بنظر میرسد محمود فکری همان روش بازی استراماچونی را برای تیم استقلال در نظر گرفته است

فکری هم مجیدی شد؛ کپی از روی دست استراماچونی

 استقلال در لیگ بیستم با چه سیستمی بازی می کند؟ این پرسشی است که با توجه به بازی درون تیمی آبی ها و سپس رویارویی دوستانه با نفت مسجدسلیمان، چنین جوابی دارد: با 3 مدافع!

بازی با 3 مدافع در بسیاری از تیمهای بزرگ دنیا (آرسنال، اینتر و گاهی اوقات سیتی و به تازگی پی اس جی) چند سالی است به اجرا درمی آید. استراماچونی ایتالیایی چنین چیدمانی را در استقلال پیاده کرد و توانست با موفقیت از پس اجرایش بربیاید. بعد از او، مجیدی تلاش کرد همین نوع بازی را از مدافعانش بگیرد ولی موفقیت مرد ایتالیایی تکرار نشد و مجیدی هم در اواخر فصل از تصمیمش دست کشید.

حالا محمود فکری به تبعیت از مجیدی، سیستم 3 مدافع استراماچونی را ملاک قرار داده و هر 3 ترکیبی که تا به حال برای استقلال درنظر گرفته، 3 مدافع داشته. فکری خودش در زمان قلعه‌نویی از پست هافبک دفاعی به مدافع مرکزی شیفت کرد تا در کنار امیرحسین صادقی و پیروز قربانی، مثلث دفاعی استقلال را تشکیل بدهد.

یکی از دلایل این تصمیم فکری، شاید دراختیار داشتن مدافعان زیادی باشد که هم توانایی بازی در چنین آرایشی را دارند و هم می توانند به زنجیره دفاعی 4نفره شیفت بدهند. برابر نفت مسجدسلیمان، محمدحسین مرادمند، سیاوش یزدانی و شاهین طاهرخانی مردان دفاعی استقلال بودند. استقلال به جز این نفرات، محمد دانشگر و عارف غلامی را هم دارد.

اتفاق جدید استقلال در دو سمت خط طولی می افتد؛ جاییکه حالا با اضافه شدن موسوی و کریم زاده و ماندن میلیچ در کنار غفوری و زکی پور، دست فکری باز است تا بتواند با ریکاوری لازم کمترین فشار را به غفوری بیاورد. برابر نفت، موسوی و زکی پور از ابتدا در ترکیب بودند و سپس جای شان را به غفوری و کریم زاده دادند.

یکی از اتفاقات عجیب درباره استقلال لیگ بیستم در خط حمله رخ می دهد. مثلث ویرانگر هجومی آبی ها تا اطلاع ثانوی در دسترس نیست و به همین دلیل بود که فکری برابر نفت از زوج نامانوس آقایی و رضاوند استفاده کرد. دیاباته هنوز برنگشته (و تجربه ثابت کرده هر بار برای استراحت رفته، وقتی برگشته به چند هفته تمرین نیاز دارد تا به آمادگی برسد)؛ قایدی هنوز با استقلال فکری تمرین نکرده و مطهری با وجود بودن کنار تیم، برابر نفت بازی نکرد. با شرایط فعلی، فکری برای انتخاب زوج خط حمله‌اش در هفته های ابتدایی لیگ باید از بین مطهری، آقایی و قایدی دست به انتخاب بزند.

برابر نفت، زوج ریگی و باقری در مرکز زمین بازی کردند که اولی، گل زد و دومی طبق معمول، کلکسیونی از پاس های اشتباه را به نمایش گذاشت. فکری البته خیال مشوشی بابت این موضوع ندارد؛ او گزینه های زیادی برای انتخاب دو هافبک میانی اش (برای بازی در کنار ریگی) دارد شامل شجاعیان، اسماعیلی، مهدی پور، رضاوند و بابک مرادی. و البته فراموش نکنیم که شاید در نهایت علی کریمی هم استقلالی باقی بماند.

 استقلال لیگ بیستم را می توان تیمی نامید که در هر پست از یک بازیکن اصلی به علاوه یک بازیکن ذخیره و یک جوان تشکیل شده و نیروی انسانی خوبی دارد. استقلال از نظر نیروی انسانی، کمیت لازم و کافی را دارد ولی برای اظهارنظر درباره کیفیت آنان فعلا باید صبر کرد و دید فکری به جز سیستم، می تواند کپی دیگری از دوران استراماچونی را نشان‌مان بدهد؛ درست مثل تفاوت های قایدی، غلامی و علی کریمی قبل از دوران استرا و در دوران او.

دروازه: مظاهری، حسینی، پورحمیدی

سمت راست: غفوری، موسوی، داجلیری

سمت چپ: میلیچ (؟)، زکی‌پور، کریم‌زاده

مدافع میانی: یزدانی، مرادمند، غلامی، دانشگر، طاهرخانی، خادم پور

هافبک: مهدی پور، ریگی، باقری، شجاعیان، رضاوند، اسماعیلی، بابک مرادی، خدامرادی، رابط، مرادی (ذکریا)، کارگر

مهاجم: دیاباته (؟)، قایدی، آقایی، مطهریگردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: footballi.net


 
 

X