دو مقام آمریکایی فاش کردند که بازداشت و بازجویی از همسر ابوبکر بغدادی و پیام رسان همراه وی به رهگیری سرکرده داعش کمک کرد.

 روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت: اطلاعات مربوط به محل اختفای ابوبکر بغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش در نتیجه بازداشت و بازجویی از یکی از همسرانش و پیام رسان همراه وی در تابستان گذشته به دست آمده است.
 
طبق این گزارش، پس از دستیابی به این داده‌های اطلاعاتی اولیه، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از نزدیک با مقامات اطلاعاتی عراق و کردهای سوریه و عراق برای مشخص کردن مکان دقیق اختفای بغدادی و فرستادن جاسوسان خود برای زیر نظر گرفتن فعالیت‌های وی همکاری کرد و همین مسأله امکان انجام عملیات علیه سرکرده داعش  را فراهم کرد.

در همین راستا، چند مقام نظامی و اطلاعاتی آمریکایی گفتند که تصمیم غافلگیرکننده ناگهانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برای خارج کردن نیروهای واشنگتن از شمال سوریه، مانع از برنامه ریزی دقیق در این باره شد و مقامات پنتاگون را ناگزیر کرد تا پیش از خارج شدن کنترل نیروها، جاسوسان و هواپیماهای شناسایی، به یک حمله شبانه خطرناک دست بزنند.

طبق گفته این منابع، برنامه‌ریزی اولیه برای انجام این عملیات تابستان گذشته و با آغاز برنامه‌های آموزشی یگان کماندوی وابسته به دسته عملیاتی "دلتا" آمریکا برای انجام یک عملیات محرمانه و کشتن یا بازداشت بغدادی آغاز شد.

این منابع در ادامه گفتند: این عملیات با موانع بزرگی مواجه شد، طوری که محل مورد نظر در عمق اراضی خارج از کنترل قرار داشت و حریم هوایی این منطقه نیز تحت کنترل سوریه و روسیه بود و ارتش (آمریکا) دست‌کم دو بار این مأموریت را در آخرین لحظه لغو کرد.گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X