مشاور امنیت ملی دولت آمریکا می‌گوید ترامپ در دیدار با پوتین از وی برای خارج کردن ایران از سوریه کمک خواهد خواست.

بولتون: ترامپ برای خارج کردن ایران از سوریه از پوتین کمک خواهد خواست

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه گفت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با همتای روس خود از مسکو برای خارج کردن ایران از سوریه کمک خواهد خواست.

وی که با برنامه «در پیشگاه ملت» شبکه «سی. بی. اس» صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا می‌تواند به قول‌های احتمالی روسیه درباره سوریه اعتماد کند، گفت: «زمانی که آن دو با هم دیدار کنند، می‌بینیم که چه می‌شود. احتمالاتی برای انجام گفت‌وگوهایی گسترده‌تر برای کمک به خارج کردن نیروهای ایرانی از سوریه و بازگرداندن آن‌ها به ایران وجود دارد. این گام قابل توجهی رو به جلو خواهد بود. تا با روسیه به یک توافق برسیم، این امکان‌پذیر است.»

«این نبرد در سوریه برای بیش از هفت سال است که ادامه دارد. اما اکنون حضور ایران در سوریه و عراق و رسیدن آن‌ها به لبنان و حزب‌الله که از ابتدا یک گروه مورد حمایت ایران بوده [را شاهد هستیم].»

او در پاسخ به این سوال که آیا «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در حال پیروز شدن در جنگ سوریه است، گفت: «فکر نمی‌کنم اسد مسئله راهبردی باشد، فکر می‌کنم ایران مسئله راهبردی است. فقط ادامه برنامه تسلیحات هسته‌ای آن نیست، بلکه حمایت گسترده آن‌ها از تروریسم بین‌المللی و نیروهای متعارف آن‌ها در خاورمیانه است.»

مشاور امنیت ملی ترامپ افزود: «این مسئله‌ای است که دو رئیس‌جمهور گفت‌وگویی مبسوط درباره آن خواهند داشت، چراکه تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ برای خروج از توافق نامناسب هسته‌ای و احیای تحریم‌ها و شروع تحمیل فشار بسیار بیشتر بر ایران، اثر بسیار زیادی برای تصمیم‌گیری آن‌ها دارد.»

«آن هم نه فقط در مسئله هسته‌ای، بلکه در مسئله تلاش آن‌ها برای گسترش نفوذشان در سرتاسر منطقه.»

او با بیان اینکه روس‌ها همواره گفته‌اند که در زمینه «مقابله با تروریسم» آماده همکاری با آمریکا هستند، بار دیگر ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت مسکو باید در مسئله مقابله با ایران، با واشنگتن همکاری کند.

بر اساس اعلام کاخ سفید، قرار است روز ۲۵ تیر (۱۶ جولای) ترامپ در شهر هلسینکی فنلاند با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه دیدار کند. مسئله سوریه، یکی از موضوعاتی است که قرار است در این نشست مورد بحث قرار گیرد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: farsnews.com

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
X