تیم فوتبال پرسپولیس درحالی سال گذشته را به پایان برد که هم عنوان دومی لیگ پانزدهم را بدست آورد و هم شانس اول قهرمانی لیگ شانزدهم شد اما یک پرتغالی ول کن این تیم نیست.

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، سال ۱۳۹۵ برای پرسپولیس از نظر فوتبالی سال خوبی بود. چرا که این تیم تقریبا هر روزی که می‌گذرد در فاصله چند مسابقه مانده به پایان فصل قهرمانی خود را تقریبا مسجل کرده است چرا که ۱۰ امتیاز از تیم دوم جدول رده بندی بالاتر است.

سال گذشته هر چند از نظر فوتبالی برای تیم برانکو یعنی پرسپولیس خوب بود، اما در این باشگاه اتفاقاتی رخ داد که کمتر کسی فکر آن را می‌کرد. از درگذشت بازیکن، مصدومیت های پرتعداد و اشتباهات داوری زیاد علیه پرسپولیس خبری نبود اما چالش هایی در این باشگاه به وجود آمد که واقعا دور از ذهن بود.

* نقل و انتقالات و گام محکم تیم برانکو برای قهرمانی
لیگ پانزدهم برای پرسپولیس با نایب قهرمانی در سال ۹۵ خاتمه یافت. مسئولان پرسپولیس هم برای اینکه دیگر امسال قهرمان شوند، از همان ابتدا شروع به مذاکره با ستاره های لیگ کردند. ابتدا علیرضا بیرانوند برای حل مشکل این تیم در درون دروازه جذب شد پس از او نیز مسئولان به فکر ترمیم خط دفاع افتادند. جذب سید جلال حسینی بهترین مدافع فصل پیش لیگ ایران هم گام بعدی بود که مسئولان باشگاه برای این تیم برداشتند. وحید امیری ملی پوش هم سید خوب باشگاه پرسپولیس در نقل و انتقالات نیم فصل بود. ساسان انصاری ستاره تیم فولاد هم یکی از صید های تابستانی سرخپوشان بود. محمد امین آرامطبع و صادق محرمی دیگر بزیکنان لیگ برتری بودند که به پرسپولیس اضافه شدند.

* بازیکنی که سهمیه لیگ برتری محسوب شد و قراردادش فسخ شد
پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات با یک بازیکن گمنام قرارداد بست. محمدعلی فرامرزی بازیکنی بود که به باشگاه پرسپولیس آمد و حتی قرارداد سه ساله با مسئولان این باشگاه بست اما این قرارداد تنها چند ساعت اعتبار داشت چرا که باشگاه پرسپولیس متوجه این موضوع شد که بازیکنی که با آن قرارداد می‌بندد سهمیه لیگ برتری محسوب می‌شود.

* حضور بازیکنان گمنام و البته جنجالی
یکی از نکات جالب نقل و انتقالات این فصل پرسپولیس حضور بازیکنان گمنامی بود که یکی پس از دیگری قرارداد می‌بستند. احسان الوان‌زاده، حامد آقایی ابوالفضل درویش‌وند، از جمله بازیکنانی بودند که به این شکل به پرسپولیس اضافه شدند البته این بازیکنان سهمیه زیر بیست و سه سال بودند اما جنجالی ترین انتقال امسال پرسپولیس را می‌توان به محسن ربیع‌خواه اختصاص یافت بازیکن بیست و نه ساله‌ای که از صنعت نفت آبادان به پرسپولیس آمد و خودش در اولین مصاحبه‌اش اعلام کرد سابقه پارگی رباط صلیبی را دارد. حضور بازیکن لیگ یکی آن هم با بیست و نه سال سن موجب شد تا هجمه هایی علیه جذب این بازیکن صورت بگیرد. به ویژه هنگامی که برخی ها به این موضوع اشاره کردند که ربیع‌خواه به واسط یکی از مدیران به تیم اضافه شد اما این بازیکندر شروع لیگ نشان داد که می‌تواند برای تیم مفید باشد.

* دغدغه ای به نام طارمی
یکی از دغدغه های اصلی سرخپوشان در ابتدای فصل تمدید قرارداد مهدی طارمی با پرسپولیس بود این بازیکن پس از مذاکراتی که برای تمدید قرارداد با مسئولان باشگاه پرسپولیس داشت ناگهان غیبش زد!

* غیب شدن ملی‌پوشان!
چند وقت بعد از اینکه پرسپولیس تمرینات آماده سازی اش را پیگیری می‌کرد، همزمان تیم ملی هم اردو های آماده سازی را پشت سر می‌گذاشت. اردوی تیم ملی تمام شد و برنکو در هر تمرینش منتظر بود تا بازیکنان جدید و قدیمی ملی‌پوشش در تمرینات حاضر شوند اما خبری از این بازیکنان نبود ملی پوشان موبایل های خود را خاموش کرده بودند. برانکو که از این موضوع بسیار عصبانی شده بود اعلام کرد که این بازیکنان قطعا جریمه خواهند شد. پس از آن مشخص شد سرمربی تیم ملی به بازیکنان گفته بود پس از پشت سر گذاشتن دوران استراحت به تمرینات تیم هایشان بروند.

