دیدار‌های باشگاهی و ملی ایران و عربستان به احتمال فراوان با رای کمیته فنی و مسابقات کنفدراسیون آسیا طبق روال در ۲ کشور فوق برگزار خواهد شد.

برگزاری دیدار های ایران و عربستان در زمین طرفین؟

درپی اعتراض عربستان به نبودن امنیت در ایران برای برگزاری دیدار‌های بین المللی، کمیته مسابقات AFC طبق مشورتی که با کمیته امنیت فیفا انجام داد اعلام کرد دیدار نمایندگان ایران و عربستان در این کشور‌ها برگزار نشود. البته این اعتراض به تازگی به امارات هم سرایت کرد تا بحث بازی بین نمایندگان ایران، عربستان، قطر و امارات به چالشی جدی برای کنفدراسیون فوتبال آسیا تبدیل شود.

فدراسیون فوتبال با مشارکت و همراهی وزارت امور خارجه و وزارت ورزش و جوانان از یک سال و نیم قبل برای اعتراض به این حکم پیگیری‌های جدی‌ای را انجام داد چراکه حکم برگزاری دیدار بین تیم‌های ایرانی و عربستانی به دلیل مسائل امنیتی با شرایط موجود در ایران و حتی برنامه‌های AFC مغایرت داشت. با وجود اینکه امنیت ایران سبب شده است تا عراق دیدار‌های حساس خود مقابل ژاپن و استرالیا را در کشورمان برگزار کند، اما باشگاه‌های ایرانی از میزبانی بخشی از بازی‌های بین المللی خود محروم می‌شوند.  

در نشست اخیر کمیته مسابقات اعلام شد براساس قرعه کشی رقابت‌های فصل ۲۰۱۸ لیگ قهرمانان آسیا که قرار است ۶ دسامبر برگزار شود بازی‌ها باید به صورت رفت و برگشت در کشور‌های حاضر در این رقابت‌ها برگزار شود. در این حکم هیچ اشاره‌ای نشده است که ایران و عربستان از بحث میزبانی محروم هستند.

 ۲ بند در این حکم حائز اهمیت است، اگر کشور یا دولتی مخالف سفر اتباع خود به یک کشور خاص باشد، فدراسیون‌ها وظیفه دارند دولتشان را برای سفر تیم‌های ملی و باشگاهی به آن کشور متقاعد کنند و در صورتی که این امر انجام نشود، نمایندگان AFC موضوع را پیگیری می‌کنند. کنفدراسیون آسیا به دنبال برقراری شرایط ورزشی در برگزاری مسابقات هستند، اما مصوبه کمیته مسابقات به هیئت رئیسه و کمیته اجرایی AFC این مسائل را بررسی و نتیجه نهایی را اعلام می‌کند.

نظر کمیته مسابقات به عنوان یک کمیته تاثیرگذار و تصمیم ساز برای هیئت رئیسه و کمیته اجرایی که در AFC تصمیم گیرنده هستند اهمیت زیادی دارد، باید بستری فراهم شود که مسابقات در شرایط خاص و ورزشی برگزار شود. باشگاه‌های ایرانی به دلیل میزبانی از تیم‌های عربستانی در کشور ثالث هزینه زیادی را متحمل شده اند. از طرفی این امر افت شدید میانگین تماشاگران در رقابت‌های غرب آسیا را به دنبال داشته است به گونه‌ای که به صورت میانگین در هر بازی منطقه غرب تنها چهار هزار نفر در ورزشگاه حضور دارند، اما این آمار در بازی‌های شرق ۳۰ هزار نفر است. همچنین میزبانی تیم‌های ایرانی و عربستانی در کشور ثالث روی بحث اسپانسرینگ، حق پخش تلویزیونی و کیفیت مسابقات هم تاثیرگذاشته است.

طبق شنیده‌های ما قرار است به زودی جلسه هیئت رئیسه AFC تشکیل و آنجا تصمیم نهایی اعلام شود.

از سوی دیگر گفته می‌شود نمایندگان ایران، عربستان، عراق و قطر پس از سخنرانی‌های خود در زمان رای گیری نشست کمیته مسابقات را ترک کردند و سایر اعضا به اتفاق آرا مصوبه مذکور را تصویب کردند.

فدراسیون فوتبال ایران از سه یا چهار ماه قبل اقدام‌هایی به جهت دریافت غرامت از عربستان انجام داده است، فدراسیون از باشگاه‌ها درخواست کرد مدارک و مستندات شان را ارائه دهند و این مدارک به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال شده است  اگر این امر در AFC به نتیجه برسد و در غیر اینصورت از راه‌های دیگر این موضوع پیگیری خواهد شد چرا که باشگاه‌های ایرانی دچار خسارت جدی شده اند. اگر آن‌ها بازی با تیم‌های عربستانی را در زمین خودشان برگزار می‌کردند هم از لحاظ حضور تماشاگر وضعیت بهتری داشتند و هم هزینه‌های کمتری را پرداخت می‌کردند.

لازم به ذکر است که باید تا قبل از ۶ دسامبر این جلسه تشکیل شود چرا که در آن زمان قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ صورت می‌گیرد  و باید تکلیف این  مشکلات در زمان باقیمانده حل شود.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: yjc.ir


 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین اخبار ورزشی

 
X