تیم‌های فوتبال پرسپولیس و سیاه‌جامگان اکثر رکوردهای فصل هفدهمین رقابت‌های لیگ برتر را تصاحب کردند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

آمار جالب از لیگ هفدهم ایران

هفدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید. پرسپولیس با ۶۴ امتیاز قهرمان لیگ برتر شد با این‌حال رکورد ۶۶ امتیاز در یک فصل که پرسپولیس در لیگ پانزدهم بدست آورد کماکان حفظ شد.

با توجه به شانزده تیمی شدن لیگ برتر، با مقایسه‌ای میان هفت دوره‌ی رقابت‌های لیگ برتر ایران، به بررسی رکوردهای این هشت سال پرداختیم.

بیشترین پیروزی

بیشترین پیروزی در این دوره از رقابت‌های لیگ برتر در اختیار پرسپولیس با ۱۹ پیروزی بود. این رکورد هم در اختیار پرسپولیس در فصل گذشته است با ۲۲ پیروزی و این رکورد شکسته نشد.

کمترین پیروزی

کمترین پیروزی در این دوره از رقابت‌های لیگ برتر با دو پیروزی در اختیار سیاه‌جامگان بود. این رکورد را مس کرمان در فصل سیزدهم با یک پیروزی همچنان در اختیار دارد.

بیشتری تساوی

این رکورد در این فصل در اختیار فولاد و پارس جنوبی با ۱۴ تساوی بود. بالاترین تعداد تساوی در لیگ‌های ۱۶ تیمی در اختیار مس کرمان در لیگ سیزدهم با ۱۹ تساوی است.

کمترین تساوی

سپیدرود با شش تساوی کمترین تعداد تساوی را در اختیار داشت. ملوان بندر انزلی در لیگ سیزدهم و لیگ پنجم، به همراه استقلال اهواز در لیگ ششم، سیاه‌جامگان در لیگ پانزدهم و پرسپولیس در لیگ شانزدهم با شش تساوی این رکورد را در اختیار داشتند که از این پس سپیدرود هم به این لیست اضافه شد.

بیشترین شکست

در این فصل سیاه‌جامگان با ۱۹ شکست، بیشترین باخت را در لیگ آورد، این در حالی است که استقلال اهواز در لیگ پانزدهم با ۲۱ باخت این رکورد را در دست داشت که به این ترتیب رکورد فوق شکسته نشد.

کمترین باخت

عنوان شکست‌ناپذیرترین تیم لیگ برتر در این فصل در اختیار پرسپولیس با چهار شکست است. این رکورد قبلا در دست استقلال و استقلال خوزستان در لیگ‌های پنجم و پانزدهم بود و به این ترتیب این رکورد هم شکسته نشد.

بیشترین گل زده

برترین خط حمله لیگ برتر را در این فصل با ۴۸ گل در اختیار پرسپولیس بود. بالاترین رکورد در این زمینه در اختیار تراکتورسازی در فصل چهاردهم است که این تیم با ۵۸ گل زده عنوان خطرناک‌ترین خط حمله را یدک می‌کشید.

کمترین گل زده

ضعیف‌ترین خط حمله لیگ برتر در این فصل در اختیار سیاه‌جامگان بود. آنها تنها ۱۷ گل به ثمر رساندند. این رکورد پیش از این در اختیار پیکان در لیگ چهاردهم و استقلال اهواز در لیگ پانزدهم با ۱۶ گل بود. این دو تیم هم با همین تعداد گل زده در نهایت به دسته پایین‌تر سقوط کردند.

بهترین خط دفاعی

برترین خط دفاعی لیگ برتر در این فصل در اختیار پرسپولیس با ۱۵ گل خورده است. این رکورد در اختیار استقلال خوزستان و پرسپولیس با ۱۴ گل خورده در لیگ پانزدهم و شانزدهم است.

ضعیف‌ترین خط دفاعی

ضعیف‌ترین خط دفاعی لیگ برتر در این فصل در اختیار سیاه‌جامگان با ۴۸ گل خورده بود. این رکورد کماکان در اختیار استقلال اهواز است که در لیگ پانزدهم ۵۸ گل خورده بود.

بهترین وضعیت تفاضل گل

پرسپولیس با تفاضل مثبت ۳۳ این رکورد را در لیگ به نام خود ثبت کرد. شاگردان برانکو توانستند در این فصل رکورد جدیدی ثبت کنند. رکورد قبلی آنها در لیگ قبلی با تفاضل ۳۲ بود.

بدترین تفاضل گل

سیاه‌جامگان با تفاضل منفی ۳۱ گل خورده رکورددار این لیگ بود اما آنها با رکورد استقلال اهواز در لیگ پانزدهم که منفی ۴۲ بود فاصله زیادی داشتند.

آقای گل

علی علیپور با ۱۹ گل از پرسپولیس آقای گل این رقابت‌ها شد.

بیشترین تغییرات سرمربی

سیاه‌جامگان با آوردن چهار مربی یعنی میثاقیان، مرزبان، عنایتی و مهابادی بالاترین تعداد تغییرات کادر فنی را به نام خود ثبت کرد. این رکورد در فصل سیزدهم در اختیار مس کرمان بود. آنها در آن فصل، بالاترین تعداد تغییرات در کادر فنی‌اش را داشتند. مجتبی تقوی، محمود یاوری، پرویز مظلومی و لوکا بوناچیچ مربیان این تیم در آن دوره از رقابت‌های لیگ برتر بودند. نکته جالب آنجاست که در لیگ دوازدهم نفت آبادان هم با آوردن چهار مربی با نام‌های کاستا، کاسیمیرو، فیروزی و سلامات هم به سرنوشتی بهتر از مس و سیاه‌جامگان دچار نشده بود.

رکورد گل‌های زده

در این دوره رقابت‌های لیگ برتر در مجموع ۵۱۲ بار توپ از خط دروازه‌ها گذشت که این رقم در لیگ‌های شانزده تیمی با رکورد ۵۶۰ گل در لیگ ششم و ۴۹۳ گل در لیگ سیزدهم فاصله داشت.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع:  isna.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X