دور برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا سه‌شنبه شب با برگزاری دو دیدار آغاز می‌شود که در یکی از دیدارها بایرن مونیخ در حالی میزبان پورتو است که به چهارمین حضور پیاپی در مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها نظر دارد.

کار بایرن در دیدار برگشت بسیار سخت و دشوار است. این تیم باید شکست 3 بر یک در خانه تیم پرتغالی را جبران کند. این اولین بار نیست که پورتو زندگی را برای بایرن سخت می‌کند. آنها آخرین بار در فینال جام باشگاه‌های اروپا با گلزن مراکشی خود یعنی "رباح ماجر" موفق شدند 2 بر یک برابر بایرن مونیخ به برتری برسند و عنوان قهرمانی را کسب کنند.

پورتو در دور یک هشتم نهایی با غلبه بر بازل سوئیس توانست به جمع 8 تیم برتر این رقابت‌ها راه پیدا کند. بایرن مونیخ نیز با 7 گل شاختار دونتسک را در هم کوبید که همه گل‌های آن بازی در مونیخ به ثمر رسید.

دیدارهای گذشته

این بازی سومین رویارویی دو تیم در اروپاست. دو تیم در سال 2000 نیز برابر هم به میدان رفتند که تلاش دو تیم در پرتغال با تساوی یک بر یک به پایان رسید و در بازی برگشت بایرن که هدایتش را "اوتمار هیتسفلد" برعهده داشت با گل "توماس لینکه" در وقت‌های اضافه توانست 2 بر یک به برتری برسد تا با برتری 3 بر 2 در مجموع دو دیدار به مرحله بعدی برسد.

در سال 1991 و در مرحله نیمه نهایی جام باشگاه‌های اروپا دو تیم در مونیخ به تساوی یک بر یک رسیدند ولی در بازی برگشت تیم آلمانی با دو گل "کریستین سیگه" و "مانفرد بندر" به برتری رسید و به مرحله بعدی راه یافت.

تنها برتری تیم پرتغالی برابر بایرن مونیخ و تنها شکست بایرن مونیخ برابر پورتو در یک دیدار بسیار مهم و حیاتی بود؛ جایی که این دو تیم در فینال جام باشگاه‌های اروپا (لیگ قهرمانان کنونی) برابر هم به میدان رفتند که آن بازی با برتری 2 بر یک پورتو به پایان رسید. در آن بازی "لودویک کوگل" برای بایرن گلزنی کرد و "رباح ماجر" و "خورای" برای پورتو گلزنی کردند تا این تیم به قهرمانی در اروپا برسد.

پیش زمینه

بایرن‌مونیخ قهرمان پنج دوره لیگ قهرمانان اروپا در 3 دوره اخیر این رقابت‌ها توانسته است به مرحله نیمه نهایی برسد. رکورد بایرن مونیخ در مرحله یک چهارم نهایی 16 برد و 9 باخت بوده است. بایرن این فصل هر 4 دیدار خانگی خود را در لیگ قهرمانان اروپا با پیروزی پشت سر گذاشته و توانسته است 13 گل به ثمر برساند و دروازه خود را نیز بسته نگه دارد که رکوردی فوق‌العاده شمرده می‌شود. البته 7 گل از این تعداد گل را در بازی با شاختار دونتسک به ثمر رساند. رکورد بایرن برابر تیم‌های پرتغالی در خانه نیز حکم به برتری مطلق این تیم می‌دهد. از 10 دیدار خانگی با تیم‌های پرتغالی در خانه، 8 برد و تنها 2 تساوی از آن بایرن شده است.

بایرن آخرین بار در مصاف با یک تیم پرتغالی در خانه موفق شد، اسپورتینگ لیسبون را با نتیجه 7 بر یک در هم بکوبد. در آن بازی بازیکنانی چون "توماس مولر" و "باستین شوآین اشتایگر" گلزنی کردند.

از 20 شکستی که بایرن در دیدارهای رفت خود در لیگ قهرمانان متحمل شده است، 9 تا را توانسته جبران کند ولی یازده بار نتوانسته نتیجه بازی رفت را جبران کند. باید دید سه‌شنبه شب در مونیخ چه سرنوشتی در انتظار این تیم است.

پورتو

این تیم پرتغالی به دنبال اولین صعود خود به نیمه نهایی لیگ قهرمانان از سال 2004 است. در آن سال پورتو با "مورینیو" قهرمان اروپا شد. آخرین حضور پورتو در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا به سال 2008 برمی‌گردد؛ جایی که آنها مغلوب منچستریونایتد شده و از این رقابت‌ها کنار رفتند. پورتو تیم بدون شکست این فصل لیگ قهرمانان اروپا بوده و هنوز تیمی موفق نشده است آنها را با شکست روبه‌رو کند. پورتو از 5 دیدار خارج از خانه خود در این فصل نیز به 3 برد و 2 تساوی رسیده است.

عملکرد پورتو در دیدارهای خارج از خانه برابر تیم‌های آلمانی تقریبا خوب بوده و این تیم توانسته است به 3 برد، 4 تساوی و 6 باخت برسد. آخرین بار آنها در سال 2006 موفق شدند هامبورگ را در آلمان با نتیجه 3 بر یک شکست دهند که در آن بازی "ریکاردو کورشما" و "هلتون" برای تیم پرتغالی به میدان رفتند.

