درخشش مهدی طارمی در لیگ پرتغال می تواند باعث شود که جایزه مرد سال فوتبال ایران را تصاحت کند

درخشش مهدی طارمی در سال گذشته

انتخاب مرد سال فوتبال ایران در سال 99 نمی تواند انتخاب دشواری باشد چرا که مهاجم بوشهری تیم ملی به اندازه ای درخشان ظاهر شد که بدون هیچ اما و اگری موفق ترین لژیونر ایران بود؛ او را حتی می توان یکی از کاندیداهای بهترین ورزشکار سال هم به حساب آورد.

مهدی طارمی که در سال های اخیر حواشی ریزو درشتی را تجربه کرد و بسیاری اوقات به خاطر مسائل غیرفوتبالی برسرزبان ها افتاد بعد از رفتن به فوتبال اروپا به مانند یک فوتبالیست حرفه ای، کارش را ادامه داد و به جایگاهی رسید که توانست در پرافتخارترین تیم پرتغال بازی کند.

آغاز طوفان یک ایرانی در پرتغال

طارمی شهریور 99 به صورت رسمی از ریوآوه راهی پورتو شد تا یکی از مهم ترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال ایران هم شکل بگیرد. با وجود اینکه او عملکرد فوق العاده در تیم نه چندان قدرتمند ریوآوه داشت و تا آستانه آقای گلی لیگ پرتغال هم پیش رفت اما عده کمی بودند که باور داشتند او می تواند در پورتو هم به یک مهاجم اصلی و ششدانگ تبدیل شود.

طارمی که بعد از گل نکردن موقعیت عالی در دقایق پایانی بازی ایران و پرتغال هیچ موقعیتی را از دست نداده بود، در پورتو هم به یک بازیکن گلزن تبدیل شد و خیلی زود توانست نظر کادرفنی و هواداران تیم را جلب کند؛ هوادارانی که ابتدای فصل به خاطر نخریدن مهاجمی بهتر از طارمی مسئولان را مورد انتقاد قرار داده بودند، تغییر نظر دادند. این محبوبیت تا جایی ادامه داشت که حتی مهدی طارمی پیشنهادات متعدد ازدواج هم از سوی هواداران این تیم دریافت کرد!

آمار مهدی طارمی با پیراهن شماره 9 پورتو

مهدی طارمی در 37 بازی (2 هزار و 288 دقیقه) که با پیراهن پورتو در رقابت های مختلف انجام داده، 15 گل و 12 پاس گل را به نام خود ثبت کرده است.  طارمی دو بارهم با پیراهن پورتو کارت قرمز دریافت کرده که یکی از آن ها برابر یوونتوس و با دریافت کارت زرد دوم بود. او در لیگ هم به خاطر خطای خشن به صورت مستقیم از زمین بازی اخراج شد.

او در کسب پنالتی و دادن پاس گل نیز در میان فوتبالیست های ایران صدرنشین است. طارمی 12 پاس گل و 8 ضربه پنالتی به دست آورده که آزمون، قایدی و قلی زاده 8 پاس گل به نام خود ثبت کردند. هم چنین قایدی  5 و محمد محبی 3 ضربه پنالتی به دست آوردند.


لیگ پرتغال: 24 بازی، 9 گل و 9 پاس گل

جام حذفی پرتغال: 6 بازی، 5 گل و یک پاس گل

لیگ قهرمانان اروپا: 5 بازی، یک گل، یک پاس گل

سوپرکاپ پرتغال: یک بازی

کاپ آلیانز: یک بازی

طارمی در لیگ قهرمانان مقابل تیم های منچسترسیتی، مارسی (رفت و برگشت)، یوونتوس (رفت و برگشت) بازی کرد.

او برابر پورتیموننزه، توندلا، گیمارش (2 گل)، فامالیسائو (2گل)، فارنسه، براگا، بواویتسا در لیگ، مقابل فابریل، توندلا، ناسیونال، ویسنته و براگا در جام حذفی گل زده است.

گلزنی در برابر یوونتوس و حضور در میان بزرگان فوتبال ایران

مهدی طارمی در دیدار رفت برابر یوونتوس در همان ثانیه های نخست دروازه شزنی را باز کرد. با این گل طارمی پنجمین ایرانی شد که در لیگ قهرمانان اروپا گلزنی می کند. علی دایی (3 گل)، مهدی مهدوی کیا (2 گل)، علی کریمی (یک گل) و سردار آزمون (4 گل) چهار بازیکنی بودند که قبل از مهدی در ACL گل زده بودند.


همه جوایز را برای مهدی کنار بگذارید

ریکاردو سوارس سرمربی ژیل ویسنته قبل از بازی تیمش برابر پورتو به تمجید از طارمی پرداخت و گفت: طارمی یک گلزن و یک تمام کننده مادرزاد است و باید بسیار مراقب او باشیم.

سایت «adevarul» رومانی نیز بعد از بازی رفت پورتو مقابل یوونتوس و گلزنی طارمی نوشت: در شرایطی که فوتبال اروپا میلیون ها یورو در نقل و انتقالات هزینه می کند، پرتغالی ها ثابت کردند بدون پرداخت مبلغ بسیار زیاد در انتقالات می توان بهترین عملکرد را داشت. باید صادق باشیم همیشه لیگ پرتغال محلی برای شکوفا شدن استعدادهای فوتبالی جهان است. این اتفاق برای مهدی طارمی بازیکن ایرانی 28 ساله رخ داد. او در فصل 2019-2020 به ریوآوه آمد و بعد از حضور در الغرافه قطر در اولین فصل حضورش در لیگ های اروپا توانایی اش را نشان داد. او در اولین فصل حضورش  در ریوآوه با زدن 18 گل در کنار وینیسیوس و بیزی از بنفیکا با 18 گل بهترین شد. بعد از این درخشش سیل پیشنهادها به سوی طارمی روانه شد. تیم های اسپورتینگ، بنفیکا و پورتو از پرتغال وارد عمل شدند.


روزنامه «A Bola» در صفحه اصلی خود تیتری از طارمی کار کرده و به افزایش محبوبیت این بازیکن به دلیل گلزنی و تقابل با تیم یوونتوس اشاره کرده است.

روزنامه «O Jogo» هم با عکس بزرگی از مهدی طارمی روی جلد خود، آمار این بازیکن را در پورتو استخراج کرد و نوشت: طارمی تمام نمرات و مرزها را می شکند. نه تنها در گلزنی بلکه در باز پس گرفتن توپ، دوئل‌ها، دریبل‌ها و پیروزی در توپ‌های ۵۰-۵۰. این نشریه هم چنین اعلام کرد باید همه جوایز را برای طارمی کنار گذاشت!

سرجیو کونسیسائو سرمربی پورتو نیز بارها به تمجید از طارمی پرداخت و در یکی از اظهارنظرهایش او را مایه آرامش تیمش دانست.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: khabaronline.ir


 
 
 

X