گویا شکایاتی شده که در تور‌های کوه‌پیمایی ارتباطات غیراخلاقی وجود دارد؛ حالا هیئت کوهنوردی خراسان به این بهانه می‌خواهد جلوی فعالیت‌های غیرمشروع افرادی که به اسم کوهنوردی و صعود ورزشی، تور طبیعت‌گردی برگزار می‌کنند را بگیرد

چرا زنان مشهدی برای کوهنوردی نیاز به اجازه‌نامه همسر دارند؟

در تهران همه از حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و تلاش برای خانوادگی‌شدن فوتبال و فضای ورزشگاه‌ها حرف می‌زنند، آن‌وقت در خراسان هیئت کوهنوردی به باشگاه‌های کوهنوردی استان نامه زده و گفته از این به بعد، بانوان متأهل برای کوهنوردی باید از همسر خود مجوز کتبی داشته باشند. پخش این نامه در فضای مجازی می‌تواند تمام تلاش‌ها در زمینه ورزش بانوان را زیر سؤال ببرد و بهانه‌های جدید دست مخالفان بدهد.

وقتی بانوان، حتی اگر بگوییم حضورشان گزینشی بوده، موفق شدند روی صندلی‌های ورزشگاه آزادی بنشینند و بازی پرسپولیس را در فینال آسیا ببنند، یک سلاح از دست مخالفان ورزش ایران پایین افتاد، اما حالا با این نامه، بهانه جدیدی به آن‌ها می‌دهیم تا علیه ایران تبلیغ کنند و بگویند در ایران زنان بدون اجازه شوهرشان، حق کوهنوردی هم ندارند!

اما اصل ماجرا چیست؟

گویا برخی افراد در استان خراسان رضوی، اقدام به برگزاری تور‌های کوهنوردی کرده‌اند و به اسم کوهنوردی، مراسم رقص و آواز در طبیعت راه انداخته‌اند که این ماجرا اعتراض برخی خانواده‌ها را به دنبال داشته و پلیس امنیت اخلاقی استان و دادستان و دادیار دادسرای عمومی و انقلاب خراسان هم از هیئت کوهنوردی خراسان خواسته‌اند جلوی فعالیت این تور‌ها را بگیرد. هیئت کوهنوردی خراسان هم به باشگاه‌های کوهنوردی این استان نامه زده اگر خواستید بانوان را در صعود‌های ورزشی و برنامه‌های کوه‌پیمایی شرکت بدهید، از زنان متأهل اجازه کتبی همسر و از دختران مجرد زیر ۲۰ سال هم مجوز کتبی اولیا را بخواهید!

هیئت کوهنوردی خراسان مدعی است همسران بانوان متأهل شکایت کرده و مدعی شده‌اند در تور‌های کوه‌پیمایی و صعود‌های ورزشی برخی باشگاه‌ها ارتباط غیراخلاقی و نامشروع بین زنان و مردان ایجاد شده و حالا این هیئت می‌خواهد با این اقدام جلوی فعالیت‌های غیرمشروع افرادی که به اسم کوهنوردی و صعود ورزشی، تور طبیعت‌گردی برگزار می‌کنند و باعث بدنامی ورزشکاران کوهنورد می‌شوند را بگیرند. این هیئت همچنین از باشگاه‌های کوهنوردی استان خواسته در صعود‌های ورزشی برای بانوان کوهنورد، مربی بانو در نظر گرفته شود.

اگر چه هدف از این نامه، ورزشکاران حرفه‌ای نیستند و هیئت کوهنوردی فقط می‌خواهد به پلیس امنیت اخلاقی اطمینان بدهد تور طبیعت‌گردی ربطی به کوهنوردی حرفه‌ای ندارد، ولی الان در فضای مجازی این‌گونه برداشت شده که بانوان کوهنورد حرفه‌ای برای صعود ورزشی باید از شوهر خود اجازه کتبی بگیرند و این برای تخریب چهره ورزش بانوان ایران کافی است.

از یک طرف برخی افراد برای کسب درآمد، روی تور‌های تفریحی خود اسم کوهنوردی و صعود ورزشی می‌گذارند و آبروی کوهنوردی را می‌برند و از طرف دیگر، انتشار چنین نامه‌هایی به چهره ورزش ایران لطمه می‌زند. کاش هیئت کوهنوردی خراسان به شکل دیگری به پلیس و دادستان توضیح می‌داد تور طبیعت‌گردی با کوهنوردی و صعود ورزشی فرق دارد.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: خبرورزشی


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین اخبار ورزشی

 
X