امیر قطر با سفر به ترکیه و اعلام سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری این کشور در ترکیه، از متحد منطقه ای خود حمایت کرد

ارزش لیر صعودی شد

در شرایطی که جنگ اقتصادی و تنش سیاسی بین ترکیه و آمریکا در جریان است سفر امیر قطر به آنکارا و دیدار و گفتگوی او با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، نشانه‌ای از حمایت این امیرنشین کوچک خلیج فارس از دولت اردوغان در ترکیه تعبیر و تفسیر شده است.

منابع قطری گفته‌اند این سرمایه گذاری قرار است در بخش مالی و بانکی ترکیه انجام پذیرد. جزییات بیشتری از این خبر اعلام نشده است.

اردوغان و "برات آلبایراک" وزیر مالیه کابینه ترکیه و داماد اردوغان با نوشتن توییت‌هایی از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه در شرایط سخت کنونی سپاسگزاری کرده‌اند.

از زمان اعلام سفر امیر قطر و اعلام وعده سرمایه گذاری این کشور در ترکیه، ارزش لیر ترکیه رو به صعود بوده و برای نخستین بار طی روزهای گذشته به زیر 6 لیر در برابر هر دلار آمریکا رسیده است و فردای روز سفر امیر قطر (چهارشنبه) هر دلار آمریکا زیر 5.8 لیر رسیده است.

خرداد ماه سال گذشته دولت اردوغان در زمان آغاز بحران در روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و همپیمانان سعودی با قطر و محاصره این کشور، از دولت دوحه تمام قد حمایت کرد.

قطر به واسطه حمایت‌های ترکیه و ایران توانست محاصره همه‌جانبه همسایه‌های عرب خود را دور بزند و به نظر می‌رسد حالا امیر قطر در صدد است این کمک متحد منطقه‌ای خود را جبران کند.

همچنین به گمان برخی ناظران جنبش تقویت لیر از سوی طرفداران اردوغان در تقویت ارزش لیر دستکم در کوتاه‌مدت موثر بوده است. طرفداران اردوغان در روزهای گذشته با فروش دلار و طلا و با اقداماتی نمادین همچون آتش زدن دلار و ارایه تخفیف و خدمات رایگان به افرادی که اقدام به مبادله دلار با لیر کرده‌اند، از فراخوان رییس جمهوری ترکیه برای تقویت پول ملی حمایت کرده‌اند.

از سوی دیگر روز چهارشنبه دولت ترکیه اعلام کرد برای مقابله به مثل با اقدام دولت ترامپ در افزایش تعرفه روی کالاهای صادراتی ترکیه به آمریکا، روی برخی کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه های سنگینی وضع می‌کند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir


 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X