* همه آمدند اما رامین نبود!
پس از بازگشت بازیکنان ملی پوش، جای خالی یک نفر در چشم بود رامین رضائیانی که با پرسپولیس قرارداد داشت به یک باره این خبر آمد که رضائیان همراه طارمی به تیم ترکیه‌ای پیوستند. مسئولان باشگاه که خیالشان از بابت اینکه رضائیان با این باشگاه قرار دارد، راحت بود تنها منتظر بودند که او به تمرینات بازگردد و بابت غیبت جریمه اش کنند اما این بازیکن دست مهدی طارمی را هم گرفت و به ترکیه ای رفت که در آن زمان در کشور کودتا شده بود و شرایط چندان مطلوب آن کشور در آن زمان نداشت. همین موضوع باعث شد تا به یک‌باره هواداران در قبال این دو بازیکن تغییر موضع دهند و این دو بازیکن محبوبیتشان را میان این هوادارن از دست بدهند.

* بازیکن پرسپولیس سر از استقلال درآورد!
پس از این موضوع، یک شوک دیگر هم به تیم برانکو وارد شد. محمد حسین کنعانی زادگان بازیکن ملی‌پوش تیم فوتبال پرسپولیس که برای گذراندن خدمت سربازی به ملوان رفته بود، در شرایطی که مراحل بازگشتش را به تیم قبلی اش مهیا می‌کرد به یکباره اعلام کرد که با باشگاه پرسپولیس قرارداد ندارد و در حرکتی جالب تر به استقلال پیوست.

* حضور اولین خارجی بی کیفیت
آنتونی گولچ مدافع استرالیایی که با رزومه قهرمانی آسیا به پرسپولیس آمده بود، در اولین روز حضور در تمرینات مقابل چشمان برانکو یک گل به خودی ناشیانه زد و آنقدر بد ظاهر شد که سرمربی در همان تمرینات اول تکلیف خودش را با این بازیکن روشن کند.

* اردوی جنجالی اوکراین
اکثر تیم های لیگ برتری برای سپری کردن اردوی پیش فصل خود در حال بررسی گزینه ارزان تر بودند که در این میان پرسپولیس اوکران و شهر کیو را برای برگزاری اردو انتخاب کرد. جایی این موضوع جالب شد در عکس هایی که از این اردو می‌آمد نفراتی را در کنار مدیر تیم می‌شد دید که افراد اقتصادی بودند تا فوتبالی .

* بازیکنان چاق اوکراینی حاصل اردوی اوکراین!
پس از این اردو بود که خبر جذب دو بازیکن اوکراینی بدون آن که حتی در تمرینات این تیم در در این کشور حضور بیابند مطرح شد این موضوع اما جایی جالب شد که این دو بازیکن در باشگاه ونمایی شدند استیل بدنی‌شان به کشتی گیر بیشتر شبیه بود تا فوتبالیست این دو بازیکن در تهران هم تنها پس از دادن آزمایشات پزشکی و بدون حضور در تمرینات تاکتیکی قراردادشان را با پرسپولیس بستند. این در حالی بود که سرمربی سرخپوشان پیش از جذب این دو بازیکن مدام از جذب بازیکنان طراز اول خارجی صحبت می‌کرد.

* بازگشت اولین قربانی کودتای ترکیه!
مهدی طارمی که از اوضاع ریزه اسپور ترکیه راضی نبود و زندگی در ترکیه مانند ان چیزی که او در رویا اش برای خود تصور می‌کرد نبود مساله ای که باعث شد تا او به ایران بازگردد و مسئولان باشگاه هم بدون اینکه نظر مربی را بخواهند با طرامی قرارداد منعقد کردند. این در حالی بود که برانکو پیش از آن هیچ حسابی روی این بازیکن باز نکرده بود و پس از آن که طارمی به جمع سرخپوشان اضافه شد اعلام کرد که طارمی را به جای شجاع خلیل زاده گرفته است.

* سکو نشینی گرانترین بازیکن
لیگ برتر آغاز شد و نکته جالب اولین بازی حواس همه را به خود معطوف می‌کرد سکو نشینی گرانترین بازیکن این تیم بود. گولچ با قراردادی بیش از یک میلیارد تومانی به پرسپولیس آمده بود.

