مایک تایسون بوکسور آمریکایی که یکی از بهترین ورزشکاران این رشته به حساب می آید مشکلات زیادی همچون زندان رفتن، مصرف مواد مخدر و زورگیری داشت

نکاتی که درباره مایک تایسون نمی دانید

مایک تایسون یکی از بهترین بوکسورهای تاریخ محسوب می شود. قهرمان جهان در سنگین وزن در ناک اوت زودهنگام قهار بود. او بوکسور سرسخت و پر هیبتی بود که نگاه کشنده و مشت های آهنین داشت. یکی از لقب های تایسون آهنین بود که یک ماشین نابودگر در رینگ به حساب می آمد و  حریفانش را در عرض چند ثانیه شکست می داد. با این حال بوکسور آمریکایی بخش تاریک هم داشت. زندگی اش پر از رسوایی از جمله مواد مخدر، زندان و تجاوز بود.

پشیمانی

پس از طوفان، آرامش فرا می رسد. تایسون در سال ۲۰۰۹ در برنامه "Good Morning Britain" گفت: "زندگی من سراسر از اشتباه بوده است. فعالیت ها، عملکرد هایم... کاش خیلی از حرف ها را به مردم نمی گفتم. خیلی پشیمان هستم."

بزرگ شدن در میان مجرمان

بوکسور آمریکایی در یک مصاحبه اظهار کرد: "کودکی من مانند هر کسی است که در محله های سیاه و فقیر آمریکا متولد می شود. ما نه پول داشتیم و نه امید. بارها من را دستگیر کردند و درگیر مسائل مرتبط به تجاوز، مواد مخدر و الکل شدم."

"همیشه در میان گنگسترها بودم، اسلحه داشتم، به مردم شلیک می کردم، آن ها به من شلیک می کردند. بدون پدر بزرگ شدم. ما را تحقیر می کردند. هرگز در خانواده غرور نداشتیم و هیچ کس نمی دانست ما چه کسی هستیم."

"از ۱۲ سالگی تنها به من کتک زدن مردم را یاد می دادند که آن ها را چگونه سرنگون و تحقیر کنم‌. حقشان را از آن ها سلب کنم و نشان دهم که از آن ها و همه برتر هستم. با این حال من در حقیقت یک کودک ترسیده و غیر ایمن بودم. هیچ ایده ای از کاری که می کردم نداشتم اما احساس خوبی داشتم. همه به من می‌گفتند در این کار خوب هستم و این کار من را مرد خواهد کرد."

قربانی تعرض جنسی

در حالی که تایسون کسی بود که به دیگران ضربه می زد خود در کودکی قربانی آزار جنسی شده بود. او در یک مصاحبه به ESPN گفت: "دوست ندارم درباره آن موضوع صحبت کنم. می خواهم در گذشته باقی بماند."

مواد مخدر

بوکسور آمریکایی در کتابش نوشت: "من یک کوکائینی به تمام معنا بودم. حتی پیش از مسابقه هم مصرف می کردم." تایسون به مبارزه اش در سی ام جولای ۲۰۰۴ اشاره می کند که مقابل دنی ویلیامز بریتانیایی شکست خورد. او می گوید: "کمی قبل از شروع مسابقه کوکائین مصرف کردم."


۴۰ هزار دلار برای ماریجوانا

بوکسور آمریکایی یک بار اعلام کرد ماهیانه برای ماریجوانا ۴۰ هزار دلار خرج می کند. تایسون یک بار فاش کرد که پیش از مبارزه با آندره گلوتا مواد مصرف کرده است. او اظهار کرد: "دقیقا پیش از ورود به رختکن ماریجوانا مصرف کردم و روی من تاثیر نداشت." این مبارزه که در بیستم اکتبر ۲۰۰۰ انجام شد بازگشت تایسون به مسابقات پس از ۱۵ ماه بود. او به خاطر گاز گرفتن اوان هالیفیلد محروم شده بود.

تلاش برای خودکشی

مصرف طولانی مدت مواد موجب شد به خودکشی فکر کند. او در سال ۲۰۱۳ به خبرنگاران گفت: "به خاطر مصرف مواد اوردوز کردم. این کار یک دیوانگی بود. نمی دانم یک روز بعد چگونه بیدار شدم... حتی به خودکشی فکر کردم‌."

پنهان کاری

تایسون برای این که مواد مصرف کردنش را از چشم کنترل ضد دوپینگ پنهان کند از همه روش ها بهره می برد. او اظهار کرد: "همیشه عادت داشتم از نمونه همسرم برای تست ها استفاده کنم. او به من گفت زمانی که نتایج مشخص شوند خواهند گفت که تایسون باردار است. به همین خاطر از نمونه فرزندانم استفاده می کردم."

گاز گرفتن حریف

در بیست و هشتم ژوئن ۱۹۹۷ تایسون برابر هالیفیلد قرار گرفت که در راند سوم اتفاق عجیبی رخ داد. بوکسور آمریکایی به سمت حریفش حمله ور شد و گوش هالیفیلد را گاز گرفت. او به اپرا وینفری گفت: "عصبانی بودم چون اوان با سر به من ضربه زد. به همین خاطر خشمگین شدم. البته نباید از این قضیه برای توجیه کارم استفاده کنم. با این حال من به شدت عصبانی شده بودم. می خواستم کاری کنم که درد زیادی را تحمل کند. از طرفی کار سختی بود چون او بوکسور خیلی خوبی بود. به همین خاطر به سرم زد و هالیفیلد را گاز گرفتم." وینفری موفق شد در یک استودیو تلویزیونی دو بوکسور را با هم روبرو کند. مایک از هالیفیلد عذرخواهی کرد.

مبارزه با یک گوریل!

یکی از لحظات باورنکردنی تایسون در باغ وحش اتفاق افتاد. او در این رابطه اظهار کرد: " به نگهبان پول دادم تا اجازه دهد به تنهایی وارد باغ وحش شویم. من و رابین گیونز به آن جا رفتیم. زمانی که به قفس گوریل ها رسیدیم یکی از آن ها را دیدم که به بقیه زور می گفت. او قدرتمند بود اما چشمانش مانند یک کودک بی گناه بودند. به نگهبان ۱۰۲۶۷ یورو پیشنهاد دادم تا در قفس را باز کند و من گوریل را تنبیه کنم اما با این کار مخالفت کرد."

تایسون که دوران زندگی اش مملو از رفتارهای اشتباه و زندگی تاریک بوده، حالا از برخی اقدامات گذشته اش پشیمان استگردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: isna.ir


 
 
 

X