پورتو فصل گذشته در لیگ اروپا موفق شد اینتراخت فرانکفورت را در دو بازی رفت و برگشت از پیش روی بردارد. این اولین باری بود که یک تیم آلمانی پس از 37 سال برابر پورتو حذف شد.

پورتو از 41 باری که در لیگ قهرمانان بازی رفت را با برتری پشت سر گذاشته، در 34 بازی به سلامت به مرحله بعدی رسیده است و هر زمان که در بازی رفت 3 بر یک پیروز شده است، توانسته به مرحله بعد راه یابد.

ارتباط بازیکنان و مربی

"لوپتگی" سرمربی پورتو و "گوآردیولا" همتای اسپانیایی‌اش در بایرن در سال‌های 1994 تا 1997 در بارسلونا با هم، هم‌تیمی بودند. آنها هر دو در تیم ملی اسپانیا در جام جهانی 1994 نیز حاضر بودند. "گوآردیولا" تا قبل از دیدار رفت دو تیم همیشه برابر تیم های پرتغالی کارنامه 100 درصد موفقیت‌آمیزی داشت ولی شکست در بازی رفت برابر پورتو این آمار را از بین برد.

"کریستین تیو" هافبک پورتو زمانی در بارسلونا شاگرد "پپ‌ گوآردیولا" و هم تیمی "تیاگو آلکانترا" بوده است.‌ "کاسیمیرو" مدافع برزیلی پورتو نیز با "ژابی آلونسو" در رئال مادرید هم‌تیمی بود.

اطلاعات بازی

در ترکیب بایرن مونیخ "ژروم بوآتنگ"، "برنات"، "فیلیپ لام" و "مانوئل نویر" همگی تک اخطاره هستند و در صورت گرفتن کارت زرد بازی بعدی تیمشان را در صورت صعود را از دست خواهند داد. بایرن مونیخ در سال 2015 سه بار طعم شکست را چشیده است که هر 3 بار بیش از 2 گل از تیم حریف دریافت کرده است. همچنین گل "تیاگو آلکانترا" در دیدار رفت اولین گل این بازیکن در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا بود. "آرین روبن"، "فرانک ریبری"، "باستین شوآین‌اشتایگر"، "تام اشتارک" و "مهدی بن‌عطیه" همراه "خاوی مارتینس" مصدومان پرتعداد تیم آلمانی هستند که باعث شده است کادر پزشکی این باشگاه از سمت خود استعفا دهد.

در ترکیب پورتو نیز "دانیلو" و "ساندرو" محروم هستند و تیمشان را در این دیدار همراهی نخواهند کرد. "مایکن" و "تورس" نیز یک اخطاره هستند و باید مراقب باشند تا در صورت صعود تیمشان محروم نشوند. "ایوان مارکانو" که دیدار رفت دو تیم را از دست داد مشکلی برای همراهی تیمش در بازی برگشت ندارد. پورتو تمامی یازده بازی قبلی خانگی خود را با پیروزی پشت سر گذاشته و "ریکاردو کورشما" در 3 بازی قبلی خود توانسته است 5 گل به ثمر برساند. پورتو دو هفته پیش اعلام کرد "دانیلو" مدافع این تیم با 31 میلیون یورو به رئال مادرید پیوسته است و تا 6 سال در این تیم اسپانیایی خواهد بود.

در دیگر دیدار سه شنبه شب بارسلونا باید در خانه برابر پاری سن ژرمن به میدان برود تا از برتری 3 بر یک در بازی رفت خود دفاع کند و به مرحله بعد برسد. این دو تیم در این مرحله در مرحله گروهی نیز همگروه بودند که بارسلونا در نوکمپ موفق شد با نتیجه 3 بر یک به برتری برسد. در آن دیدار "زلاتان ابراهیموویچ" برای تیم فرانسوی گلزنی کرد و "مسی" و "نیمار" و "سوآرس" نیز برای بارسلونا گلزنی کردند.

پاری سن ژرمن در بازی رفت گروهی نیز در خانه با نتیجه 3 بر 2 به برتری رسید. "داوید لوئیز"، "ماتئودی" و "وراتی" در آن دیدار توانستند گلزنی کنند. در بازی رفت این مرحله تیم پاریسی "زلاتان" را به دلیل محرومیت و "لوئیز" و "موتا" را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشت ولی مصدومیت "تیاگو سیلوا" باعث شد تا "لوئیز" مصدوم جای او را بگیرد و نمایش فوق‌العاده ضعیفی ارائه بدهد و سوژه کابران اجتماعی شود.

دو تیم در سال 2013 نیز در این مرحله با هم روبه‌رو شدند که تلاششان در اسپانیا با تساوی یک بر یک و در فرانسه با تساوی 2 بر 2 به پایان رسید تا بارسا به دلیل گل زده در خانه حریف راهی مرحله بعدی شود.

