به دنبال اعتراضات مردم عراق در مناطق جنوبی این کشور به ویژه استان بصره، دولت با اختصاص حدود سه میلیارد دلار بودجه به این استان، به دنبال برقراری آرامش در میان مردم است. اعتراضات در بصره باعث اعلام منع آمدوشد شبانه در این استان شده است.

اعلام منع آمد و شد شبانه در مصر

شبکه اسکای نیوز عربی، حیدر العبادی گزارش داد؛  نخست وزیر عراق درخصوص درخواست تظاهرکنندگان هفت حکم صادر کرد و قرار است بودجه‌ای به ارزش سه و نیم تریلیون دینار(حدود سه میلیارد دلار) هرچه سریعتر به استان بصره اختصاص داده شود.

همچنین دولت عراق از برنامه ریزی برای آغاز پروژه‌های عمرانی گسترده در جنوب عراق برای مهار اعتراض‌ها و بازگرداندن امنیت به ویژه به استان بصره خبر داد. در این استان رفت و آمد شبانه ممنوع شده است.

العبادی در بیانیه‌ای خواستار گسترش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن،‌ ساخت مدارس، ارائه خدمات عمومی، ایجاد فرصت‌های شغلی و اختصاص بودجه به ارزش سه و نیم تریلیون دینار به استان بصره شد.

العبادی در این بیانیه تاکید کرد: برای نمک زدایی آب، رفع محدودیت‌های شبکه‌های برقی و ارائه خدمات بهداشتی لازم، بودجه‌ای اختصاص داده شده است.

وی همچنین به دنبال یورش مردم به فرودگاه نجف دستور انحلال شورای اداره این فرودگاه را داد.

مناطق مختلف در جنوب عراق مدتی است که شاهد تظاهرات و گاهی اقدامات خشونت آمیز به ویژه در استان بصره است. تظاهرکنندگان شب گذشته به مقر سازمان "بدر" یورش برده و سعی به آتش کشیدن آن داشتند. مساله‌ای که منجر به درگیری میان آنها و نیروهای امنیت و دست‌کم زخمی شدن سه تن از تظاهرکنندگان شد.

به دنبال این تظاهرات و اعتراض‌ها، مقامات امنیتی استان بصره رفت و آمد از ساعت ۱۰ شب تا ۷ صبح را ممنوع کردند.

خدمات اینترنتی نیز در سراسر عراق از ظهر روز شنبه قطع شده و تا شب نیز ادامه داشت.

عترضان عراقی در ادامه تظاهرات‌های خود به وضعیت بد معیشتی مناطق‌شان، به ساختمان استانداری کربلا یورش بردند، این در حالی است که دستگاه امنیتی عراق تدابیر امنیتی شدیدی را در بغداد درنظر گرفته و اعتراضات را در همان محدوده جنوب کشور نگه داشته است.

سایت شبکه خبری المیادین نوشت: معترضان عراقی به ساختمان استانداری شهر کربلا واقع در جنوب عراق یورش بردند. نیروهای امنیتی نیز در بغداد مستقر شده و تدابیر امنیتی شدیدی را در خیابان‌های این شهر در پیش گرفتند.

همچنین وزارت دفاع عراق اعلام کرد، نیروهای امنیتی این کشور در راستای آمادگی برای مقابله با هرگونه اقدامی علیه امنیت ملی در حالت آماده‌باش کامل هستند.

در جنوب عراق تظاهرات اعتراضی به بصره و استان‌های اطراف آن محدود شد و ده‌ها تن از ساکنان منطقه سفوان در بصره پیش از ظهر در ورودی گذرگاه مرزی این منطقه تجمع کرده و خواستار بهبود ارائه خدمات و افزایش فرصت‌های شغلی شدند.

نیروهای امنیتی در استان نجف بار دیگر با موج تازه تظاهرات‌ها قانون منع آمد و شد را اعمال کردند. این درحالی است که زهیر الجبوری، عضو شورای استانداری نجف اعلام کرده بود، آرامش در مرکز شهر نجف برقرار شده و فعالیت‌ها در فرودگاه این شهر از سر گرفته شده‌اند.

کابینه امنیت ملی عراق پیشتر نشستی فوق‌العاده را به ریاست حیدر العبادی، نخست وزیر عراق برای بررسی وضعیت امنیتی پیش‌ آمده در پی تظاهرات اخیر در برخی از شهرها برگزار کرد.

این کابینه در بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت خود از خواسته‌های تظاهر کنندگان تاکید کرد: دولت تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات به شهروندان انجام می‌دهد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
X