به دنبال تجمع گروهی از طرفداران ترامپ در مقابل ساختمان کنگره آمریکا تیم حفاظتی این ساختمان تدابیر امنیتی آن را شدت بخشیدند و تظاهرکنندگانی را که وارد ساختمان کنگره شده بودند بیرون کردند

حمله هواداران ترامپ به کنگره آمریکا

به دنبال تجمع گروهی از طرفداران ترامپ در مقابل ساختمان کنگره آمریکا تیم حفاظتی این ساختمان تدابیر امنیتی آن را شدت بخشیدند و تظاهرکنندگانی را که وارد ساختمان کنگره شده بودند بیرون کردند. با این حال با ورود عده‌ای از معترضان به داخل صحن مجلس، جلسه کنگره برای تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیمه کاره ماند. سرانجام با فرا رسیدن گارد ملی مسلح ساختمان کنگره از معترضان خالی شد.

آخرین اخبار در این رابطه را بخوانید:

جان باختن هوادار ترامپ

با وجود اقدام نیروهای امنیتی، تعدادی از معترضان وارد صحن اصلی مجلس شدند و در آنجا عکس یادگاری گرفتند. همچنین صدای تیراندازی در صحن مجلس شنیده شده و دستکم پنج نفر مجروح شدند. شبکه «اِن‌بی‌سی نیوز» به نقل از چند مقام امنیتی واشنگتن، جان باختن هوادار ترامپ که در کنگره هدف گلوله قرار گرفته بود را تایید کرد.

همچنین پلیس پایتخت آمریکا می‌گوید که در جریان یورش هواداران ترامپ به ساختمان کنگره چهار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

تعجب خبرنگار سی ان ان از تسخیر یکی از سالن های اصلی کنگره بدست حامیان ترامپ!
01.jpg

تأمین امنیت کنگره بعد از ۴ ساعت درگیری

خبرگزاری‌های «آسوشیتدپرس» و «رویترز» به نقل از مسئولان امنیتی کنگره آمریکا خبر دادند که بعد از ۴ ساعت، امنیت به این نهاد آمریکایی بازگشته است.

پنس، صادرکننده دستور اعزام گارد ملی

سرپرست پنتاگون اعلام کرد که دستور اعزام گارد ملی آمریکا برای تأمین امنیت کنگره را مایک پنس صادر کرده، نه ترامپ.

درخواست‌ها برای برکناری ترامپ از قدرت

فرماندار ایالت «ایلی‌نوی» در بیانیه‌ای گفت: «تلاش‌های ترامپ برای تشویق به کودتا، خیانت بزرگی است و باید او را فوراََ استیضاح و از قدرت برکنار کرد.

فرماندار جمهوری‌خواه ایالت «ورمونت» نیز خواستار برکناری یا استعفای ترامپ از ریاست‌جمهوری شد.

«برنی سندرز» سناتور دموکرات نیز گفت: «ترامپ مستقیما مسئول آشوبی است که رخ داده و در تاریخ به عنوان خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور شناخته خواهد شد».

عکس یادگاری هواداران ترامپ در تالار اصلی کنگره آمریکا
03.jpg

ترامپ در توئیتر، فیس‌بوک و اینستاگرام مسدود شد

توئیتر پس از تعلیق دو پیام تحریک آمیز دونالد ترامپ درباره تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دسترسی او به حساب کاربری‌اش را به مدت ۱۲ ساعت تعلیق کرد.

احتمال موج استعفا در کاخ سفید

سی‌ان‌ان از استعفای رئیس کارکنان «ملانیا ترامپ» همسر رئیس‌جمهور آمریکا در پی خشونت هواداران وی در کنگره، خبر داد. همچنین گفته می‌شود جمعی از مقامات و مشاوران کاخ سفید نیز به دلیل دعوت ترامپ برای تظاهرات و حمایت از آنها، قصد استعفا دارند.

عکس یادگاری هواداران ترامپ با مجسمه‌های ساختمان کنگره آمریکا!
04.jpg

جلسه سنای آمریکا از سر گرفته شد

با حضور مایک پنس در کرسی ریاست مجلس سنا، جلسه تایید نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و شمارش آراء الکترال دوباره شروع شد. پنس در آغاز جلسه گفت: «امروز، روز سیاهی در تاریخ کنگره ایالات متحده بود. کسانی که امروز در کنگره ما آشوب به پا کردند، شما پیروز نشدید. خشونت هرگز پیروز نمی‌شود».

بازداشت تعدادی از هواداران ترامپ در ساختمان کنگره آمریکا توسط نیروهای امنیتی
05.jpg

کابینه ترامپ در فکر برکناری او

شبکه «سی‌بی‌اس» گزارش داد، زمزمه‌هایی شنیده می‌شود مبنی بر اینکه اعضای کابینه ترامپ مشغول گفت‌وگو درباره احتمال فعال‌سازی متمم شماره ۲۵ قانون اساسی آمریکا جهت برکناری ترامپ از قدرت هستند اما هنوز هیچ طرح رسمی به مایک پنس ارائه نشده است.