در سال 1995 نیز دو تیم در این مرحله برابر هم قرار گرفتند که در اسپانیا به تساوی یک بر یک رسیدند ولی تیم فرانسوی در بازی برگشت با دو گل "رای" و "گوارین" توانست 2 بر یک به برتری برسد و بارسلونا را حذف کند.

پیش زمینه بازی

بارسلونا در 31 بازی قبلی خانگی خود در لیگ قهرمانان اروپا تنها یک شکست متحمل شده و 24 بازی را با برد به پایان رسانده است. بارسلونا برابر تیم‌های فرانسوی در خانه نیز رکورد خوبی دارد و به 6 برد، 2 تساوی و یک باخت رسیده است.

بارسلونا برای هشتمین سال پیاپی است که در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان حضور دارد. سال گذشته شکست برابر آتلتیکومادرید سبب شد تا تیم "تاتا مارتینو" نتواند راهی مرحله نیمه نهایی شود.

از 36 دیداری که بارسلونا در بازی رفت خارج از خانه به پیروزی رسیده، 34 بازی را با سلامت پشت سر گذاشته و در 2 دیدار برتری خود در بازی رفت را از دست داده است. آن دو تیمی که در بازی رفت برابر بارسلونا شکست خوردند ولی در بازی برگشت این تیم اسپانیایی را حذف کردند کلن آلمان و متز فرانسه بودند.

در طرف مقابل پاری سن ژرمن از 13 دیدار قبلی خود در لیگ قهرمانان اروپا 3 بازی را باخته است. رکورد پاریس در اسپانیا رکورد خوبی است و از 10 دیدار خود در این مرحله صاحب 4 برد، 4 باخت و 2 تساوی شدند. آنها آخرین بار با گل های "لاوتزی" و "پاستوره" توانستند والنسیا را در مستایا شکست دهند.

پاریس در صورت صعود به مرحله نیمه نهایی برای دومین بار است که راهی این مرحله خواهد شد. آنها اولین بار در سال 1994 توانستند راهی مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شوند.

ارتباط بازیکنان و مربیان

"لورن بلان" سرمربی پاریس و "لوئیس انریکه" زمانی در بارسلونا با هم بازی می‌کردند. "بلان" در یورو 2012 هدایت فرانسه را بر عهده داشت و در آن جام با 2 گل به اسپانیا باخت که چند بازیکن فعلی بارسا عضو تیم ماتادورها بودند.

"تیاگو موتا" بازیکن برزیلی پاریس در آکادمی لاماسیا رشد کرد و به بازیکن بزرگی تبدیل شد. "مکسول" مدافع برزیلی پاریس دو قهرمانی با بارسلونا را در کارنامه ورزشی خود دارد و مدتها در این تیم بازی کرد. "نیمار" برزیلی با خیلی از برزیلی‌های پاریس در تیم ملی کشورش هم تیمی است.

حقایق بازی

دنی آلوس پس از یک جلسه محرومیت در بازی برگشت می‌تواند تیمش را همراهی کند.

بارسلونا از 35 بازی قبلی خود در تمام مسابقات به 31 برد رسیده است.

"لوئیس سوآرس" در یازده بازی قبلی خود با بارسلونا توانسته است یازده گل به ثمر برساند.

از 28 گلی که "نیمار" در این فصل به ثمر رسانده، 12 تا را "مسی" برای او مهیا کرده است.

"جرارد پیکه" در بازی رفت سیصدومین بازی خود را با پیراهن بارسا انجام داد و در این مدت توانسته است 26 گل نیز به ثمر برساند.

"لیونل مسی" این فصل در 45 بازی موفق شده است 46 گل به ثمر برساند.

در ترکیب پاری سن ژرمن نیز "مارکو وراتی" و "زلاتان ابراهیموویچ" پس از یک جلسه محرومیت در بازی برگشت حضور خواهند داشت. "ماتئودی" و "فان در ویل" نیز هر دو یک اخطاره هستند.

"زلاتان ابراهیموویچ" در 7 بازی قبلی خود توانسته است 13 گل برای تیمش به ثمر برساند تا نشان دهد در آمادگی کامل به سر می‌برد.

"زلاتان" 104 گل برای تیم فرانسوی به ثمر رسانده است و در صورتی که 5 گل دیگر به ثمر برساند رکورد "پائولتا" را در این تیم می شکند و به برترین گلزن تاریخ باشگاه تبدیل خواهد شد.

پاری سن ژرمن به تازگی قهرمان جام اتحادیه فرانسه شده است و در این دیدار امیدوار است تا با برتری 3 بر صفر راهی مرحله بعد شود؛ چرا که برتری 2 بر صفر پاریس نیز حکم به صعود بارسا خواهد داد.


گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع:isna.ir 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار ورزشی
دختری که با گریم پسرانه جشن های قهرمانی پرسپولیس را از ورزشگاه دید! عکس دختری که با گریم پسرانه جشن های قهرمانی پرسپولیس را از ورزشگاه دید! عکس

یکی از هواداران پرسپولیس در سه جشن قهرمانی اخیر این تیم در لیگ برتر، دختری بود که با لباس مبدل به ورزشگاه می‌رفت

 
X