کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال طی حکمی علی کفاشیان رئیس سابق این فدراسیون و عباس ترابیان رئیس پیشین کمیته فنی و توسعه فوتسال را ۵ سال از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم کرد

ماجرای محرومیت کفاشیان و ترابیان چیست؟

حکم محرومیت علی کفاشیان و عباس ترابیان به دلیل پرونده معروف به شرکت ام‌پی سیلوا حق پخش تلویزیونی ۳۱۶ هزار دلاری چهار بازی تیم ملی از سوی کمیته اخلاق صادر شده است. گفتنی است این حکم چند روز پیش به کفاشیان و ترابیان ابلاغ شده و آن‌ها فرصت دارند اعتراض خود را نسبت به این رأی اعلام کنند. کفاشیان و ترابیان در این پرونده علاوه بر محرومیت از فوتبال به پرداخت جریمه نقدی هم محکوم شده‌اند. با توجه به اینکه حقوق فدراسیون فوتبال در این پرونده تضییع شده طبق این رأی حقوقی، فدراسیون مکلف شده تا در مراجع قضایی دادگستری هم از کفاشیان و ترابیان اعلام شکایت کیفری و حقوقی جهت مطالبه وجه کند.


ماجرای حق پخش چیست؟
ماجرا متعلق به سال ۲۰۱۴ است. بعد از توافق تیم ملی برای فروش حق پخش بازی‌ها به یک شرکت خارجی، دو طرف درباره چگونگی دریافت پول بحث می‌کنند. قرار می‌شود شماره حسابی در اختیار آن شرکت قرار بگیرد. در حالی که شرکت MP&SILVA به عنوان شرکت طرف قرارداد فدراسیون فوتبال برای پخش دیدار‌های تیم ملی برابر گوام، عمان، هند و ترکمنستان مدعی است برای هر یک از این بازی‌ها مبلغ ۷۹ هزار دلار (جمعاً ۳۱۶ هزار دلار) به فدراسیون فوتبال پول داده، اما اسنادی در این باره در فدراسیون فوتبال وجود ندارد. در اولین مراوده، قرار می‌‎شود مبلغی واریز شود. کفاشیان رئیس وقت فدراسیون شماره حسابی را به ترابیان مسئول وقت کمیته بین‌الملل می‌دهد و در ایمیلی این شماره حساب که در خارج از ایران است، در اختیار آن شرکت قرار می‌گیرد.

در ادامه، اما اتفاق عجیبی می‌افتد. از ایمیل همان مسئول کمیته بین‌الملل ایمیلی جدید به آن شرکت می‌رود. در این ایمیل شماره حسابی ناشناس و خارجی برای آن‌ها ارسال می‌شود. فدراسیون انگار در جریان نیست. شرکت خارجی که ایمیل را می‌گیرد پول را واریز می‌کند. فدراسیون کمی بعد از این ماجرا مطلع می‌شود، زمانی که تصور می‌کند شرکت خارجی در پرداخت پول دیرکرد داشته است. آن‌ها ایمیلی دریافت می‌کنند که پول واریز شده، آن‌هم به شماره حسابی که فرستاده‌اید. ترابیان ادعا می‌کند اصلاً در جریان ارسال ایمیل دوم که حاوی شماره حسابی جدید بوده، قرار نداشته است. کسی نمی‌تواند پنهان کند که این پول گم شده، چون به هر حال در حساب‌های فدراسیون مذکور مشخص است.

