تغییرات گسترده در لیگ قهرمانان اروپا
باشگاه‌های بزرگ اروپایی در حال مذاکره با یوفا برای تغییر و تحول گسترده در ساختار لیگ قهرمانان هستند. صعود و سقوط تیم‌ها و برگزاری بازی‌ها در روزهای شنبه و یکشنبه از جمله تغییرات پیشنهادی هستند

یوفا به دنبال تغییر بزرگ/ چمپیونزلیگ زیر و رو می‌شود

باشگاه‌های بزرگ اروپایی در حال مذاکره و گفتگو با اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، برای تغییر و تحول گسترده در ساختار برگزاری رقابتهای لیگ قهرمانان اروپا هستند. از جمله تغییراتی که باشگاه‌های بزرگ اروپایی خواهان آن هستند می‌توان به سیستم صعود و سقوط تیم‌ها از چمپیونزلیگ اشاره کرد. تغییر دیگری که باشگاه‌ها به دنبالش هستند برگزاری بازی‌ها در روزهای آخر هفته، یعنی شنبه و یکشنبه، به جای سه‌شنبه و چهارشنبه است. یوفا تایید کرده که این هفته سه‌شنبه در جلسه‌ای غیررسمی درباره این پیشنهادها با نمایندگان باشگاه‌ها گفتگو خواهد کرد.

دیلی‌میل می‌گوید بزرگترین باشگاه‌های اروپایی که از چندی پیش نارضایتی خود را از نحوه و فرمت فعلی برگزاری رقابتهای چمپیونزلیگ ابراز کرده بودند سرانجام موفق شده‌اند یوفا را راضی کنند که دست‌کم پیشنهادهای آنها را به صورت مستقیم بشنود و به باشگاه‌ها اجازه دهد پیشنهادهای مد نظر خود را برای مسئولین یوفا تشریح کنند.

مدیران یوفا قرار است روز سه‌شنبه این هفته در سوئیس، با نمایندگان اتحادیه باشگاه‌های اروپا که از بزرگترین باشگاه‌های قاره اروپا از جمله شش باشگاه بزرگ لیگ برتر انگلیس بعلاوه اورتون، لسترسیتی و نیوکاسل تشکیل می‌شود، دیدار کرده و درباره این پیشنهادها مذاکره کنند.

روزنامه وال‌استریت ژورنال هم با تایید خبر این مذاکرات می‌گوید به احتمال زیاد محور اصلی مذاکرات باشگاه‌ها و یوفا در دیدار روز سه‌شنبه در سوئیس، اضافه کردن سیستم صعود و سقوط تیم‌ها در گروه‌های بزرگی است که از آنها به عنوان سوپرگروه‌ها یاد شده است.

دیگر موضوعی که احتمالا در این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت، برگزاری دیدارهای اروپایی در روزهای شنبه و یکشنبه، به جای سه‌شنبه و چهارشنبه است.
باشگاه‌های بزرگ اروپایی که به رهبری آندره‌آ آنیلی، رئیس باشگاه یوونتوس، در این جلسه شرکت خواهند کرد هدف خود از این پیشنهادها را جذاب‌تر کردن لیگ قهرمانان برای مخاطبین در سراسر دنیا و چابک‌ کردن ساختار رقابت‌ها عنوان کرده‌اند.

یوفا در گذشته هم از سوی باشگاه‌های بزرگ اروپایی تحت فشار بوده تا پاداش‌های نقدی خود به تیمهای حاضر در لیگ قهرمانان را افزایش داده و درصد بیشتری از درآمدهای تلویزیونی را به باشگاه‌ها اختصاص دهد. اما در این باره بین تیمها و یوفا قراردادی امضا شده است که مهلت آن سال 2024 منقضی می‌شود.

با اینحال به نظر می‌رسد فشار باشگاه‌های بزرگ بر یوفا باعث شود تغییرات مورد نظر باشگاه‌ها اعمال شود. چرا که یوفا از این نگران است که باشگاه‌های بزرگ به تهدید خود عمل کرده و با جدا شدن از یوفا، رقابتهای مستقلی موسوم به سوپرلیگ اروپا را راه‌اندازی کنند. به همین علت است که یوفا سعی می‌کند باشگاه‌ها را هر طور شده راضی نگه دارد.

روزنامه انگلیسی سان هم می‌گوید باشگاه‌های لستر، اورتون و نیوکاسل که در اتحادیه باشگاه‌های اروپا عضویت دارند از مهم‌ترین اعضای اتحادیه هستند که به اضافه شدن سیستم صعود و سقوط تیم‌ها به چمپیونزلیگ اصرار دارند. چرا که به این ترتیب می‌توانند در دسته‌ای پایین‌تر از دسته اصلی بازی کرده و به صعود به دسته اصلی رقابتها امیدوار باشند.

یکی از سخنگویان یوفا در واکنش به این گزارش‌ها گفته است:" ما این را تایید می‌کنیم که این هفته جلسه‌ای با حضور باشگاه‌ها برگزار خواهد شد تا درباره ساختار رقابتهای باشگاهی اروپا بعد از سال 2024 همفکری و تبادل‌نظر شود".گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: varzesh3.com