ریکاکو ایکی، شناگر زن ژاپنی که 18 سال سن دارد به سرطان خون مبتلا شده است

ریکاکو ایکی شناگر زن ژاپنی

دختر جوانی که به عنوان ستاره کاروان المپیک ژاپن معرفی و حتی چهره او در پوستر‌های مربوط به مسابقات نیز منتشر شد، خبر سرطان خودش را اعلام کرد.

بعد از اینکه مشخص شد ریکاکو ایکی، شناگر زن ژاپنی که ۱۸ ساله است و ستاره این رشته به حساب می‌آید دچار سرطان خون شده، وزیر ورزش ژاپن در اقدامی عجیب از این گفت که اعلام این خبر می‌تواند شور و شوق ژاپن را برای میزبانی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ از بین ببرد، اما حالا این وزیر از حرف عجیبی که زده بود عذرخواهی کرده و حرف خود را پس گرفته است.

خبر بیماری او موجی از ناراحتی را بین ژاپنی‌ها ایجاد کرد و سیل پیام‌های حمایتی و احساسی نسبت به این ورزشکار جوان سرازیر شد.

اما یوشیتاکا ساکورادا، وزیر ورزش ژاپن در واکنش به این خبر گفت با بیماری ریکاکو ایکی ممکن است تعداد مدال‌های ژاپن در المپیک ۲۰۲۰ تحت تأثیر قرار گیرد و این حرف او باعث انتقادات فراوانی از آقای وزیر شد. او گفت: «ایکاکو یکی از شانس‌های اصلی ما برای کسب مدال طلاست، ورزشکاری که ما انتظارات زیادی بابت موفقیت‌های او داریم. واقعاً از این موضوع ناراحتم.» وزیر ۶۹ ساله در گفتگو با رسانه‌های ژاپنی حرف‌های خود را این‌طور ادامه داد: «وقتی یک نفر به عنوان ستاره و لیدر کاروان شناخته می‌شود، می‌تواند همه گروه را تحت تأثیر قرار دهد. من کمی نگران این هستم که هیجان و شور و شوقی که در کاروان ورزشی ما وجود داشت کمرنگ شود.»

در واقع وزیر ورزش ژاپن هیچ‌گونه همدردی با ستاره بیمار ژاپن نداشت و بیشتر نگران نتایج کاروان ورزشی ژاپن بود. بعد از اینکه حرف‌های او با واکنش تند افکار عمومی و رسانه‌ها و حتی سیاستمداران منتقد دولت ژاپن روبه‌رو شد، ساکورادا مجبور شد حرف‌های خود را تصحیح و موضع خود را در این مورد روشن کند. او اعتراف کرد حرف‌هایش «با کمی بی‌ملاحظگی» بیان شده است.

این اولین بار نیست که ساکورادا ناخواسته خود را تبدیل به سوژه رسانه‌های ژاپن می‌کند. مدتی قبل هم وقتی او در یکی از مصاحبه‌های خود فاش کرد در زندگی حرفه‌ای او هیچ‌گاه از کامپیوتر استفاده نمی‌کند، به شدت مورد تمسخر افکار عمومی قرار گرفت. او در حالی این حرف را زد که به طور همزمان در پست معاونت استراتژی امنیت سایبری ژاپن نیز فعالیت دارد.


کسب مدال توسط ریکاکو ایکی

کسب مدال توسط ریکاکو ایکی

ریکاکو ایکی، ستاره جوان ژاپنی سال گذشته و در جریان بازی‌های آسیایی مشهور شد، جایی که او توانست ۶ مدال طلا به دست آورد و ضمن ثبت یک رکورد جدید در شنا، زنگ خطر را برای مدعیان این رشته در المپیک ۲۰۲۰ که قرار است در کشورش برگزار شود، به صدا درآورد. او که مجموعه‌ای از رکورد‌های ملی را در اختیار دارد یکی از امید‌های اصلی کسب طلا از سوی کاروان ورزش ژاپن برای المپیک توکیو به شمار می‌رفت.

ایکی به هواداران خود گفته مصمم است بر بیماری‌اش غلبه کند. او در حالی این حرف را زده که مجبور به ترک اردوی تمرینی خود در استرالیا شده است. ریکاکو گفت از رقابت‌های لیگ ژاپن که در ماه آوریل برگزار می‌شود کناره گیری کرده است و ادامه داد: «این بیماری اگر به درستی مورد درمان قرار گیرد قابل معالجه است. من خودم را به طور کامل در اختیار پزشکان قرار می‌دهم و با اراده دوران درمانم را طی می‌کنم، چون تشنه این هستم که یک ریکاکو ایکی قوی‌تر از قبل را به همه نشان بدهم.»گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: خبرورزشی


 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین اخبار ورزشی

 
X