پایگاه تحلیل امور اقتصادی و سیاسی "اویل پرایس" نوشته است: عربستان با چالش‌های دشواری روبروست که ممکن است سبب گسست و فروپاشی آن در طول یک یا دو دهه آینده شود.

شاه و ولیعهد ۵ شب را در مجتمع نظامی خوابیدند

پایگاه تحلیل امور اقتصادی و سیاسی "اویل پرایس" نوشته است: عربستان سعودی با چالش‌های دشواری روبرو است که ممکن است سبب گسست و فروپاشی آن در طول یک یا دو دهه آینده شود.

به نقل از سایت عربی 21، "اویل پرایس" مقاله گرگوری کوبلی سردبیر مجله دفاع و امور خارجی ((Defense & Foreign Affairs و رئیس مرکز مطالعات بین المللی راهبردی را منتشر کرد که در آن آمده است: حادثه تیراندازی در کاخ سلطنتی سعودی در 21 آوریل سال 2018 میلادی عاملی برای حوادث و تحولاتی بود که ممکن است سرنوشت تاج و تخت و عربستان و رقابت منطقه به ویژه با ایران را مشخص کند.

وی افزود: به نظر می رسد که عربستان اکنون وارد مرحله ای شده است که دورتر از نقطه بهبودی است و این کشور ممکن است با تشدید درگیری داخلی یا شکاف در درون خاندان حاکم سعودی از زمان منصوب شدن محمد بن سلمان به سمت ولیعهدی، هر زمان فروپاشد.

این تحلیلگر نوشت: حادثه تیراندازی سوالات حساسی را در روسیه و چین و آمریکا بویژه درخصوص جریان انرژی و جنگ یمن و سیطره بر دریای سرح و نیز روابط اوراسیا و آفریقا از طریق شبکه جاده ابریشم که چین به دنبال آن است، مطرح کرده است.

تحولات اوضاع داخل عربستان در شب 21 آوریل سال 2018 میلادی با شنیده شدن صدای تیراندازی تقریبا طولانی با سلاح های سنگین از سمت مجتمع کاخ الخزامی در محله خزامه ریاض به اوج خود رسید. مسئولان دولتی در گزارشی گفتند که تیراندازی از طرف نگهبانان کاخ به سمت یک پهپاد غیرنظامی بود که به سمت حریم هوایی پروازی ممنوع بر افراز کاخ منحرف شده بود. با این حال، روشن بود که برخی از تیراندازی ها در داخل خود کاخ صورت گرفته است.

این تحلیلگر ادامه داد: قربانیان زیادی بودند و ریاض شاهد تشییع جنازه هایی در سطوح بسیار بالا در روزهای بعد (از تیراندازی بود)؛ با وجود اینکه تا اوایل ماه ژوئن سال 2018 میلادی اساسا هیچ خبری درخصوص درگذشت هیچ یک از مسئولان بلندپایه سعودی اعلام نشده بود.

کوبلی گفت: خبرهای مطرح شده درباره زخمی شدن محمد بن سلمان در حادثه تیراندازی در کاخ با ظاهر نشدن علنی او در فضای باز از زمان وقوع این حادثه تا اوایل ماه ژوئن سال 2018 میلادی این خبرها را تقویت کرد. اعلام دیدار ولیعهد سعودی با ابی احمد علی نخست وزیر اتیوپی در 18 ماه مه سال 2018 میلادی یعنی بعد از 27 روز از حادثه تیراندازی در کاخ، با تصویر یا ویدئو نبود. سفر نخست وزیر اتیوپی یک سفر رسمی دو روزه بود اما هیچ عکس یا فیلمی از آن بیرون نیامد.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در 28 آوریل سال 2018 میلادی یعنی درست یک هفته از زمان تیراندازی به عربستان سفر کرد و با سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی دیدار کرد. او در این سفر دیداری با محمد بن سلمان نداشت. عربستان همچنین از مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق خواست تا سفرش به عربستان بعد از پیروی در انتخابات پارلمانی اخیر عراق را به تعویق بیندازد که این امر نشانه ای از وجود مشکلات و دشواری هایی در درون عربستان دارد.

کوبلی فاش کرد: شاه سعودی وولیعهد پنج هفته بعد از حادثه تیراندازی را در کاخ رابغ که یک مجتمع نظامی واقع در بندری مختص آن در منطقه مکه مکرمه در دریای سرخ است، سپری کردند که اگر ضرورت پزشکی ایجاب کند یا اوضاع داخلی وخیم شود؛ بتوانند سریع از عربستان خارج شوند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tasnimnews.com


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X