* لوبانف و شوک به پرسپولیس
لوبانف که به نظر می‌رسید در کشورش دچار مشکلات خانوادگی است، روز اولین بازی فصل اردو را ترک کرد و به باشگاه رفت تا قراردادش را با پرسپولیس فسخ کند این دروازه بان ازبکستانی که در تمام مراحل آماده سازی پیش فصل حضور داشت، فردای اولین مسابقه از جمع سرخپوشان جدا شد.

* وقتی تیمی دروازه بان دوم نداشت!
برانکو از همان اول موضعش را در قبال دروازه بان مشخص کرد و اعلام کرد بیرانوند انتخاب اول او است اما پس از جدایی لوبانف پرسپولیس گزینه مناسبی نداشت در صورت نیاز جایگزین بیرانوند درون دروازه پرسپولیس کند.

* رادوشوویچ از مجارستان آمد!
پس از جدایی لوبانف پرسپولیس دنبال یک دروازه جایگزین بود که پس از چند هفته رادوشوویچ را از تیم دبرسن مجارستان به خدمت گرفت. خیلی ها معتقد بودند که این دروازه بان هم مانند سایر خارجی ها بی کیفیت است اما او در چند بازی که درون دروازه پرسپولیس قرار گرفت، نشان داد که از کیفیت بالایی برخوردار است.

* جدایی انصاری از پرسپولیس
قطعا یکی از حسرت های امسال پرسپولیس از دست دادن ساسان انصاری است این بازیکن به خاطر نیمکت نشینی از جمع سرخپوشان جدا شد اما پس از جدایی در فولاد احیا شد و در حال حاضر همراه مهدی طارمی آقای گل لیگ برتر است. قطعا پرسپولیس حسرت از دست دادن این بازیکن را در حال حاضر می‌خورد.

* بازگشت یاغی قسمت دو!
بازگشت مهدی طارمی به پرسپولیس بیانگر این موضوع بود که تیم ترکیه ای شرایط چندان خوبی ندارد رامین رضائیان هم ریزه اسپور را ترک کرد. به ایران بازگشت اما برانکو مدام در مصاحبه هایش اعلام می‌کرد که رامین را نمی‌خواهد. اما پس از جدایی انصاری باشگاه باز هم اقدام به جذب رضائیان کرد و او را بازگرداند.

* تعطیلی های مکرر روی مخ همه/علنی شدن اختلافات کی‌روش و برانکو
تعطیلی های مکرر لیگ باعث شد تا همه به این موضوع اعتراض کنند برانکو ایوانکوویچ هم به این مساله معترض شد موضوعی که باعث شد تا جدال رسانه ای میان او و سرمربی تیم ملی شکل بگیرد. این اختلافات بعد ها نیز شدت بیشتری گرفت.

* گولچ رفت و پشت سرش هم نگاه نکرد
آنتونی گولچ که هفت هفته فقط از روی سکو ها بازی های پرسپولیس را تماشا می‌کرد، پس از یکی از وقفه های لیگ به کشورش رفت و دیگر به ایران باز نگشت.

* برانکو و رونمایی از سومین پدیده
فصل گذشته بودکه سرمربی پرسپولیس با بازی دادن به محمد انصاری پدیده ای را به فوتبال ایران معرفی کرد. امسال نیز این مربی با بازی دادن به دو بازیکن دیگر یعنی محسن ربیع‌خواه و صادق محرمی از دو پدیده دیگر رونمایی کرد.


در فصل نقل و انتقالات زمستانی خیلی از تیم ها منتظر بودند تا خدمت سروش رفیعی تمام شود و این بازیکن را به خدمت بگیرند اما پرسپولیس به هر زحمتی بود موفق شد به مدت نیم فصل رفیعی را سرخپوش کند.

* جدایی اوکراینی ها
بازیکنان بی کیفیت اوکراینی که تنها نقششان پر کردن لیست پرسپولیس بود، در نیم فصل دوم از ایران رفتند. این بازیکنان بر خلاف کیفیتشان با قیمت های بالایی به پرسپولیس پیوستند، معلوم نیست که جدایی شان چه عواقبی برای پرسپولیس داشته باشد.

116

* باز هم چالشی به نام ژوزه
جدی ترین چالشی که پرسپولیس در کنار چندین پرونده ای که در فیفا دارد، با آن دست و پنجه نرم می‌کند. ژوزه تادئو، مارکو سپانوویچ، فرناندو گابریل و آندره پانادیچ و چند پرونده دیگر هم در فیفا علیه پرسپولس در جریان است. مدیریت باشگاه هم برای حل این مشکل دست به دامن هواداران شده تا از آن ها پول جمع آوری کند.

اخراج یک بازیکن/ باز هم رامین سر و صدا کرد
رامین رضائیان را امسال می‌توان پر سر و صدا ترین بازیکن پرسپولیس دانست بازیکنی که به دلیل بی انضباطی از تیم برانکو کنار گذاشته شد اما همچنان بازیکن محبوب کی‌روش است.

 
 
 

X