناقشه‌ها که جان ده‌ها هزار تن از دو طرف را گرفت، نوشت. این کتاب حدود یک دهه پیش جایزه پن را دریافت کرد.

بابچنکو بعدا خبرنگار شد و برای سازمان‌های مختلف خبری کار کرد. این خبرنگار در ترکیه نیز فعالیت داشت و در جریان پوشش اخبار این کشور یک بار مورد ضرب‌ و شتم قرار گرفته بود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X