کار به دادگاه می‌‎کشد. کفاشیان و ترابیان چندین بار در کمیته اخلاق حاضر می‌شوند، اما مدارک مستندی برای این قضیه ارائه نمی‌دهند. رئیس فدراسیون می‌رود و می‌گوید: «بنده خبر ندارم چه اتفاقی افتاده. بنده شماره حسابی را دادم و خواستم پول به این حساب واریز شود. کمیته بین‌الملل هم ایمیل کرد ولی بعد گفتند شماره حساب جدیدی داده اید. بعد از بررسی دیدیم ایمیل جدیدی از همان کانال کمیته بین‌الملل ارسال شده است. برای ما هم عجیب است.»
ترابیان هم می‌گوید: «ایمیل بنده هک شد که آن ایمیل دوم رفت. من اصلاً در جریان نبودم. به خدا ایمیلم هک شد. بنده چرا باید چنین کاری می‌کردم؟!»


چرا حکم دیر اعلام شده؟
در حالی که پرونده مربوط به سال ۲۰۱۴ است با گذشت ۵ سال به تازگی حکم آن اعلام شده است. این پرونده یکی از عجیب‌ترین پرونده‌های قضایی فوتبالی است. در حالی که فوتبال ملی همیشه لنگ پول حق پخش بوده، شرکت طرف قرارداد ای‌اف‌سی ۳۱۶ هزار دلار بابت دو بازی کم‌اهمیت دور نخست ابتدایی جام جهانی ۲۰۱۸ به ایران می‌پردازد. مسابقاتی که سال ۲۰۱۶ برگزار شده‌اند. پول به حساب معرفی شده ایرانی که مشخصاتش را عباس ترابیان می‌دانسته وارد می‌شود، اما هیچ وقت وارد چرخه فدراسیون نمی‌شود. حکم صادره اگرچه دیر، اما حکمی قابل تحسین است.


ترابیان: مزد ۲۱ سال خدمت صادقانه خود را از کمیته اخلاق گرفتیم!
عباس ترابیان درباره اینکه چرا کمیته اخلاق شما را ۵ سال از فعالیت‌های فوتبالی محروم کرده است؟ گفت: مزد ۲۱ سال خدمت صادقانه و بدون حقوق خود را از کمیته اخلاق گرفتیم! جرم ما این است که عرق ملی داریم و تمام تلاشمان را انجام داده‌ایم که بتوانیم قدمی برای جامعه فوتبال و فوتسال برداریم. ما به هیچ عنوان کوتاه نخواهیم آمد و به این موضوع اعتراض داریم و قرار است به همراه کفاشیان به کمیته استیناف برویم و از حق خودمان دفاع کنیم، اگر اسناد ما ارائه شود رأی کمیته اخلاق خواهد شکست.


کمیته استیناف تصمیم می‌گیرد
کمیته استیناف درباره مدیران متخلف فدراسیون فوتبال تصمیم می‌گیرد. روابط عمومی فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره انتشار حکم دو عضو سابق فدراسیون ارائه کرد. به اطلاع می‌رساند پس از حکم کمیته اخلاق، مراتب فرجام‌خواهی از سوی دو مدیر پیشین فدراسیون فوتبال صورت گرفته که فرآیند مربوطه در کمیته استیناف پیگیری خواهد شد. بدین ترتیب، ضمن تأکید بر اینکه هیچ حکمی پیش از رأی استیناف قابلیت انتشار ندارد، به اطلاع می‌رساند احکام مربوطه پس از رأی استیناف به صورت قطعی از مبادی رسمی فدراسیون فوتبال اطلاع‌رسانی خواهد شد.


تعلیق فعالیت‌های مسی ۳ مدیر
کفاشیان در حالی با این محرومیت از سوی کمیته اخلاق مواجه شده که به تازگی به سمت ریاست هیئت‌مدیره باشگاه مس کرمان و مشاور ورزشی شرکت مس ایران منصوب شده بود، اما حالا با محرومیت پنج ساله، عملاً جایگاه خود را در این شرکت و باشگاه مس از دست خواهد داد. همچنین عباس ترابیان نیز به عنوان مشاور باشگاه مس سونگون انتخاب شده بود که عملاً این فعالیت نیز تعلیق خواهد شد.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: khabaronline.ir


 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین اخبار ورزشی

 
X