از سر گیری جلسه مجلس نمایندگان آمریکا

با حضور ««نانسی پلوسی» در کرسی ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، جلسه تایید نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و شمارش آراء الکترال دوباره شروع شد. سی‌ان‌ان گزارش داد تعداد سران حزب جمهوری‌خواه که معتقدند ترامپ باید پیش از تاریخ بیستم ژانویه از قدرت برکنار شود، در حال افزایش است.

نفوذ هواداران ترامپ به دفتر نانسی پلوسی
06.jpg

رد اعتراض به نتایج انتخابات در آریزونا

مجلس سنای آمریکا با ۹۳ رأی منفی و ۶ رأی مثبت، اعتراض جمهوری‌خواهان به نتیجه رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالت آریزونا را رد کرد.

ایوانکا ترامپ در توییتی حمله کننده گان به ساختمان کنگره را «میهن‌پرستان آمریکایی» خواند اما بعد از لحظاتی این توییت را حذف کرد.

07.jpg

ترامپ: انتخابات را دزدیده‌اند اما به خانه خود برگردید!

رییس‌جمهور آمریکا در پیامی ویدیویی به هواداران خود: همه می‌دانند که انتخابات از ما دزدیده شده است. با این وجود ما حزب قانون و نظم هستیم. باید به خانه‌های خود برگردید، ما نمی‌خواهیم کسی آسیبی ببینید. من درد شما را درک می‌کنم، ما انتخاباتی داشتیم که از ما دزدیده شده است .ما در زمانه‌ی بسیار سختی هستیم، هرگز در زمانه‌ای به این سختی نبودیم. خواهید دیدید که بعداً چه اتفاقی خواهد افتاد.

اوباما: این لكه ننگ در تاریخ آمریكا خواهد ماند

باراك اوباما رییس جمهور سابق آمریكا در بیانیه در واكنش به آشوب در واشنگتن و تسخیر ساختمان كنگره:
تاریخ به درستی خشونت‌های امروز در کنگره را که از سوی رئیس جمهوری وقت آمریکا با دروغ‌های بی اساس درباره نتیجه قانونی انتخابات نشات گرفت به عنوان لحظه ننگین و شرم آور به خاطر می‌سپارد. جمهوریخواهان اكنون با دو انتخاب مواجه هستند؛ یا به این مسیر ادامه داده و بر آتش اختلافات بیفزایند، یا حقیقت را انتخاب کرده و نخستین گام‌ها را برای خاموش کردن شعله‌های آتش بردارند.

خارج کردن نمایندگان از سالن مجلس سنا
08.jpg

اشلی بابیت اهل سن دیه گو، زنی که دیروز در داخل ساختمان کنگره آمریکا مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شد، یک نظامی بود.

09.jpg

واکنش‌ها به وقایع کنگره آمریکا

وزارت خارجه فرانسه این واقعه را «حمله جدی به دموکراسی» خوانده است.
وزیر خارجه کانادا هم نوشته: «کانادا عمیقا از آنچه در واشنگتن روی می دهد شگفت زده شده است. انتقال صلح آمیز قدرت بنیادی ترین اصل دموکراسی است».
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در توییتی صحنه های مخابره شده از کنگره آمریکا را شرم اور خوانده و محکوم کرده است.او نوشته: «ایالات متحده آمریکا جلودار دموکراسی در تمام جهان است و مهم است که اکنون در صلح و نظم فرآیند انتقال قدرت را پی بگیرد».
وزیر خارجه آلمان: ترامپ پایمال کردن دموکراسی را متوقف کند.

10.jpg


ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو: صحنه‌هایی تکان‌دهنده در واشنگتن دی‌سی. باید به نتیجه این انتخابات دموکراتیک احترام گذاشته شود.

جورج بوش با اغتشاش خواندن یورش به کنگره گفت در مراسم سوگند بایدن حاضر خواهد شد.

«بنی گانتز» وزیر جنگ اسرائیل نیز در واکنش به تحولات کنگره آمریکا گفت:«باور نمی‌کردم [روزی] شاهد چنین تصاویری باشم».

بیانیه بیل کلینتون در محکومیت وقایع امروز کنگره آمریکا: امروز ما با حمله بی سابقه ای به پایتخت ، قانون اساسی و کشور خود مواجه شدیم. بیش از چهار سال سیاست سمی در گسترش اطلاعات غلط، قرار دادن آمریکایی ها در برابر یکدیگر و کاشتن بی اعتمادی به سیستم ما و به این حمله دامن زد.

آلبرتو فرناندز رئیس جمهور آرژانتین حمایت خود را از جو بایدن اعلام و "خشونت‌های جدی" را محکوم کرد.

ایوان دوکو از کلمبیا هم این خشونت‌ها را محکوم کرد و از اعضای کنگره حمایت کرد.

سباستین پاینر رئیس جمهور شیلی "تلاش برای تغییر فرآیند دمکراتیک" را محکوم کرد.

دموکرات‌های کمیته قضایی کنگره خواستار برکناری ترامپ شدند

اعضای دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا از مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا خواستند با توسل به متمم ۲۵ قانون اساسی، دونالد ترامپ را به علت تحریک طرفدارانش به هجوم به ساختمان کنگره برکنار کند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: bartarinha.ir

 
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
 
X