سیمرغسیمرغ

 شورای سلطنتی مالزی در نشستی فوق العاده امروز -پنجشنبه- تانکو عبدالله سلطان 59 ساله ایالت پهنگ را به عنوان شانزدهمین پادشاه مالزی موسوم به 'یانگ دی- پرتوآن آگونگ ' برای پنج سال آینده انتخاب و معرفی کرد

شانزدهمین پادشاه مالزی انتخاب شد

 شورای حکام یا سلطنتی مالزی درپی استعفا و کناره گیری سلطان محمد پنجم از مقام پادشاهی مالزی پس از دو سال ، پادشاه جدیدی برای این کشور انتخاب کرد.

'تانکو محمد فاریس پترا' یا سلطان محمد پنجم از ایالت کلانتان، در سال 1395 به عنوان پادشاه دوره ای مالزی در کاخ پادشاهی فدرال در کوالالامپور بر تخت نشسته بود اما وی در اقدامی بی سابقه در تاریخ مالزی درآخرین ماه سال گذشته میلادی به یکباره از مقام خود کناره گیری کرد.

اگرچه سلطان محمد پنجم از مقام پادشاهی مالزی کناره گیری کرده ، اما همچنان سلطان ایالت کلانتان است. 

بر این اساس، پادشاه جدید امروز در این کشور جنوب شرق آسیا با آرای سلاطین ایالت های مختلف این کشور انتخاب و معرفی شد.

طبق قانون اساسی مشروطه مالزی، پادشاه این کشور از میان سلاطین 9 ایالت از 13 ایالت برای یک دوره 5 ساله از میان پادشاهان ایالت های مختلف این کشور انتخاب می شود.

مالزی تنها کشوری در جهان است که پادشاه آن به طور ادواری از میان پادشاهان ایالت های مختلف این کشور تعیین می شود.

براساس قوانین این کشور، سلطان پهنگ در نوبت پادشاهی مالزی قرار داشت اما به دلیل بیماری سلطان احمد شاه 88 ساله فرزند وی تانکو عبدالله به عنوان سلطان جدید هفته گذشته برتخت نشست تا زمینه پادشاهی وی در مالزی نیز فراهم شود.

تانکو عبدالله فرزند اول سلطان احمد شاه و تحصیلکرده انگلیس است. وی علاقمند به فوتبال است و در سال های 2013 تا 2017رئیس اتحادیه فوتبال مالزی نیز بوده است.

پادشاه جدید مالزی دارای 9 فرزند، چهار پسر و 5 دختر است.

جایگاه و مقام پادشاهی در مالزی که از سال 1957 میلادی و پس از استقلال فدراسیون مالایا (مالزی فعلی) ایجاد شد، عمدتا جنبه تشریفاتی دارد اما پادشاه از اختیارات مهمی مانند انتصاب قضات دادگاه فدرال و دادگاه های عالی، پیشنهاد انحلال پارلمان و دریافت تصمیمات پارلمان (بدون اجازه اظهارنظر) و همچنین تنفیذ حکم نخست وزیر برخوردار است که بر اهمیت این جایگاه در عرصه سیاسی مالزی تاکید دارد.

قرار است پادشاه جدید مالزی در روز 31 ژانویه به طور رسمی بر تخت بنشیند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
واکنش هند به لغو معافیت‌های تحریمی ایرانواکنش هند به لغو معافیت‌های تحریمی ایران

دهلی‌نو اعلام کرد که در حال بررسی پیامدهای عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران توسط واشنگتن است و بیانیه خود را در زمانی مناسب منتشر خواهد کرد

news-left-2
  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X