قانون فیفا به سود ایران و ضرر بحرین!
برای مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ تفاضل گل اهمیت بیشتری نسبت به بازی رودررو خواهد داشت

افزایش شانس ایران برای صعود به جام جهانی

تیم ملی ایران در روزهای پایانی حضور مارک ویلموتس روی نیمکت برابر عراق مغلوب شد تا حضورمان در دور دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در هاله ای از ابهام قرار بگیرد. حدود یک ماه دیگر و بعد از کش و قوس های فراوان دیدارهای پایانی مرحله گروهی انجام خواهد شد.

در این شرایط حساس تیم ملی ایران شانس میزبانی از رقبای خود را ندارد و برای انجام دیدارهای بافیمانده خود باید به بحرین سفر بکند. اما نکته مثبت، قانونی است که فیفا برای مسابقات مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی در قاره آسیا وضع کرده و بر اساس آن تیم ملی ایران دست بالا را در تقابل با بحرین و عراق خواهد داشت.

طبق قوانین، تفاضل گل در اولویت تعیین تیم صعود کننده قرار دارد و اگر دو تیم در امتیاز برابر باشند، به جای بازی رودررو، تفاضل گل مورد سنجش قرار خواهد گرفت. ایران بازی رودررو مقابل بحرین را در منامه با نتیجه ۱-۰ واگذار کرد و حتی اگر در بازی برگشت کار ۲-۱ به سود ایران می‌شد هم در واقع این بحرین بود که در رتبه بهتری قرار می‌گرفت اما حالا همه چیز به سود شاگردان اسکوچیچ خواهد بود.

ایران در دور رفت مرحله گروهی توانست با ۱۴ گل کامبوج را شکست داد و حالا با همین تفاضل گل، آمار فوق‌العاده ای را ثبت کرده است. باتوجه به این‌که بحرین یک بازی نسبت به ایران کمتر دارد، اگر شاگردان اسکوچیچ هنگ کنگ و کامبوج را شکست دهند و مقابل بحرین به تساوی برسند، بازی با عراق را به عنوان تیم صدرنشین یا دوم آغاز می‌کنند و با برتری برابر عراق به عنوان تیم اول به مرحله بعدی می‌روند.

البته که تیم ملی توانایی غلبه بر بحرین را هم دارد اما به واسطه این قانون، اسکوچیچ می‌تواند استراتژی مناسب تری را اتخاذ کند و باتوجه به امتیاز میزبانی بحرین، شرایط به سود ایران می‌شود و قرمزها باید در موقعیت حمله و گل زدن به ایران قرار بگیرند؛ موضوعی که باتوجه به قدرت هجومی ایران، می‌تواند شرایط را به سود تیم ملی تغییر دهد.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: khabaronline.ir